Населення Росії біднішає. Російський економіст, старший експерт Інституту економічної політики імені Гайдара” Сергій Жаворонков в ефірі марафону “FreeДОМ” на телеканалі UA розповів про те, чи збільшиться кількість безробітних росіян. А також — чому вперше за багато років у Росії почали падати реальні пенсії.
— Чи пов’язуєте ви ситуацію, що відбувається в економіці Російської Федерації, із рішенням Державної думи про те, що тепер Володимир Володимирович керує фінансовою системою держави?
— Це рішення зумовлює де-факто наявний устрій РФ. Якщо Путін захоче ухвалити якийсь закон, він за один день збере Державну думу, і буде проголосовано.
Він намагається не руйнувати основи ринкової економіки, утримати іноземних інвесторів у Росії, пропонувати їм варіанти: “Ви зараз можете продати акції, але через 5 років може бути зворотний викуп”. Є парадоксальний момент. До початку війни всі думали, що російська економіка може мати серйозні проблеми, а ось російська армія потужна і непереможна, але виявилося навпаки.
В армії проблеми, а російська економіка дає собі раду. Нагадаю, у Росії є 13 трильйонний Фонд національного добробуту. Цього вистачить, з огляду на досвід попереднього зниження цін на нафту в 2014-16 роках. Цього вистачить на два-три роки за нинішнього рівня рублевих видатків бюджету. Інша річ, що витрати скорочуватимуться.
За січень-березень витрати знизилися майже на 7%. Зниження триватиме, оскільки падають доходи від експорту нафти – основного джерела доходів російського бюджету. За травень доходи нафтогазового бюджету знизилися майже вдвічі (хоча у квітні були рекордними, близько 900 млрд рублів).
Основна проблема російської економіки – не безробіття. 20% працездатного населення “висять у повітрі”. Офіційно вони не безробітні, але ніде й не зайняті – сірий ринок. Офіційні підприємства реагують зниженням зарплат і падінням доходів населення. Також падають доходи від підприємницької діяльності та всього сірого ринку.
— Кількість безробітних зростатиме, поки йде війна Росії проти України?
— Коливання російського офіційного безробіття протягом багатьох років – від чотирьох до шести млн. Кілька мільйонів можуть додатися. Головна проблема – це падіння доходів у тих, хто продовжує працювати.
Офіційні прогнози російського Центробанку щодо інфляції – від 18 до 23%. Однак я перебуваю в Підмосков’ї, і з власного досвіду ходіння на закупи скажу, що 20% настали ще з лютого. Зросли ціни на споживчі товари, і не лише імпортні.
Щодо перспектив. Процитую російського імператора Путіна. Він на Петербурзькому економічному форумі сказав, що “росіяни стануть краще жити через 10 років”. Тобто 10 років падали доходи населення перед цим, і ще 10 років падатимуть, а потім буде краще. Пам’ятайте, Хрущов обіцяв до 1981 побудувати комунізм за 20 років до цього. Хрущов не дожив і комунізм не побудував.
— За оцінками засобів масової інформації, зростання пенсій у Росії є, але лише номінальне. Насправді пенсіонери можуть купити менше, ніж раніше. Вони збідніли приблизно на 8,3%.
— Вперше за багато років у нас падають реальні пенсії. Раніше в нас падали доходи підприємницької діяльності, а реальні пенсії підтримувалися на приблизному рівні інфляції. Нагадаю, що у нас є 8 млн працюючих пенсіонерів, яким російська влада принципово не індексує пенсії. Людей карають, що вони працюють. Абсурд.
— Дагестан та Бурятія — це два регіони, звідки найбільша кількість загиблих під час війни Росії проти України. Погіршення фінансової ситуації підштовхуватиме росіян іти на війну і гинути заради заробітку?
У Бурятії, Дагестані, Туві та Якутії спостерігається підвищена кількість загиблих на війні, судячи з досліджень “Радіо Свобода” та видавництва “Рідл”. Це не єдині бідні у Росії регіони. Іванівська область або республіка Алтай, де більшість російського населення теж бідна. Але народ звідти – не найманці. Це специфіка т.зв. “русского мира”. За “русский мир” хочуть воювати переважно не росіяни. Росіяни цього уникають. Цікавий феномен, що свідчить про структуру підтримки російського мілітаризму та влади. Ця підтримка виходить із національних околиць. Усі мусульманські республіки Північного Кавказу: Бурятія, Тува, Якутія. Там найбільше любителів “повоювати”. Я не чув про загиблих у тій самій Москві.
— Перший віце-прем’єр Російської Федерації Андрій Білоусов заявив, що влада почала працювати над тим, щоб послабити рубль до 80 за долар. Таргетування рубля, а не інфляція. Наскільки такий крок може покращити ситуацію для мешканця Російської Федерації?
— Реальний курс рубля відрізняється від того, що публікує Центральний банк, на 10 рублів, тобто на 20%. Російська влада тримає два курси. Один – офіційний, яким купити не можна. А другий – реальний, і він ближчий до їхніх інтересів, що близько 70 рублів. Навряд чи 80.
Просте населення Росії це сприймає так: що вищий курс рубля, то краще. Економісти кажуть, що експорт падає і падають експортні доходи бюджету. З погляду простої людини: що дешевший долар в обміннику, то краще. Хоча він на 20% дорожчий за офіційний курс, декларований владою.
Читайте також:
У Міноборони Естонії стурбовані провокаційною поведінкою РФ напередодні саміту НАТО
Сили ОДКБ не вдасться залучити до війни в Україні: чому Казахстан виступив проти
Євросоюз визнає Україну та Молдову кандидатами у члени ЄС: проєкт рішення
Україна завоювала розум та почуття європейського народу, але інтерес до країни спадає – нардеп