Санкції покликані не зупинити війну, а послабити Росію: інтерв’ю з аналітиком Кушніруком

Ілюстративне фото: news.24tv.ua

Чого чекати від восьмого пакету санкцій проти Росії. Скільки часу знадобиться, щоб послабити російську економіку і чому візові обмеження є малоефективними. Про це в ефірі телеканалу FREEДОМ розповів голова експертно-аналітичної ради Українського аналітичного центру Борис Кушнірук.

— У Євросоюзі обговорюють восьмий пакет санкцій проти Росії. До нього можуть увійти обмеження у сфері енергетики, торгівлі, системи SWIFT та ще більше персональних санкцій проти росіян та компаній РФ. Наскільки цей пакет буде одноголосним?

— Він у будь-якому разі буде одностайним. Думаю, що буде ухвалено все, що названо. Але головне —визнання Росії державою-спонсором тероризму. Це дуже обмежить співпрацю з російськими компаніями. Також потрібні санкції проти “Росатому”, тому що його посадові особи є учасниками ядерного тероризму, який ми зараз спостерігаємо. Це те, що потрібно прийняти насамперед.

Наразі всі обговорюють обмеження видачі віз громадянам РФ. Але візи — це те, що б’є по психології людей, але ці санкції стосуватимуться лише тих, хто міг виїжджати з Росії.

А та Росія, яка голосує за війну, вона злиденна, і живе за рахунок телевізора.

Я вважаю, що визнання Росії державою-терористом і санкції щодо “Росатому” були б суттєвішими, важливішими і ефективнішими з економічної точки зору, ніж візові обмеження.

— Німеччина планує наполягати на запровадженні граничної планки для світових цін на російську нафту. І є припущення, що це має змусити Росію продавати свою нафту великим покупцям набагато дешевше. Як ви оцінюєте цей крок та наскільки він може бути результативним?

— Санкційні обмеження, які стосуються нафти та нафтопродуктів, набудуть чинності на початку наступного року. Після цього в Росії буде менше можливостей свою нафту продавати, і вона буде змушена ще з більшою знижкою продавати її Індії та Китаю. Тут сам ринок цілком ефективно відпрацює ситуацію, пов’язану з тим, щоб доходи Росії від експорту нафти були дедалі нижчими.

До того ж, слід зазначити, що Росія влаштувала сама санкції, вона катастрофічно знижує постачання газу до Європи. Безперечно, це шантаж. Але при цьому треба розуміти, що це шантаж, який коштуватиме самій Росії та “Газпрому” 1 млрд дол., якого вони не отримають. 

За великим рахунком, практично всі санкції, які запроваджуються західними країнами, покликані не так зупинити цю війну, як послабити Росію настільки, щоб вона не могла розпочати нову війну.

Цю війну можна завершити лише на полі бою. І ось тут якраз потрібна зброя. Але це не питання санкцій, це питання ефективної зброї, яка дозволить Україні не просто захищати свою незалежність, а й повністю вигнати окупантів з усіх українських земель, включаючи Донбас та Крим.

— Німеччина не приховувала те, що залежить від російського газу, зокрема, відкидала певні вимоги глобальних санкцій, аргументуючи, що від них постраждає більше Європа, ніж Росія. А щодо встановлення граничної ціни на нафту ми бачимо, що Німеччина чи не ініціює посилення тиску санкцій на Росію. З чим це може бути пов’язано?

— Тут є комплекс причин. По-перше, громадська думка в Німеччині, яка налаштована проукраїнсько і налаштована вкрай негативно щодо агресора. А в Німеччині так збудована виборча система, що там вибори відбуваються фактично кожні два-три місяці. Тому якщо ти не займаєш якоїсь чіткої позиції, яка, скажімо, відповідає думці суспільства, то в цьому випадку ти просто програєш вибори — спочатку на одному рівні, потім на другому і потім взагалі втрачаєш владу.

А другий фактор, як не смішно, але бачачи відео, де йде публічна образа з боку [російського пропагандиста] Соловйова на адресу канцлера Шольца … Я думаю, що хтось мав би в російському керівництві дати по голові Соловйову. Вони самі ведуть до того, що Шольц займатиме дедалі жорсткішу позицію. Тут уже діятиме особистісний фактор, коли йде груба образа на твою адресу, то ти навряд чи це сприймаєш просто нейтрально. Ти вже сам тоді реагуєш, зокрема негативно по відношенню до тих осіб, які це спровокували. Це фактор, який не слід скидати з рахунків.

— А які у Росії методи спротиву санкційній політиці?

— Не слід недооцінювати традиції та зв’язки, які має Росія через різних політиків, бізнесменів тощо на політиків у Європі. Я вже не кажу про те, що багато політиків у Європі довгі роки корумповані з Росії і певною мірою зараз змушені лавірувати. Це суттєвий чинник, який треба враховувати, особливо у тій самій Німеччині та Австрії.

Також слід зважати на фактор Угорщини. Для отримання консенсусного рішення потрібна згода Угорщини.

А зараз це дає можливість підкуповувати Угорщину, у тому числі й дешевим газом, щоб за рахунок Угорщини блокувались якісь санкційні дії.

Так, Євросоюз, у тому числі Німеччина, починає відверто наполягати на необхідності зміни статутних документів Євросоюзу, які не дозволяли б окремій країні блокувати рішення всього альянсу. Але це триватиме не один рік.

Читайте також: Німеччина вводить додатковий збір, а Іспанія знижує споживання на 7%: як країни ЄС зменшують газову залежність від Росії

Прямий ефір