Зустріч у форматі “Веймарського трикутника”: про що домовилися лідери (ВІДЕО)

Еммануель Макрон (ліворуч), Олаф Шольц, Дональд Туск. Скріншот: uatv.ua

Більше зброї та техніки, а також створення “коаліції артилерії”. Лідери Франції, Німеччини та Польщі домовилися збільшити підтримку України. 15 березня в Берліні в рамках “Веймарського трикутника” зустрілися канцлер Німеччини Олаф Шольц, прем’єр-міністр Польщі Дональд Туск і президент Франції Еммануель Макрон, інформує FREEДОМ.

Веймарський трикутник або офіційно “Комітет розвитку німецько-французько-польського співробітництва” це регіональне об’єднання Польщі, Німеччини та Франції, створене 1991 року. Воно покликане координувати зовнішню політику її членів і стимулювати їхню загальноєвропейську інтеграцію. Зустріч, яка відбулася 15 березня, аналітики назвали “одноголосною” підтримкою Києва.

“Ми відновлюємо цей сигнал підтримки для України. І водночас ми посилаємо прямий сигнал Москві. Ми хочемо, щоб президент Росії знав: ми не перестанемо підтримувати Київ. Ми будемо й надалі стояти разом на боці українців та України”, заявив канцлер Німеччини.

“На карту поставлено наше майбутнє і безпеку в Україні. Ми робимо це із солідарності з народом України, територіальна цілісність якої перебуває під загрозою. Ми робимо це, щоб захистити міжнародне право. Саме з такою рішучістю ми хочемо протистояти агресивній війні, розв’язаній Росією”, наголосив президент Франції.

Країни Веймарського трикутника домовилися за кількома основними напрямками. Зокрема, тепер вони закуповуватимуть ще більше зброї для України на світовому ринку. Також вони розширять виробництво військової техніки, зокрема і з українськими партнерами.

Крім того, країни створять нову коаліцію можливостей для реактивної артилерії великої дальності у форматі “Рамштайн”. Канцлер Німеччини заявив, що заморожені російські активи будуть використовуватися для закупівлі зброї.

“Ми використовуємо надприбуток від заморожених російських активів у Європі, щоб фінансово підтримати закупівлю снарядів для України. Раніше в Брюсселі ми вже схвалили деякі рішення. Зокрема, поповнити Фонд миру на ще 5 млрд євро для допомоги Україні цього року. І запланували розширити тренувальну місію”, повідомив Шольц.

Своєю чергою, глава уряду Польщі анонсував проведення наступної зустрічі Веймарського трикутника вже за кілька місяців.

“Я радий, що ви прийняли моє запрошення зустрітися в Польщі на початку літа. Це дасть можливість підбити підсумки, чого ми досягли разом, і побудувати нові плани. Я вважаю, що це гарний початок для Веймарського трикутника, прекрасного формату, від якого ми всі виграємо”, акцентував Туск.

Утім, експерти стверджують, що бачення підтримки України у союзників усе-таки різне. Вони відзначають рішучість дій Франції та більш стриману позицію Німеччини.

“Президент Франції заявляє, що ні в чому себе обмежувати не збирається, буде використовувати будь-які можливі та допустимі методи. І інша позиція Німеччини, що, наприклад, ракети TAURUS (“Таурус”, ред.) Україні давати не можна, тому що може бути ескалація, можливо, Росія сприйме це як втручання Німеччини у війну на боці України”, зазначає експерт із міжнародної політики, доцент Київського національного університету імені Тараса Шевченка Петро Олещук.

Нагадаємо, що 13 березня відбулася зустріч президента Польщі Анджея Дуди та прем’єра Дональда Туска з президентом США Джо Байденом. Однією з головних тем обговорення стало збереження та посилення підтримки України для опору російській агресії.

Зокрема, Дональд Туск наголосив на важливості розблокування рішення про допомогу Україні, яке застрягло в Конгресі США, на що Байден відповів, що налаштований оптимістично з цього приводу.

Читайте також: Франція створює альянс країн, готових розмістити свої війська в Україні: експерти обговорюють ідею

Прямий ефір