Російська нафтогазова галузь перебуває в кризі: реальну ситуацію змалював Плачков

Іван Плачков. Фото: obozrevatel.com

Російська нафтогазова галузь перебуває в кризовому стані, а газовий монополіст “Газпром” й зовсім став збитковим. Про це сьогодні, 25 жовтня, в ефірі телеканалу FREEДОМ заявив ексміністр палива та енергетики України Іван Плачков.

“Зрозуміло, що нафтогазова галузь РФ у кризовому стані. Ми знаємо про те, що “Газпром” з однієї з найприбутковіших компаній став збитковою компанією. І зрозуміло, чому. Тому що значно скоротилися поставки газу і в Європу, і в інші країни. Ембарго й ті санкції, які були введені Сполученими Штатами та Європейським Союзом, вони працюють, працюють ефективно. І навіть спроби обходу цих санкцій на якийсь період вдавалися. Але сьогодні Сполучені Штати вводять вторинні санкції до тих компаній, які намагаються обійти санкції, особливо пов’язані з транспортуванням нафти, вони починають діяти. Росія втратила, я думаю, що половину надходжень до бюджету, якщо не більше”, — сказав він.

Водночас, за словами Плачкова, деякі країни, наприклад, Болгарія поки що продовжують сидіти на нафтогазовій російській голці.

“Болгарія є таким давнім споживачем нафти, тому що “Лукойл” придбав нафтопереробний завод у Бургасі та отримав у концесію порт Росенець, який давав змогу транспортувати та постачати цю нафту в Болгарію. Він отримав у концесію на 35 років у 2011 році, наскільки я пам’ятаю, після придбання нафтопереробного заводу. Після введення санкцій і Євросоюзом, Євросоюз дозволив Болгарії до 2024 року включно споживати російську нафту, тому що транспортний алгоритм дуже складний для постачання нафти в Болгарію. І був такий дозвіл”, — сказав колишній міністр палива та енергетики України.

Він нагадав, що зараз уряд Болгарії ліквідував концесію “Лукойлу”, що ускладнило постачання нафти нафтопереробному заводу.

“Лукойл”, своєю чергою, запропонував збільшити на 250 млн дол. податкові платежі, через певний час навіть до 750 млн. І зараз Болгарія ухвалила рішення зі збільшенням обсягу платежів продовжити на певний час постачання нафти”, — розповів Плачков. 

Він також звернув увагу, що Індія, яка була для РФ потужним партнером, відмовилася платити в юанях за російську нафту.

“Це свідчить про таке посилення конфлікту і такого протистояння між Китаєм та Індією. І ніби Індія віддаляється від цієї “осі Пекін – Москва”. Але зрозуміло, що це знову ж таки значно ускладнює постачання Росії, зрозуміло, що це зменшує обсяг надходжень фінансових коштів”, — сказав Плачков.

Він констатував, що стає дедалі помітнішим ефект від санкцій. Крім того, запроваджуються вторинні санкції, особливо щодо судновласників, які намагалися обійти ці обмеження.

“Наразі все менше і менше судновласників надає свої судна для транспортування нафти, хоча грецькі судновласники все ще проявляють активність”, — зазначив Плачков.

Читайте також: Європа і США набираються досвіду в удосконаленні системи санкцій, Росію потихеньку вирізають зі світової економіки, — професор

Нагадаємо, раніше експерт енергетичного ринку Геннадій Рябцев повідомив, що зараз справи у російських нафтових і газових компаній погані, вони змушені скорочувати видобуток.

Прямий ефір