Ракетний обстріл України став “кошмарним” фоном для наступу Росії на сході: оцінки військових експертів

Рятувальники гасять пожежу на місці обстрілу в Хмельницькій області 10 лютого. Фото: t.me/khmelnytskaODA

Росія завдала масованого удару по території України 9 і 10 лютого. Ракетні обстріли з боку РФ цього тижня супроводжувалися також атаками дронів-камікадзе. Фахівці зазначають, що так війська окупанта намагаються виявити українську протиповітряну оборону та завдати додаткової шкоди мирним громадянам.

“За попередньою інформацією, ворог застосував 29 зенітних керованих ракет С-300 і 71 крилату ракету повітряного та морського базування. 61 крилату ракету знищено нашими захисниками. Крім того, загарбники завдали 12 авіаційних ударів, два з яких – із застосуванням БпЛА типу “Шахед-136″. Зокрема, по цивільній інфраструктурі”, — повідомив Генеральний штаб ЗСУ ввечері 10 лютого.

Також російські війська стріляли із зенітно-ракетних комплексів С-300. Їх випускають із терористичною метою, і щоб прикрити пуски крилатих ракет, підкреслюють експерти.

Під ракетний удар потрапили Київ, Запоріжжя, а також Хмельницька, Львівська та Харківська області. Під час удару по останній поранено 8 осіб.

Незважаючи на те, що більшу частину ракет було збито, важливі об’єкти на території країни все ж постраждали. Крім влучень у житлові будинки, є руйнування на об’єктах енергетичної інфраструктури кількох міст України.

У Дніпропетровській області в ніч на 11 лютого дрони “Шахед” (“Shahed-136”) атакували три енергетичні об’єкти. Унаслідок ударів сталися пожежі.

Чому ракетний терор з боку РФ продовжиться і як йому протистояти? Про це в ефірі телеканалу FREEДОМ розповіли:

  • Олексій Гетьман, військовий аналітик;
  • Андрій Демченко, речник Держприкордонслужби України;
  • Владислав Селезньов, військовий експерт;
  • Юрій Федоров, військово-політичний експерт;
  • Олександр Мусієнко, керівник Центру військово-правових досліджень;
  • Андрій Риженко, експерт Центру оборонних стратегій, капітан 1-го рангу запасу ВМС України;
  • Ігор Романенко, генерал-лейтенант запасу, засновник благодійного фонду “Закриємо небо над Україною”;
  • Денис Попович, військовий оглядач.

Олексій Гетьман: Росію не турбує те, що її неточні ракети б’ють по цивільних об’єктах

— Російські війська починають атаку з дронів-камікадзе. Таким чином вони промацують нашу систему протиповітряної оборони, тому що вона не стаціонарна. Це не якісь там ракети в шахтах, ці ракети на техніці, вони переміщуються, щоразу займають нові позиції для того, щоб ворог не міг їх вирахувати. Доти, доки радіолокаційна станція в зенітно-ракетних комплексах не увімкне своє електромагнітне випромінювання, її виявити неможливо.

Росія стріляла ракетами, якими не атакують якісь військові структури. Ці ракети дуже неточні, вони відхиляються на десятки-сотні метрів або на кілометр від цілі. Тому такі атаки можна вважати терористичними. Вони були націлені не на руйнування інфраструктурних об’єктів, а для того, щоб “кошмарити” мирне населення.

Ракет із комплексів С-300, тобто перероблених на балістичні зенітні ракети, у них налічується близько 6 тисяч. На відміну від тих високоточних, що ми рахували по десятках одиниць, цього мотлоху в них дуже багато, тому вони можуть “кошмарити” українців цілий день.

Владислав Селезньов: Ракетні атаки РФ не припиняться найближчим часом

— Сталася чергова комбінована атака з боку путінської армії, яка продовжує реалізовувати все ту ж тактику ракетного терору. Адже очевидно, що і атаки дронів-камікадзе, і атаки за допомогою ракет класу Х-101 і “Калібр” спрямовані на критичну енергетичну інфраструктуру нашої країни. Тобто, як і раніше, Путін мріє занурити Україну в темряву, залишити нас без електрики, відповідно, без води, опалення, каналізації, що працює, і стабільного інтернет-зв’язку. Усьому цьому протистоять українські сили оборони, насамперед підрозділи протиповітряної та протиракетної оборони.

Ракетні атаки триватимуть і далі, аж до закінчення повномасштабної війни. Бо російська військова промисловість має можливість виробляти до 50 ракет щомісяця. Це ракети морського базування класу “Калібр” і повітряного базування класу X-101. Відповідно, нехай і не з досить щільною періодичністю, але, тим не менш, ракетні атаки триватимуть.

Ресурсна база росіян поки що дозволяє виробляти і високоточні ракети. Є два шляхи реалізації контрзаходів. Перший спосіб — це кратне збільшення можливостей протиповітряної та протиракетної оборони, чим наразі займається наша армія. Другий спосіб — це робота за місцями базування пускових установок. Принаймні, по комплексах С-300, С-400 наші HIMARS можуть працювати.

Путін використовує всі наявні ресурси для того, щоб тримати в напрузі практично всю територію нашої країни. Якщо він має достатню кількість ракет авіаційного, морського базування, значить здійснює масовану атаку. Якщо цих сил і засобів немає, то використовуються інші, як-от ракетні комплекси класу С-300, С-400 — з їхньою допомогою путінська армія завдає ракетних ударів по населених пунктах або в прикордонній, або в прифронтовій зоні.

Андрій Демченко: РФ продовжує тероризувати мирних українців

— Росія — країна-терорист, яка щодня обстрілює українське прикордоння. Обстріли відбуваються в межах і Чернігівської, і Сумської, і Харківської областей. З початку року таких обстрілів нашими прикордонними нарядами зафіксовано вже понад 300. Як і раніше, більше обстрілів припадає на Сумську область, але також під обстрілом і Чернігівська область. Кілька днів тому була залучена й авіація Росії. Було завдано два удари, які знищили завод, загинув мирний житель. Такими обстрілами Росія несе загрозу не тільки силам оборони України, які перебувають на цих напрямках для посилення кордону. Це також і загроза мирним жителям, оскільки страждають не тільки об’єкти інфраструктури. І такий терор триває кожного дня.

Останнім часом ми фіксуємо активізацію розвідки противника за допомогою безпілотних літальних апаратів.

У межах Харківської області прикордонники їх виявляють і надалі вже у сприянні зі Збройними силами України збивають дрони на лінії фронту. Також неодноразово ми фіксуємо польоти безпілотників противника, які намагаються провести розвідку, виявити наші позиції. Їх вдається збивати зі стрілецької зброї.

Юрій Федоров: Потрібно посилити вторинні санкції проти РФ

— Те, що ракети у РФ закінчуються, спору немає. Питання в тому, коли їх остаточно не буде. Це залежить від кількох чинників. По-перше, від того, скільки ракет буде ще випущено по Україні. По-друге, скільки таких ракет можуть виробляти в Росії на своїх підприємствах за умови, що ракетам необхідні комплектуючі для того, щоб вони потрапляли в ціль. Якщо вони потрапляють, значить, ці комплектуючі часто імпортуються. Значить, контрабандою є мікроелектроніка. Сполучені Штати роблять досить багато для того, щоб припинити ці канали контрабанди.

10 лютого було повідомлення про те, що один із “Калібрів”, випущений Росією, навіщось пролетів над територією Молдови. Це свідчить про те, що система управління спрацювала неправильно. Це конкретний приклад того, що якість російських ракет страждає через санкції.

Олександр Мусієнко: Україна працює над ураженням військових цілей на території РФ

— Щоб унеможливити нанесення ракетних ударів Україні, необхідно мати системи озброєнь, які давали б змогу наносити ураження вглиб території противника на відстань понад тисячу кілометрів. В Україні працюють над такими системами. Це все відбувається в режимі секретності, без розголошення деталей.

Секретар РНБО України Олексій Данілов трошки привідкрив цей секрет і сказав про те, що Україна нарощуватиме можливості для ураження цілей на території Росії. Тому що це критично важливо.

Якщо ми говоримо про прикордонні території РФ, звідки по українських містах стріляють ракетами С-300 або реактивною артилерією, — з такою проблемою легше впоратися, бо для відповіді не потрібні системи озброєнь дальньої дистанції.

Андрій Риженко: РФ концентрує навіть ті невеликі запаси ракет, які в неї є

— 10 лютого ми знову спостерігали масовані атаки і з моря, і з повітря, з використанням і крилатих ракет, і “Шахедів”. Російські війська все більше і більше комбінують свої засоби повітряного ураження, комбінують ті підрозділи, військові частини, які можуть це запускати. Очевидно, у такий спосіб вони намагаються концентрувати удар, використовуючи навіть свої невеликі запаси ракет, особливо — типу “Калібр”, які в них дуже дефіцитні.

Але противнику не вдалося досягти того, що він планував — більшість крилатих ракет було збито. Цей ракетний удар супроводжував масштабний наступ, який зараз відбувається на сході України.

Ігор Романенко: Ми продовжуємо переконувати наших союзників у постачанні ракет ATACMS

— Ситуація, яка складається, вимагає підвищення можливостей протиповітряної оборони, нарощування сил і засобів — як зенітно-ракетних комплексів, так і сучасних винищувачів хоча б покоління 4+, про які вже вів переговори президент Володимир Зеленський із західними країнами.

Безумовно, нам потрібні нові ракетні можливості. Ми бачимо в ці дні, якої дальності противник використовує свої ракети, тому необхідно розширювати наші можливості. Поки HIMARS діє на дальності 82 км, противник відсуває від лінії зіткнення і ведення бойових дій свої пункти управління, свої склади, лінії логістичного забезпечення на дальність 100 км і більше.

Для того, щоб бути ефективними як в обороні, так і в наступальних діях, необхідно впливати, знищувати ці пункти, як це робилося раніше. Тому тут питання в тому, коли і скільки буде поставлено ракет дальністю 150 км.

Ми продовжуємо переконувати наших союзників у постачанні ракет ATACMS дальністю 300 км, на ті пускові установки, які вже є в України. Що стосується британських крилатих ракет, звичайно ж, вони нам потрібні, але вони призначені для запуску з повітряних платформ, тобто з певних літаків, які пристосовані для запуску цих ракет. Принципово важливо збільшити кількість літаків. У тому числі це мають бути літаки F-16, які можуть застосовуватися і як винищувачі, і як штурмовики.

Денис Попович: Поки що Україні допомагає лише система ППО

— Обстріли по території України здійснюються, зокрема, стратегічними літаками, які базуються на російських аеродромах. Ми знаємо про влучання невідомих безпілотників по аеродромах у Саратові, Дягілевому в Рязані тощо. Вони не були офіційно визнані українською стороною. Наскільки я розумію, масовано здійснювати такі атаки поки що неможливо. Тому що потрібно мати відповідні далекобійні засоби. Це щонайменше такі ж крилаті або балістичні ракети.

Що стосується нещодавніх обстрілів по Україні, то поки що єдиним засобом є щільна і досконала система ППО, яка збиватиме крилаті ракети.

Читайте також: РФ не встигла накопичити достатню кількість сил, але вже зараз намагається використати їх усі, аби продавити українську оборону, — експерт

Прямий ефір