Щоденник саміту НАТО: події, очікування та заяви напередодні — репортаж із Вільнюса (ВІДЕО)

Ілюстративний скріншот: uatv.ua

Саміт НАТО має дати чіткий сигнал підтримки України. Це — усталене переконання, про яке неодноразово заявляли як президент Володимир Зеленський, так і союзники Києва. Про очікування від дводенного саміту Північноатлантичного альянсу у Вільнюсі — у матеріалі шеф-редактора телеканалу українського іномовлення FREEДОМ Олексія Мацуки.

Саміт НАТО у Вільнюсі надає Україні чудову можливість переконати союзників виділяти більше грошей на припинення розв’язаної Росією війни проти України.

Вирішальну роль у захисті східного флангу НАТО зараз відіграють країни Балтії (Литва, Латвія та Естонія), і всі три країни виділяють понад 2% свого ВВП на витрати на оборону. Але пообіцяли підняти цей показник до 3%, перевищивши рекомендований Альянсом поріг, а також саме вони були в авангарді підтримки України, керуючись спільними спогадами про російську агресію і нинішню загрозу Кремля. Достатньо подивитися на ескадрильї ЗРК Patriot, що стоять на сторожі безпеки саміту.

Напередодні президент України присвятив майже тиждень турне країнами східної Європи або, як сказав президент Литви, — першої лінії оборони. Також Зеленський зустрічався і з президентом Туреччини, щоб обговорити ситуацію в Чорноморському регіоні.

“І я робитиму все, що в моїх силах, щоб прискорити рішення з українського питання і домовитися з нашими партнерами”, — запевнив Зеленський в інтерв’ю.

Будь-який саміт НАТО викликає особливий ажіотаж серед журналістів. І цього разу там кілька десятків камер. Перед журналістами вже виступили генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг і президент Литви Гітанас Науседа.

“Завдяки союзникам Вільнюс став одним із найбезпечніших місць у Європі під час саміту НАТО. У повітрі, на морі та на суші. Ситуація з безпекою в регіоні стає дедалі складнішою, з новими факторами, на які ми маємо зважати, як-от можливе прибуття групи найманців “Вагнера” в наш район, розміщення ядерної зброї в Білорусі. Це підкреслює необхідність посилення стримування і посилення оборони”, — сказав Науседа.

“І ми також знову і знову повторювали, що, звісно ж, союзники і Україна мають вирішити, коли настане час запросити Україну стати повноправним членом. Найнагальніше завдання зараз — забезпечити, щоб Україна переважала як суверенна і незалежна нація в Європі. Тому що, якщо Україна не переможе, то питання про членство взагалі не обговорюватиметься. Тому я думаю, що надзвичайно важливо, щоб ми продовжували забезпечувати українців зброєю, боєприпасами, навчанням, запасними частинами, щоб вони спроможні були не тільки звільнити більше земель, а й стримати Росію від подальшої агресії”, — заявив Столтенберг.

Україна в НАТО — це реальне посилення для Альянсу, посилення військового потенціалу НАТО. Українська армія єдина на континенті має безцінний досвід ведення реальної повномасштабної війни, до того ж із суттєво більшим за потенціалом і розміром противником. Очевидно, що без України європейський компонент Альянсу буде значно слабшим.

Не відстають і заокеанські союзники України. Прем’єр-міністр Канади Джастін Трюдо сьогодні ясно висловився — його країна — на боці України:

“Сьогодні я оголошую, що ми збираємося більш ніж подвоїти нашу присутність, спрямувавши додатково до 1200 військовослужбовців канадських Збройних сил для служіння і захисту демократії та верховенства закону. Ми твердо переконані, що Україна має вступити до НАТО, щойно дозволять умови”.

Литва є членом НАТО від 2004 року. 89% жителів Литви підтримують членство країни в НАТО. 90% жителів підтримують присутність союзників по НАТО в Литві. 80% литовців вважають Вільнюський саміт НАТО важливою подією для країни.

Важливий саміт і для Столтенберга, який за день до саміту опублікував статтю в журналі Foreign Affairs.

“Ми посилили нашу військову присутність у Східній Європі та збільшили витрати на оборону… Альянс стає сильнішим і більшим. Ми повинні зберегти цей імпульс… Союзники по НАТО підтвердять нашу непохитну підтримку України, продовжать зміцнювати власну оборону… Ми повинні розірвати порочне коло російської агресії”, — висловився генсек НАТО.

Президент Литви Науседа в понеділок підтвердив, що держави Альянсу дійшли згоди і ухвалили скасувати вимогу для України виконувати План дій щодо членства (ПДЧ) на її шляху до НАТО, що спростить шлях України до Альянсу. Але Столтенберг зазначив, що консультації щодо фінального рішення саміту ще тривають. І поки лідери Альянсу вирішують долю України, Вільнюс цими днями перетворився начебто на Київ — уся столиця в українських прапорах. Там чекають на президента Зеленського.

“Ми оновимо наші політичні зв’язки. Президент Зеленський приєднається до нас на інавгураційному засіданні Ради Україна – НАТО”, — повідомив Столтенберг.

Україна розраховує отримати на саміті реальну перспективу членства в Альянсі з чіткими часовими межами вступу. А також пріоритизацію постачання зброї, необхідної для деокупації українських територій.

Читайте також: Україна заслуговує бути в Альянсі, — Зеленський у зверненні наприкінці 502-ої доби війни

Як повідомлялося раніше, саміт НАТО стартує вже завтра, 11 липня, у Вільнюсі. Це перша зустріч глав держав військово-політичного блоку після рішення про розширення Альянсу, ухваленого минулого року. Тоді ж у Мадриді Росію назвали основною загрозою стабільності в Євроатлантичному регіоні.

Прямий ефір