Ядерні плани Варшави: про побоювання Польщі перед агресією РФ говоримо з експертами

Руководство Польши намерено разместить ядерное оружие на своей территории. Фото: polskieradio.pl

Керівництво Польщі подало офіційну заявку на розміщення ядерної зброї НАТО на своїй території.

Йдеться про заявку на участь у програмі спільного використання ядерної зброї. Але рішення про застосування цього виду озброєння ухвалюватимуть виключно Сполучені Штати Америки.

Ядерна парасолька для Польщі

Про готовність Варшави розмістити на польській території ядерну зброю в разі, якщо союзники по НАТО вважатимуть це за необхідне в рамках зміцнення безпеки східного флангу Альянсу, заявив президент Польщі Анджей Дуда.

“Якщо буде рішення наших союзників розмістити ядерну зброю в рамках спільного використання на нашій території для посилення безпеки східного флангу НАТО, ми готові до цього”, — заявив польський президент.

Дуда наголосив, що Польща є вірним союзником Північноатлантичного альянсу і має зобов’язання в цій сфері, і тому веде спільну політику з іншими членами альянсу.

Позиція Анджея Дуди вже викликала обурення у низки польських політиків. Зокрема, своє невдоволення висловив заступник міністра закордонних справ Анджей Шейна. За його словами, лідеру держави варто узгодити свої слова з урядом перед тим, як робити такі гучні заяви.

За його словами, Путін навряд чи використає ядерну зброю проти України.

“Треба спочатку проконсультуватися з урядом, а не виходити і казати, що ми хочемо мати ядерну зброю в Польщі… Ми повинні спочатку подивитися, який вигляд має вся концепція безпеки, чи включає вона програму Nucelar Sharing, і чи очікує НАТО цього від Польщі,” — сказав Шейна.

Nucelar Sharing — це програма НАТО з політики ядерного стримування країн Альянсу. У рамках цієї програми ядерні боєголовки розміщують у державах-членах НАТО, які не мають власної ядерної зброї. З листопада 2009 року в рамках Nuclear Sharing американська ядерна зброя розташована в Бельгії, Німеччині, Італії, Нідерландах і Туреччині.

Зі свого боку, генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг заявив, що у керівництва Альянсу немає планів розміщення ядерної зброї додатково в будь-яких країнах.

У Росії передбачувано відреагували на можливі плани Варшави. Зокрема, заступник глави МЗС РФ Сергій Рябков заявив, що після розміщення ядерної зброї країн НАТО на території Польщі, вони нібито “стануть законною метою” для Росії. Відзначилася своїми заявами й офіційний представник МЗС Росії Марія Захарова, яка назвала заяви польського керівництва про готовність розміщення американської ядерної зброї провокаційними.

Так, вона почала заявляти про нібито “амбіції” Польщі “як би міцніше притиснутися до розміщеної в Європі ядерної зброї США”. Крім цього, “рупор МЗС РФ” стверджувала про те, що польська влада нібито давно веде ворожу політику щодо Росії, а також звинуватила Варшаву в “інтенсивній участі у спільних ядерних місіях”.

“Варшава, схоже, маніакально домагається того, щоб привернути ще більшу увагу військових планувальників у російському Генштабі. Не важко припустити, що в разі появи американської ядерної зброї на території Польщі відповідні об’єкти негайно поповнять список легітимних цілей для ураження в ситуації прямого військового зіткнення з НАТО”, — заявила Захарова російським ЗМІ.

Варто зазначити, що в країнах Європейського Союзу немає єдиної думки, як про розміщення ядерної зброї на кордонах з РФ, так і про взагалі про оборону Європи. Так, президент Франції Еммануель Макрон ініціює дискусію про загальну оборону Європи, в рамках якої готовий обговорити використання французької ядерної зброї для захисту від загроз з боку Росії.

“Я виступаю за відкриття цієї дискусії, яка має включати протиракетну оборону, засоби для далекобійного ведення вогню, ядерну зброю для тих, хто її має, або хто має американську ядерну зброю на своїй території. Давайте покладемо все це на стіл і подивимося, що дійсно захищає нас надійним чином. Франція збереже свою специфіку, але готова зробити більший внесок у захист європейської землі”, — заявив Еммануель Макрон в інтерв’ю The Ebra.

Читайте також: Макрон пропонує обговорити використання французької ядерної зброї від загроз з боку РФ

Думки експертів

Про те, чи варто Польщі розміщувати на своїй території ядерну зброю, і як це може вплинути на геополітичну ситуацію в регіоні, в ефірі телеканалу FREEДОМ розповіли:

  • Микола Сунгуровський, директор військових програм Центру Разумкова;
  • Петро Кульпа, директор програми “Школа міністрів” Київської школи державного управління;
  • Андреас Умланд, німецький політолог, аналітик Стокгольмського центру східноєвропейських досліджень.

МИКОЛАЙ СУНГУРОВСЬКИЙ: Особливих перспектив розміщення ядерної зброї в Польщі немає

— У принципі, з боку Польщі ці розмови йдуть уже давно. І спочатку, загалом-то, йшлося не зовсім про ядерну зброю. Ви пам’ятаєте 2019 рік, бажання побудувати на території Польщі “Форт-Трамп”? Ось тоді вже Польща заявила про посилення своєї ролі в рамках НАТО і заручитися допомогою союзників у разі нападу Росії.

Але тоді не йшлося про ядерну зброю, але, тим не менш, на той час з боку США пролунали нотки не те, що незгоди, а сумніви в тому, що це дасть якусь користь. А також із фінансової та нормативно-правової точок зору.

Після цього у 2022 і 2023 роках були заяви пана Дуди про те, що ось, зважаючи на посилення агресивності Росії і нападу її на Україну, Польща потребує такого засобу захисту. Або бажає потрапити під ядерну парасольку, тобто, мати на своїй території ядерну зброю.

Причому летять такі слова, які ніяк не відповідають реальності. Ядерна зброя США ніколи не опиниться в чужих руках. Якщо вона і буде на території Польщі, то вона буде в розпорядженні виключно Сполучених Штатів, як це відбувається в інших країнах, де така зброя є. Це Німеччина, Нідерланди, Італія, Туреччина, Бельгія.

На території цих країн знаходяться ядерні бомби Б-61. Цього року вони, найімовірніше, будуть замінені на Б-12, це покращений варіант. Передбачено, що їхня авіація бере участь у плануванні застосування цієї тактичної ядерної зброї, але вона не перебуває в розпорядженні цих країн.

І якщо уважно простежити за всіма перипетіями на території Польщі з такими заявами, то в березні цього року міністр оборони Польщі говорив про те, що такої необхідності немає. Тобто Польща перебуває в оточенні країн НАТО, своїх союзників, на території яких розміщена ядерна зброя, і таким чином вони вже перебувають під цією ядерною парасолькою. І розміщення саме на території Польщі такої тактичної ядерної зброї не обов’язкове.

Ба більше, якщо передбачити негативний розвиток таких подій, що Польща виявиться ціллю для удару з боку Росії, і буде відповідь на такий удар, то територією, куди полетять ці ядерні бомби, виявиться Україна.

Польща називала близько семи об’єктів, де така зброя може бути розміщена на її території, і США не погодилися з цим. Тобто, згоди з боку США на розміщення ядерної зброї в Польщі немає саме через те, що вона знаходиться поблизу Росії, і стає досить зручною ціллю для нанесення удару.

Крім того, США не хочуть хоча б на рівні політики свої відносини з Росією наближати до рівня ядерного протистояння. Таким чином, поки що, на мій погляд, особливих перспектив у розміщенні ядерної зброї в Польщі я не бачу.

Досить того, що насправді в Польщі розміщена бригада Сполучених Штатів зі звичайним озброєнням. Польща сама по собі нарощує свій оборонний потенціал і за чисельністю збройних сил, і за оснащенням американським озброєнням. І, на мій погляд, цього наразі достатньо для того, щоб забезпечити надійну оборону цієї країни, якщо Росія застосує по ній стратегічну ядерну зброю.

Тому що близькість Польщі до кордонів Росії виключає такий варіант. Але те, що країни НАТО серйозно відстають за ядерною зброєю від Росії, це факт, і його необхідно визнати. І над цим необхідно працювати.

Але, тим не менш, ядерна парасолька охоплює не тільки розташування ядерних атомних бомб на території європейських країн, а й розміщення ракет з ядерними боєголовками на військово-морських кораблях, що перебувають у Середземному морі, а також у Північному і Балтійському морях.

ПЕТР КУЛЬПА: Питання розміщення ядерної зброї в Польщі стосується не тільки Варшави

— Найголовніше — це відійти від договору 1997 року, який означає, що на території країн НАТО не розміщуються на постійній основі війська і ядерна зброя. Але оскільки Росія зламала цей договір, виявилося, що в НАТО немає країн другого сорту, і Польща є повноправним членом цієї організації, і на її території може бути розміщена ядерна зброя.

Те, що Росія розмістила в Білорусі ядерну зброю, — це факт. Зараз ядерна зброя розміщується в Карелії. Ми побачимо скоро Пєскова (Дмитро Пєсков, прес-секретар президента РФ, — ред.), який плаче, що НАТО розмістило ядерну зброю на території Фінляндії. І якою буде відповідь?

Це питання стосується не тільки Польщі, не тільки Німеччини, але також Японії і Тайваню. І тут просто ключове питання: яким чином Сполучені Штати збираються показати повну гарантію безпеки в рамках п’ятої статті НАТО?

І програма США є зрозумілим для РФ комунікатором, яка розуміє тільки мову сили. З іншого боку, це комунікація, і це повідомлення йде також для Центральної Європи. Так що просто ці моменти глобальні, і вони ключові.

Треба пам’ятати, що є досвід, і цей досвід — двосторонній. По-перше, на території Польщі була ядерна зброя, власником якої був Радянський Союз. Але треба теж пам’ятати і про те, що на території Федеративної Республіки Німеччини під час “холодної війни” теж була тактична ядерна зброя. І на літаки, якими керували німецькі пілоти, американські офіцери видавали цю зброю.

Сполучені Штати Америки гарантували тоді Німеччині безпеку і те, що вона не буде жертвою “договорняка”. Разом: 300 тисяч американських солдатів стояло в Західній Німеччині, які були готові померти в разі нападу з боку Радянського Союзу, що виключало питання “договорняка”.

Питання в тому, щоб гарантії, які надаються, були реальними, і щоб система застосування ядерної зброї була розроблена за необхідними процедурами. І щоб уся ця система як частина одного цілого могла працювати заради інтересів безпеки Центральної Європи.

АНДРЕАС УМЛАНД: У Польщі остерігаються повернення в нову російську імперію

— Я думаю, для територій, які колись входили до царської чи радянської імперії, там, звісно, стоять інші питання. І там люди бояться, що справді раптом у Москві може хтось подумати, що потрібно повертати Польщу в нову російську імперію.

Тому це цілком зрозуміло. І я думаю, у Польщі це розглядають як просто як інструмент стримування, якого не було в України. І тому Україна опинилася в цій складній ситуації.

Читайте також: РФ має чітко знати, що на неї чекає в разі ядерного удару по Лондону: основні моменти окреслив Остальський

Прямий ефір