Днями країни НАТО оголосять про нову допомогу Україні, пише Associated Press. У столиці Румунії Бухаресті відбудеться зустріч міністрів закордонних справ 30 країн НАТО. Видання повідомляє, що на цій зустрічі Альянс планує оголосити про підтримку України у довгостроковій перспективі та надання нелетальної допомоги. Йдеться про паливо, генератори, медичне обладнання та засоби для боротьби з безпілотниками, передає FREEДОМ.
На зустрічі глав зовнішньополітичних відомств країн НАТО, що відбудеться у Бухаресті 29 та 30 листопада, міністри обговорять зміцнення східного флангу Альянсу на тлі розв’язаної Росією війни в Україні, а також те, як підтримати країну в довгостроковій перспективі.
“НАТО продовжуватиме підтримувати Україну стільки, скільки потрібно. Ми не відступимо. Союзники надають безпрецедентну військову підтримку. І я очікую, що міністри закордонних справ також погодяться посилити нелетальну підтримку. Через наш комплексний пакет допомоги НАТО доставляв паливо, медикаменти, зимове спорядження та засоби придушення дронів. Я дякую всім союзникам за їхній внесок. І на нашій зустрічі у Бухаресті я закликаю зробити ще більше. У більш довгостроковій перспективі ми допоможемо Україні перейти від обладнання радянських часів до сучасних стандартів, доктрини та тренувань НАТО”, — заявив генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг.
За словами Столтенберга, перехід на стандарти НАТО не лише зміцнить Збройні сили України, допоможе їм краще інтегруватися до системи Альянсу, але й виконає деякі умови для членства в НАТО. Крім того, видання Associated Press повідомило, що на зустрічі в Бухаресті деякі члени Альянсу, ймовірно, оголосять про постачання військової допомоги, зокрема засобів ППО, про які уряд України неодноразово просив.
За згодою партнерів НАТО Україні можуть передати системи Patriot. Раніше Німеччина запропонувала направити їх Польщі для захисту її повітряного простору. Це пролунало після того, як внаслідок масованого обстрілу України Росією на територію сусідньої країни впала ракета та загинули двоє мирних громадян. Втім, Польща запропонувала надіслати комплекси Україні. На зустрічі в Бухаресті Німеччина обговорюватиме із союзниками зокрема й це питання. Система Patriot може контролювати до пів сотні цілей і стріляти одночасно по п’яти з них.
У Польщі також заявили, що українські військові можуть дуже швидко навчитися працювати з комплексом Patriot протягом двох місяців.
Тим часом, для зміцнення свого східного флангу Північноатлантичний альянс створив чотири нові бойові групи в Румунії, Словаччині, Угорщині та Болгарії. Вони матимуть чисельність від 900 до 1300 чоловік кожна. За словами прессекретарки НАТО Оани Лунгеску, ці навчання гарантують, що сили Альянсу можуть діяти спільно та готові відреагувати на будь-яку військову загрозу.
“У відповідь на війну Росії проти України ми продовжуємо зміцнювати наші Сили стримування та оборони у східній частині Альянсу. Йдеться про значне посилення нашої протиповітряної оборони за допомогою більшої кількості винищувачів та літаків-розвідників, більшої кількості наземних систем протиповітряної оборони та кораблів, здатних до протиповітряної оборони у морі”, — зазначила офіційна представниця НАТО Оана Лунгеску.
На території Румунії також проводяться масштабні військові навчання підрозділів країн НАТО. Близько 1 200 військовослужбовців із США, Франції, Нідерландів та Румунії проводили операції з використанням БТРів, танків, важких гармат, ракет та безпілотників.
Посилюючи східні кордони Альянсу, Франція перекинула свою систему ППО SAMP/T до Румунії. Німеччина розгорнула вогневі підрозділи ППО Patriot у Словаччині, США використовують ці системи у Польщі, а Іспанія відправила системи NASAMS до Латвії. Наступного місяця Мадрид переправить до Румунії щонайменше 8 винищувачів F-18.
Різні військові навчання НАТО проводить чи не у всіх країнах Альянсу, які межують із Росією чи Білоруссю. Напередодні у Фінляндії та Литві завершили відпрацьовувати масштабні військові маневри.
Читайте також: Посилення української ППО триває, але жоден вид озброєння не є панацеєю від масованих атак, — експерт