Бахмут та Миколаїв: як тримаються східний та південний форпости України, показали журналісти FREEДОМ (ВІДЕО)

Зруйнована гімназія у Миколаєві. Фото: t.me/senkevichonline

Під постійним обстрілом 4 місяці перебувають жителі Бахмута на Донеччині. У місті немає газу, світла, води, зв’язку. 8 місяців живе без централізованого водопостачання й Миколаїв. Місцеві жителі жартують, що ранкова черга за водою стала для них своєрідним хобі. Про це сьогодні, 7 листопада, у прямому ефірі FREEДОМ із Донецької та Миколаївської областей розповіли кореспондентки Альона Грамова та Дар’я Литовченко.

Ще навесні Бахмут був тиловим містом. Коли в сусідньому Краматорську вже була евакуація, тут було відносно спокійно: працювали магазини та аптеки. Потім ситуація почала швидко погіршуватися. Спочатку російські окупаційні війська обстрілювали Бахмут приблизно раз на тиждень. Тепер — щодня. А розташований біля промислової зони район Забахмутка, за словами волонтерів, під обстрілами чи не щогодини.

Скільки людей залишається у Забахмутці, сказати складно, але волонтери кажуть, що щодня роздають по тисячі буханців хліба. По нього та іншу гуманітарну допомогу жителі цього району міста приходять пішки. Комунальний транспорт у Бахмуті давно не працює, а особистий немає чим заправляти. Цієї ночі жителі Бахмута знову чули вибухи. Офіційної інформації про них поки що не надходило. Проте відомо, що у жовтні внаслідок обстрілів у місті загинули 40 людей, а з початку листопада — вже 11, десятки жителів поранено.

У Бахмуті залишаються близько 10 тис. людей — стільки одержують гуманітарну допомогу: хліб, ліки, найнеобхідніше для виживання. Однак, як нещодавно повідомив начальник Донецької обласної військової адміністрації Павло Кириленко, очікується, що взимку в Бахмуті перебуватимуть близько 15 тис. мешканців.

За словами Альони Грамової, люди, які раніше виїхали, повертаються. Виїжджають же переважно ті, хто через обстріли втратив дах над головою.

У місті відсутні усі комунікації. Місцеві волонтери найчастіше дізнаються офіційну інформацію про те, що відбувається, із особистих контактів із журналістами, оскільки не мають доступу до інтернету.

Бахмут — не єдина гаряча точка на карті Донецької області. З перших днів повномасштабного вторгнення РФ ще одним незламним форпостом України на сході залишається Авдіївка. Це місто, як і Бахмут, тримається завдяки Збройним силам України.

На відміну від Бахмута, південний форпост оборони України — місто Миколаїв — цієї ночі спав спокійно. За словами журналістки Дарії Литовченко, це останнім часом велика рідкість. Російські окупаційні війська, як правило, б’ють по місту щоночі, починаючи з опівночі.

За офіційною інформацією, на Південнобузькому напрямку протягом доби було обстріляно 30 населених пунктів. У Миколаївській області росіяни били по тих, що розташовані поблизу адміністративного кордону з Херсонщиною.

У Миколаєві зранку вирує життя. Якби не забиті вітрини та зруйновані обстрілами будівлі, нічого б не говорило про те, що це прифронтове місто.

Тут залишаються близько 220 тис. людей — половина від довоєнного населення Миколаєва. Влада закликає мешканців хоча б на зимовий період виїхати з міста, організовано евакуаційні маршрути, зокрема до Одеси. Завдяки гуманітарним організаціям миколаївці також можуть виїхати за кордон. Міська влада, міжнародні та волонтерські організації роздають у Миколаєві гуманітарну допомогу.

Жителі, що залишаються, вже, на жаль, звикли до ситуації в місті, зокрема і до того, що тут уже 8 місяців немає централізованого водопостачання. Ранок миколаївців починається у чергах за водою:

  • “Це вже наше хобі. Сподіватимемося, що буде в найближчому майбутньому [вода]. Буде нормально. Водички нам вистачає, технічна є, а так — попити та зварити каву. Це тимчасові проблеми, треба пережити”;
  • “Аби тепло було, світло, люди інші страждають більше. А нам ще, дякувати богу, терпимо. Але, звичайно, важко, залишилися з дітками та старі. І ці обстріли — люди без будинків залишилися”.

Через російські обстріли в Миколаєві найчастіше потерпають навчальні заклади: технікуми, ліцеї, університети. У місті продовжують розбирати завали після нещодавнього удару російської ракети по місцевій гімназії — пам’ятці архітектури XIX століття. Що мали загарбники на меті: знищити навчальний заклад чи саме архітектурну пам’ятку — питання відкрите.

Читайте також: Російські С-300 вразили центр Миколаєва — наслідки та свідчення очевидців (ВІДЕО)

Прямий ефір