Вежі Кремля готові розпочати відкриту війну за владу: вплив заколоту Пригожина — в огляді (ВІДЕО)

Ілюстративний скріншот: uatv.ua

На Росію чекає нова змова. Ватажок ПВК “Вагнер” Євген Пригожин давно підкупив впливових російських силовиків і з їхньою допомогою спробує повторити спробу заколоту. Так вважає російський соціолог Ігор Ейдман. Похід на Москву “вагнерівців” став демонстрацією слабкості путінського режиму. Її наслідки поки що передбачити складно. Експерти стверджують, що нищівних відставок у вищому керівництві країни поки що не буде. Але вежі Кремля вже готові почати відкриту війну за владу, повідомляє FREEДОМ.

Представник Головного управління розвідки Міністерства оборони України (ГУР МОУ) Андрій Черняк заявив, що війна між силовиками — ФСБ і Міноборони Росії — входить в активну фазу.

“За нашими оцінками, це вже відкрита війна між так званими “вежами” Кремля, внаслідок якої будуть фізичні знищення представників сторін, що конкурують”, — сказав Черняк в інтерв’ю “РБК-Україна”.

Російські еліти переконалися, що Путін більше не може контролювати ситуацію. Глава ЦРУ США Вільям Бернс упевнений, що заколот Пригожина став свідченням того, що Путін своїм рішенням про повномасштабне вторгнення до України завдав нищівного удару по своїй країні і режиму.

“Війна Путіна вже стала стратегічним провалом для Росії. Її військові слабкості оголені, її економіці завдано серйозної шкоди на роки вперед, її майбутнє як молодшого партнера й економічної колонії Китаю формується на помилках Путіна, її реваншистські амбіції притуплено НАТО, яке стало тільки більшим і сильнішим”, — заявив Бернс.

А федеральний канцлер Німеччини Олаф Шольц в інтерв’ю суспільному мовнику ARD сказав, що тепер весь світ побачив тріщини в російських автократичних структурах. Путін уже не сидить так міцно в кріслі, як раніше.

“Звичайно, те, що сталося в Росії, теж зіграє свою роль. Це ще раз показує, що віддавати військову силу в приватні руки просто безвідповідально. Те, що це сталося, є загрозливим. І те, що найманці “Вагнера” зробили на війні в Україні, те, що вони роблять в Африці та багатьох інших місцях у світі, є безвідповідальним, непростимим. І є безліч злочинів. Але це також загрожує стабільності такої країни, як Росія”, — висловився Шольц.

Суперництво за вплив на Путіна між Федеральною службою безпеки і Міноборони РФ триває не одне десятиліття. Російський президент сам підігрівав конфлікт, що тліє. Тепер його завдання — повернути лояльність силовиків.

“Хтось отримає підвищення по службі, хтось додаткові повноваження, хтось якісь додаткові рентні потоки. Володимир Путін обрав стратегію лояльності, а не покарання. Єдиний, кого він карає і не готовий пробачити, — це Євген Пригожин. Найімовірніше, нічого хорошого на структури Євгена Пригожина в частині ПВК “Вагнер” у Росії не чекає. І, найімовірніше, самого Євгена Пригожина спробують ліквідувати. Це головна людина, якій Володимир Путін спробує помститися”, — висловив думку російський політолог Михайло Комін в інтерв’ю “Радіо Свобода”.

Експерти не прогнозують масштабних чисток у російських силових структурах. Значних кадрових перестановок теж поки що не передбачається. У виграшній ситуації опинився головний противник Пригожина — міністр оборони РФ Сергій Шойгу. Зняти його тепер для Путіна самогубно.

“Є така парадигма мислення в Кремлі: знімають із посади за нелояльність виключно. Тобто, якщо ти профнепридатний, але лояльний, ти залишишся на посаді, все в тебе буде добре. Шойгу — виключно лояльний персонаж, просто лояльний у дошку. Зрозумійте Путіна, подивіться його очима на цю ситуацію — окей, прибирає він зараз Шойгу, який старий, такий самий, як і він, під 70, у якого немає політичних амбіцій, який свій на всі боки, так, він тупуватий, не такий, як хотілося б, напевно, але зірок з неба не хапає, вище начальника не перестрибує”, — коментує військовий експерт Українського інституту майбутнього Іван Ступак.

Він вважає, що чвари між ФСБ і Міноборони Росії посилюються через гроші. Зараз армія, тобто Шойгу і Герасимов, отримують величезні кошти з бюджету і через систему держзамовлень. ФСБ зовсім не проти прибрати ці ресурси до своїх рук.

“Я думаю, що це протистояння триватиме, я не скажу, що там буде якась ліквідація. Співробітників ФСБ ліквідували військові розвідники — це навряд чи, відкрито, відверто — це виходити на стежку війни”, — уточнив військовий експерт.

Поки ж Путін намагається переконати себе і росіян у тому, що суспільство та еліти його підтримують. Після заколоту Пригожина він зібрав нараду силовиків, на якій був присутній і Шойгу. А потім Путін зустрівся з військовими і подякував їм за те, що вони не допустили громадянської війни. Яким чином вони її не допустили — незрозуміло, адже “вагнерівці” не зустріли на шляху жодного спротиву і зупинилися тільки за наказом Пригожина.

Читайте також: Лукашенко хоче отримати від групи “Вагнера” комплекс вигод — їх перелічив військовий аналітик

Нагадаємо, як повідомив військовий експерт Ян Матвєєв, ватажок ПВК “Вагнер” Євген Пригожин ніколи не був серед так званої еліти. Можливо, він отримував накази когось убити, взяти участь у війні в Сирії, але ніколи не був у близькому оточенні російського президента Володимира Путіна.

Прямий ефір