Туреччина обирає президента — обстановка та настрої (ВІДЕО)

Скриншот: uatv.ua

Вибори президента та парламенту відбуваються сьогодні, 14 травня, у Туреччині. Їх називають історичними. На думку аналітиків, для чинного президента Реджепа Таїпа Ердогана ці вибори найважчі з моменту його приходу до влади 2003 року. Явка виборців — велика. Раніше соціологи прогнозували, що на виборчі дільниці прийдуть близько 90% громадян Туреччини, розповіла у прямому ефірі з Анкари кореспондентка телеканалу FREEДОМ Лариса Зубенко.

Ердоган перебуває при владі вже 20 років, із них 11 був прем’єром, решту — президентом. Саме при ньому в Туреччині було змінено форму правління: з парламентської республіки на президентську. Головним опонентом чинного президента є представник альянсу шести опозиційних політсил Кемаль Киличдароглу. Проведені напередодні виборів соцопитування показують, що Киличдароглу випереджає Ердогана. За опозиціонера готові голосувати близько 49% виборців, за чинного президента — близько 44%. Ці ж дані свідчать про те, що, найімовірніше, на Туреччину чекає другий тур президентських виборів, оскільки в першому абсолютної більшості не отримає жоден із кандидатів.

Попередні результати виборів будуть відомі вже о 21:00 за місцевим часом, який збігається і з київським.

Явка на виборах у Туреччині висока, що для українців виглядає незвично.

“Як прогнозували соціологи, на дільниці прийдуть близько 90% виборців. Я думаю, що ця цифра — коректна, ані в Україні, ані, наприклад, у Молдові та Болгарії ми не бачили настільки великої явки, настільки великого залучення народу до внутрішніх політичних процесів”, — зазначила Лариса Зубенко.

Журналісти поспілкувалися з виборцями, які володіють англійською мовою: вони прогнозують та сподіваються на зміни:

  • “Я бачу, що настають зміни. Сподіваюся, що вони не вплинуть на вибори й що вибори будуть чесними. Думаю, більшість людей хочуть змін. Вважаю, що для них вже настав час”.
  • “Зараз у владі в нашій країні — одна-єдина людина. І це, на мою думку, не демократія. Я не вірю, що це демократія, і я думаю, що парламент змінить це”.
  • “Я хочу, щоб результати цих виборів допомогли людству, і ця надія на мир здійсниться. Можливо, щось про демократичні процеси чи економічний клімат демократів, тому що зараз у нас недостатньо демократії, я маю на увазі рівність та свободу”.

За словами Лариси Зубенко, англомовне населення Туреччини традиційно частіше говорить про те, що хоче більше демократії в країні та зміни влади. Виборці правіших поглядів частіше голосують за чинну владу.

Рейтинг нинішнього президента Реджепа Таїпа Ердогана досі залишається високим, проте його похитнули економічні проблеми, зокрема, середньорічна інфляція в Туреччині сягнула 83%. Справжнім же викликом для влади в Туреччині стали нещодавні землетруси та ліквідація їхніх наслідків.

Усі експерти схиляються до того, що неминучий другий тур — 28 травня.

Читайте такожТуреччина вступає в період політичної турбулентності, хто б не переміг на президентських виборах, — Данилов

Нагадаємо, європейські ЗМІ називають 14 травня вирішальним для чинного президента Реджепа Таїпа Ердогана. Попри нібито масову підтримку виборців, він, згідно з громадськими опитуваннями, вже не явний фаворит.

Прямий ефір