“Важливо зберегти свідчення”: іноземна делегація відвідала Київську область, де побачила наслідки агресії РФ (ВІДЕО)

Ілюстративний скріншот: uatv.ua

У День пам’яті та перемоги над нацизмом у Другій світовій війні багатонаціональна делегація союзників України з Франції, Румунії, Бельгії, Німеччини та ще трьох десятків країн відвідала Бучу, Ірпінь, Бородянку та інші населені пункти, звільнені від російської окупації, повідомляє FREEДОМ.

Зруйнований міст, Гостомельський аеропорт та стихійні поховання вбитих росіянами цивільних. За допомогою технологій віртуальної реальності учасники іноземних делегацій побачили, як виглядала Київська область два роки тому.

“Я побачив знищене село. Десятки й десятки будівель, які були розбомблені. Потім я побачив міст. Мабуть, це той, що через річку Ірпінь. Дуже важливо зберегти такі свідчення того, що сталося. А тут, на цьому місці, я відчув також потрясіння, побачивши обличчя цих чоловіків і жінок, які загинули на цьому місці”, — сказав представник Європейського комітету регіонів, віцепрезидент Асоціації мерів Франції Патрік Моліноз.

Патріка Моліноза вразив меморіал пам’яті “Ангели Перемоги” в Мощуні. На ньому — імена 118 українських військових, які загинули в боях за село, відбиваючи вторгнення російських окупантів.

“Для нас, для українців, для Київської області й взагалі для України — це знаменне місце, адже саме тут була остання оборонна битва за Київ. Це була остання точка, і якби росіяни її прорвали, то Київ, можливо, був би захоплений”, — розповів начальник Київської обласної військової адміністрації Руслан Кравченко.

Майже 40 мерів європейських міст та інших представників країн, які підтримують Україну, приїхали у Київську область, щоб вшанувати пам’ять українців, загиблих унаслідок повномасштабного російського вторгнення.

Наступна точка на карті візиту іноземних гостей — Бородянка. 13-тисячне місто російська армія захопила на початку березня 2022 року.

Під час боїв авіація Росії завдала ударів по восьми багатоквартирних будинках.

“Зруйновано мій будинок. Я проживала на п’ятому поверсі зі своїми дітьми, і в нас було щасливе життя. Першого березня на нас скинули дві перші бомби — пів тонни вибухівки на кожен із двох будинків. Загинули люди, мої сусіди загинули”, — розповіла голова Бородянської селищної ради Ірина Захарченко.

Російська армія знищила в Бородянці й центр соціально-психологічної реабілітації — розстріляла приміщення з танка.

“Це приміщення, яке було зруйноване, воно було найстаріше в Бородянці, але йому був притаманний свій дух. Воно було насичене цими емоціями”, — зазначив співробітник Бородянського центру соціально-психологічної реабілітації Роман Єрко.

Зараз відновили спортзал і кімнати для арттерапії. Тепер реабілітаційний центр готовий приймати українських ветеранів та їхні родини. Повноцінну роботу центр розпочне до початку осені.

“Очікуючи будівництва цього приміщення, ми працювали у форматі мобільної психологічної бригади. Ми надаємо психологічну реабілітацію, індивідуальні та групові консультації, спортивно-оздоровчий комплекс”, — пояснила психологиня Бородянського центру соціально-психологічної реабілітації Людмила Бойко.

Поблизу реабілітаційного центру збудували модульне містечко. З його створенням допомогли литовці. Тут живуть українці, яким довелося стати внутрішніми переселенцями. Особливість містечка — яскраві, патріотичні мурали.

“Реконструкція йде активно. І такі візити, як сьогоднішній, дуже цікаві, адже люди в наших країнах кажуть: “Окей, ви даєте гроші Україні, а куди йдуть ці гроші?”. Сьогодні ми на власні очі бачимо, куди спрямовані гроші, які дають європейські або інші країни на відновлення України”, — сказав президент Конгресу місцевих і регіональних влад Європи Марк Колс.

Наслідки російської агресії та окупації, а також процес відновлення інфраструктури делегація з країн-партнерів України побачила в Бучі та Ірпені. Планується, що іноземні гості відвідають Другий Міжнародний Саміт міст і регіонів, заявили в Київській обласній військовій адміністрації. Захід відбудеться під слоганом: “As strong as united” — “І сильні, і єдині”.

Читайте також: Нацизм відродився з маркуванням “Сделано в России” — звернення Зеленського у День пам’яті та перемоги над нацизмом у Другій світовій війні (ВІДЕО)

Прямий ефір