В Україні спостерігається скорочення посівів озимих культур — подробиці від Мартишева

Иллюстративное фото. Фото: gettyimages.com

В Україні спостерігається скорочення посівних площ під озимими культурами. Про це в ефірі телеканалу FREEДОМ сказав аналітик Центру досліджень продовольства та землекористування Київської школи економіки Павло Мартишев.

Він зазначив, що цього сезону завдяки сприятливим погодним умовам було зібрано відносно непоганий урожай.

“Буде загалом, напевно, урожай зернових та олійних на рівні 80 млн тонн. У 2022 році це було 72 млн тонн. Так, цього року нам допомогла трошки сприятлива погода. Зараз ми можемо тільки припускати на підставі посівних площ під озимими культурами, і вони знижуються. І це такий тривожний дзвіночок, тому що ми бачимо скорочення, зокрема, посівів під озимою пшеницею. Це означає, що себе ми зможемо забезпечити пшеницею, а експортувати ми зможемо набагато менше пшениці”, — сказав аналітик.

Мартишев нагадав ще про нюанс, що врожай пшениці ділиться на фуражну та продовольчу, з якої робиться борошно.

“Зараз у нас відносно теплі зими, плюс у нас нестача добрив та інших ресурсів. Це все сприяє тому, щоб була низька якість пшениці, і частка борошномельної пшениці була низька. Відповідно, це не дуже добре і для нашого внутрішнього сектору, і для країн, які купують саме нашу продовольчу пшеницю. Тому, дійсно, війна в Україні може мати такі довгограючі наслідки для багатьох регіонів”, — сказав аналітик.

Він також вважає, що для України на сьогодні є можливість збільшити експорт зерна і вийти на рівень зернової угоди, дію якої Росія завершила в односторонньому порядку.

“Ми вже експортували 5,5 млн тонн за період, грубо кажучи, 2,5 місяці, тобто з середини вересня умовно. Тому це непоганий темп, якщо порівнювати з динамікою, яка була при зерновій угоді, особливо в ті періоди, коли почалися саме такі проблеми на Босфорі, то справді ми можемо і перевищити показник зернової угоди. Тому це не проблема”, — сказав Мартишев.

Він нагадав, що в зерновій угоді був геополітичний контекст, коли зерно було приводом, щоб підштовхнути Україну до перемовин із країною-агресором і до можливого заморожування конфлікту.

“Загалом зараз очевидно, що така пряма робота через знов-таки наших союзників, я маю на увазі Румунію, через територіальні води якої проходять наші кораблі, та інших країн, і це є більш ефективною стратегією. Дійсно, Туреччина є не зовсім надійним посередником, тому що ми бачили ці черги на Босфорі, і насправді зернова угода працювала погано і була такою причиною нестабільності”, — зазначив аналітик.

Читайте також: Як Україні вдається обходити військову блокаду Росії в Чорному морі та продовжувати експорт продукції — пояснили експерти

Як повідомлялося раніше, у Кремлі заявили, що не мають наміру брати участь у Чорноморській зерновій ініціативі (зернова угода), термін дії якої закінчився 17 липня.

Нагадаємо, 2022 року Чорноморську зернову ініціативу з одного боку підписала Україна з ООН і Туреччиною, з іншого — Росія з ООН і Туреччиною.

Прямий ефір