Німеччина вводить додатковий збір, а Іспанія знижує споживання на 7%: як країни ЄС зменшують газову залежність від Росії

Німеччина запроваджує додатковий збір за газ у розмірі 2,4 цента за кВт-год, а Іспанія знизить споживання блакитного палива на 7%. Загалом більшість країн ЄС зобов’язалися зменшити витрати газу до 15%. Так Європа хоче знизити залежність від російського газу, а в майбутньому взагалі від нього відмовитися. До війни ЄС залежав від газу РФ приблизно на 40%, але зараз Європа має бути готова до повної зупинки постачання будь-якої миті, повідомляє UA.

Додатковий збір за газ Німеччина запровадить у жовтні. Він становитиме 2,4 цента за кВт-год. Таким чином планується допомогти імпортерам, які постраждали від додаткових витрат через скорочення поставок російського газу. ЗМІ підрахували, що збір може обходитися середньому домогосподарству в кілька сотень євро на рік.

“Усі заходи мають наслідки, а деякі з них також є нав’язуванням. Але вони призводять до того, що ми менш схильні до шантажу і, таким чином, можемо ухвалювати рішення про наше енергопостачання незалежно від Росії. Таким чином, зрештою, ми також можемо діяти суверенно з погляду зовнішньої та безпекової політики”, — пояснив міністр економіки Німеччини Роберт Хабек.

Німеччина — економічний лідер Євросоюзу. Багато галузей економіки є газозалежними. Тому зростання цін на газ і скорочення його постачання з РФ вдарить передусім по них.

“Німеччина, справді, залежна. Але на сьогодні їхні підземні газові сховища заповнені більш ніж на 75%, і вони доведуть, з огляду на педантизм німців, — до 90%. Безумовно, це не вирішує всіх проблем для Німеччини. З огляду на те, що економіка Німеччини велика, то і споживання газу у них більше”, — пояснює глава експертно-аналітичної ради Українського аналітичного центру Борис Кушнірук.

Компанії попереджають, що не зможуть відразу перейти на інші джерела енергії. Наприклад, на заводі Zinkpower Meckenheim, що виробляє оцинковані деталі для багатьох галузей, дуже стурбовані перебоями з постачанням газу.

“Ми опрацьовуємо варіанти остаточного відходу від газу. Мова про відновлювані джерела енергії. Але це все довгострокові сценарії. Це не те, що ми можемо реалізувати в відносно короткі терміни”, — зазначає директор заводу Ян Еккекрскорн.

З кінця лютого 12 країн ЄС мали справу зі скороченням постачання російського газу. Газові контракти в Європі перевищили 2 500 дол. за тисячу кубометрів — це в 11 разів вище за торішні ціни.

“Те, що Росія зараз відверто шантажує Європу, — це розуміють усі. Але це шантаж, який обійдеться дорого самому “Газпрому”. Я впевнений, що ніхто з провідних європейських країн не відмовиться від тієї політики, яка спрямована на відхід від російського газу”, — вважає Борис Кушнірук.

Нові заходи щодо енергозбереження вжила Іспанія відповідно до нещодавніх енергетичних угод Європейського Союзу, спрямованих на обмеження залежності від російського газу.

Згідно з ухваленим законопроєктом, споживання газу в Іспанії знизиться на 7%, тоді як більшість країн Євросоюзу зобов’язалися зменшити його до 15%. Так, офіси, магазини та готелі більше не зможуть встановлювати свої системи охолодження нижче 27 градусів улітку та підвищувати температуру вище 19 градусів узимку.

“Ми повинні дотримуватися домовленостей, досягнутих нами в Брюсселі, і зберігати солідарність. Іспанія краще підготовлена через своє географічне положення в порівнянні з іншими країнами, які набагато більше залежать від російського газу або російських джерел енергії, такими як Німеччина, Італія та іншими країнами Центральної та Східної Європи. Проте Іспанія також солідарна з рештою європейських країн”, — наголошує прем’єр-міністр Іспанії Педро Санчес.

До війни ЄС залежав від російського газу приблизно на 40%. Європейці щорічно споживали близько 155 млрд кубометрів газу з Росії. Але зараз Європа має бути готова до повної зупинки постачання будь-якої миті.

Нагадаємо, політолог Володимир Фесенко в ефірі марафону FREEДОМ на телеканалі UA пояснив, чому Україна має активно працювати з країнами Африки та Латинської Америки.

Гайдай розповів, як на Луганщині росіяни змушують чоловіків воювати, шантажуючи їх дітьми

В Україні створять мартиролог жертв російської агресії: деталі від Зеленської

Читайте також: Багато хто ностальгує не лише за радянськими часами, а й за Сталіним: інтерв’ю з істориком Олександром Лисенком

Прямий ефір