Більше боєприпасів, інвестицій і розробок: Європа активно посилює обороноздатність (ВІДЕО)

Снаряди 155-го калібру. Фото: ap.org

НАТО готується до збройного протистояння з Росією в найближчі роки. За даними розвідки німецьких спецслужб, на це вказує низка факторів. Зокрема, реорганізація російської армії та розміщення ракет на заході країни. А також нарощування Росією виробництва озброєнь, йдеться в засекреченому документі. Тим часом Євросоюз націлений на розвиток оборонної промисловості. На відповідні програми вже виділили майже 2 млрд євро, передає FREEДОМ.

Як заявили в Єврокомісії, йдеться про нарощування виробництва боєприпасів, спільні закупівлі та нові розробки.

До кінця 2025 року ЄС планує збільшити потужність виробництва боєприпасів до 2 млн снарядів на рік. Єврокомісія обрала 31 проєкт, щоб допомогти європейській промисловості збільшити виробництво боєприпасів. Проєкти профінансують на 513 млн євро з бюджетів ЄС і Норвегії, йдеться в заяві на сайті Європейської комісії. 

“Акт на підтримку виробництва боєприпасів у дії. Вперше ми використовуємо бюджет ЄС для підтримки оборонних промислових потужностей. Безпрецедентно. Сигнал, який ми посилаємо, зрозумілий: Європа готова виробляти більше, швидше і разом”, — заявив комісар ЄС з питань внутрішнього ринку Тьєррі Бретон.

За словами міністра оборони Фінляндії Антті Хакканена, якщо інвестиції ЄС буде реалізовано, у Фінляндії мають намір збільшити в 10 разів виробництво боєприпасів — якщо порівнювати з періодом до початку повномасштабного російського вторгнення до України. Наприклад, у грудні 2023 року Міністерство оборони країни виділило близько 24 млн євро на збільшення внутрішнього виробництва боєприпасів.

“Це рішення дасть змогу профінансувати інвестиції, які мають вирішальне значення для безпеки постачань і забезпечують довгострокову підтримку України”, — наголосив Хакканен.

Єврокомісія і глава дипломатії ЄС Жозеп Боррель 5 березня представили нову європейську оборонно-промислову стратегію. Вона включає заходи з підтримки конкурентоспроможності та боєготовності оборонної промисловості ЄС. А також передбачає інтеграцію українського військово-промислового комплексу в європейський.

“Європа має підвищити свою стратегічну відповідальність і стати на ноги в питаннях оборони. Але Європа і США тісно взаємопов’язані, ми повинні разом робити більше, щоб не допустити поразки України у війні”, — акцентував Боррель.

Європейський Союз має більше робити для оборони, поповнювати і модернізувати озброєння, заявила президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн.

“У найближчі п’ять років ми повинні значно збільшити наш промисловий оборонний потенціал. І в основі цього має лежати простий принцип: Європі потрібно витрачати більше, ефективніше, і витрачати європейські гроші. І це допоможе нам задовольнити гостру потребу поповнення та модернізації збройних сил наших країн-членів. І давайте продовжимо підтримувати Україну”, — закликала вона.

Раніше розвідки західних країн попередили про російську військову загрозу східному флангу НАТО, закликавши Європу зміцнити оборону.

У грудні 2023 року начальник штабу бельгійської армії адмірал Мішель Гофман попередив: агресивна риторика Росії і перехід на військові рейки припускають можливість відкриття нових фронтів проти Молдови або країн Балтії.

У січні 2024 року головнокомандувач збройних сил Норвегії генерал Ейрік Крістофферсен заявив: у його країни залишилося “мало часу” перед можливим нападом з боку непередбачуваної Росії. За його словами, у європейських країн є від одного до трьох років, щоб вкласти більше коштів у надійну оборону.

Водночас, за висновками американської розвідки, РФ не хоче прямого військового зіткнення з НАТО і не переступатиме межу прямої конфронтації. Оскільки розв’язана проти України війна обернулася для Росії великими проблемами, йдеться в опублікованій щорічній доповіді розвідувального співтовариства США.

Читайте також: Європа ставатиме дедалі самостійнішою і виходитиме з тіні США, змінилася роль і України, — дипломат

Нагадаємо, лідери Франції, Німеччини та Польщі домовилися збільшити підтримку України. 

Прямий ефір