Путін висловив невдоволення, що Росію не бояться — Їжак про вихід РФ з угоди щодо контролю за ядерним арсеналом

Олексій Їжак. Фото: radiosvoboda.org

Рішення Росії призупинити виконання своїх зобов’язань за Договором про стратегічні наступальні озброєння (СНО-3 або New START) пов’язане з невдоволенням президента РФ Володимира Путіна тим, що Росію перестали боятися. Таку думку сьогодні, 23 лютого, в ефірі телеканалу FREEДОМ висловив завідувач сектору Національного інституту стратегічних досліджень Олексій Їжак.

“Це сигнали невдоволення. По-перше, візитом президента США. І друге — це невдоволення тим, що Росію перестали боятися. Путін звик, що минулими роками, скажімо, років 10 тому, варто було йому заявити щось про ядерну зброю, всі відразу ж дуже сильно боялися. У принципі, дуже сильно боялися. Навіть рік тому, коли він щось говорив про ядерну зброю і проводив випробування… А тепер перестали боятися”, — сказав Їжак.

Він також зазначив, що в самому договорі немає такого поняття як “припинення дії”.

“Що це означає? Але за фактом там у тому законі, який ухвалила Держдума, сказано, що вони призупиняють, і президент може знову відновити. Але що це означає? Абсолютно незрозуміло. Чиновники російські сказали, що все оборотно, і поки що нічого відбуватися не буде”, — сказав Їжак.

На його думку, головне, на що був націлений цей сигнал — це те, що Росія перестане надавати дані про свою ядерну зброю, про зміни статусу, які раніше створювали прозорість.

“Ось ми багато разів чули про те, як Сполучені Штати говорили, що ми не бачимо ознак підготовки Росією ядерних ударів. Незалежно від риторики. Зокрема, це заявлялося, виходячи з цієї інформації, яка отримується по закритих каналах у межах цього договору. Ну, ось, напевно, Путін, я так розумію, пригрозив призупинити обмін цією інформацією і в такий спосіб створити більше невизначеності й створити більше страхів навколо себе”, — вважає Їжак.

Він також переконаний, що у РФ сьогодні практично немає можливостей для нарощування свого ядерного потенціалу, на відміну від США.

Раніше офіційна представниця Держдепартаменту США Андреа Калан сказала, що в рішенні Росії призупинити виконання своїх зобов’язань за Договором про стратегічні наступальні озброєння (СНО-3 або New START) немає нічого дивного, але це “нехороший знак”.

Йдеться про двосторонній договір між Росією і США про подальше взаємне скорочення арсеналів розгорнутих стратегічних ядерних озброєнь. Документ набув чинності 5 лютого 2011 року. Він передбачає скорочення розгорнутих ядерних боєзарядів до 1 550 одиниць, міжконтинентальних балістичних ракет, балістичних ракет підводних човнів і важких бомбардувальників до 700 одиниць, а також розгорнутих і нерозгорнутих пускових установок до 800 одиниць. Угода, зокрема, зобов’язує сторони обмінюватися інформацією про кількість боєголовок і носіїв. У 2022 році Москва відмовила Вашингтону в інспекціях своїх ядерних об’єктів.

Прямий ефір