500-кілограмовими ФАБами росіяни б’ють по Нью-Йорку: прифронтове селище, попри постійні обстріли, продовжує жити (ВІДЕО)

Ілюстративне фото: bbc.com

Донецька область уже дев’ять років знає, що таке війна. Обстріли Краматорська та промислової зони тривають, російські окупанти завдають ударів і по житлових районах. З минулого року тут змінилося тільки одне: місто живе звичним життям, з’явилося більше місцевих жителів. До початку повномасштабного вторгнення в Краматорську мешкали 220 тис. осіб, рік тому було 50 тис., а зараз — близько 80 тис. жителів. За рік у місті відкрилося більше магазинів. Знімальна група побувала в невеликому селищі міського типу Нью-Йорк. Рік тому тут проживали близько 1 тис. мирних жителів, а зараз, попри постійні обстріли, що посилилися, люди повертаються додому, повідомляє FREEДОМ.

Позбавленим свого історичного імені український Нью-Йорк прожив майже 70 років. У 1951 році було ухвалено рішення перейменувати його на Новгородське, і лише у 2019-му це невелике селище знову стало гордо називатися Нью-Йорком. Існує маса історичних версій його появи. Згідно з однією, селище 1892 року створили німецькі колоністи, а свою назву воно отримало тому, що дружина одного із засновників була американкою і сумувала за батьківщиною. За іншим переказом німці нібито сподівалися, що населений пункт почне так само динамічно розвиватися, як і його заокеанський тезка.

У ті роки німецькі колоністи створювали інфраструктуру Нью-Йорка. Будували цегляні та черепичні заводи, завод із виробництва сільгосптехніки, а також парові млини. Одній із будівель, яку звели ще 1903 року, вдалося вціліти в роки Другої світової війни, проте навесні 2022-го від влучання російського снаряда ця історична пам’ятка культури повністю вигоріла.

Нью-Йорк — один із небагатьох населених пунктів, який ще з 2014 року перебуває буквально на лінії фронту. Лише кілометр розділяє селище від позицій російських загарбників. Своїми снарядами окупанти практично щодня спалюють Нью-Йорк.

За роки російської агресії чим тільки не обстрілювався Нью-Йорк. Нещодавно артилерійські обстріли росіяни змінили на авіацію. За день могло доходити до шести ударів фугасними авіабомбами по 250 і 500 кг. І все — по житлових районах.

“Бувають і ракети, але ФАБИ… До того доходило, що за світловий день з восьмої до восьмої вечора по місту прилітало. З них чотири — 500 кг і дві 250 кг. Цей тиждень тихіший, а так по дві на добу”, — повідомив начальник відділу розвитку Нью-Йорка Ігор Бистрий.

Він додав, що під час обстрілів гинуть мирні жителі.

Люди вже чітко знають, які снаряди летять у населений пункт, звуки авіаційних ракет можуть відрізнити від роботи ЗРК.

Мешканець Нью-Йорка Микола Іванович від початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну селище не покидав. Тут чоловік народився і виріс. За його словами, від пологового будинку, в якому з’явився на світ, уже практично нічого не залишилося. Свою дочку він змусив евакуюватися, а з дружиною залишати рідний населений пункт не хочуть.

“Він був український, він і залишається українським, але, розумієте як, я не знаю, ми живемо одним днем, як рушать — цього ніхто не знає. Ми не живемо на пороховій бочці, ми на ній сидимо і дивимося на той гніт, який зараз горить. Ну вибухне — добре, не вибухне — ще краще. Це рулетка. Все буде добре”, — каже Микола Іванович.

Більша частина людей, які залишилися в Нью-Йорку, — пенсіонери. Їхній побут простий: домашнє господарство, збирання дров для приготування їжі на багатті та віра в те, що обстріли колись припиняться.

“Дорога ціна свободи, дуже дорога. Сподіваємося на Бога. Кожен розплатиться за все це, кожен, хто розв’язав це, перед Богом відповідатиме за те, що руйнують, вбивають. Бог знає все”, — впевнена мешканка Нью-Йорка.

Попри всі біди війни в українському Нью-Йорку триває життя. Тут постійно відновлюють лінії електропередач після чергових обстрілів, є вода і постачання всього необхідного.

“Магазини працюють, ринок закрили, хліба достатньо, гуманітарки достатньо. Зараз готуємося до зимового періоду, тому завозимо ліхтарики, буржуйки, вугілля роздали по тонні безплатно з доставкою. До цього моменту не дуже все погано. Якби не обстріли, ми навели б порядки, і було б набагато краще”, — зауважив начальник відділу розвитку Нью-Йорка Ігор Бистрий.

У 2014 році Нью-Йорк близько трьох місяців побував під російською окупацією. Потім українські війська вибили агресора за межі населеного пункту і побудували потужну лінію оборони, яка досі не по зубах російським загарбникам.

Читайте також: Український Нью-Йорк — під щоденними авіаударами РФ: оборону селища тримають воїни ЗСУ (ВІДЕО)

Нагадаємо, щодня російські війська обстрілюють Нью-Йорк і Торецьк Донецької області. У регіоні все ще залишаються місцеві жителі, а волонтери привозять їм усе необхідне. Українські піхотинці тримають оборону і щодня по кілька десятків метрів просуваються вперед.

Прямий ефір