Путін воює з власним народом: у РФ ширяться доноси та репресії

Доноси у РФ. Карикатура: Сергій Йолкін

У Росії незгодних із путінським режимом штрафують і відправляють за ґрати за надуманими приводами. Доносять на них сусіди, колеги і родичі, інформує FREEДОМ.

За плакат із написами: “Путін їсть детей” і “Слава Україні!” — протокол про “дискредитацію” армії РФ. Олену Тарбаєву, яка вирішила підтримати батька школярки Маші Москальової, якого судять за те, що його донька намалювала антивоєнний малюнок, затримали в будівлі суду й оштрафували на 50 тисяч.

Президент Російської Федерації Володимир Путін створює умови для посилення внутрішніх репресій, повідомляє у звіті американський Інститут вивчення війни. До Держдуми РФ уже внесли поправки про посилення відповідальності за держзраду — тепер за неї можуть дати довічний термін. Експерти вважають, є ймовірність того, що в Росії взагалі повернуть смертну кару.

“Щодо смертної кари прощупується ґрунт. Низка російських політиків, вони вже закидали, на кшталт глави партії “Справедлива Росія” Миронова, ось цю історію зі смертною карою. Не здивуюся, що мораторій на неї буде знято. У Росії складається ситуація, що там за слова дають більше, ніж за вбивство”, — вважає адвокат Микола Полозов.

Штрафи й арешти — звичні способи боротьби з тими, хто не підтримує політику Путіна.

Так, казанського активіста заарештували на 8 діб через відновлення меморіалу жертвам ракетного обстрілу Дніпра. Марку Сєрову закинули “порушення правил проведення публічних акцій”.

“Публічне поширення завідомо неправдивої інформації про використання збройних сил Російської Федерації”, “дискредитація армії” і “політичний вандалізм” — “найпопулярніші” статті, за якими проходять росіяни у так званих антивоєнних справах. Отримати таку статтю в Росії дуже просто, адже всі ці формулювання дуже розмиті й можуть трактуватися як завгодно, зазначають експерти.

“Поняття “дискредитація” дуже розмите, так само як і формулювання “політична ненависть”. Іншими словами, в російському суді, а так чи інакше всі ці справи потрапляють до суду, сформувалася така ситуація, за якої “політична ненависть” — це те, що собі суб’єктивно уявляють прокурори. Враховуючи, що суду незалежного немає як гілки влади, судді змушені виносити рішення, яких від них вимагає верховна влада”, — наголосив Полозов.

Доноси — ще один спосіб боротьби Кремля з власними громадянами. Роскомнагляд заявив, що у 2022 році він отримав 284 тисячі повідомлень від громадян, більшість із яких “стосувалася незаконної інформації, розміщеної в інтернеті, зокрема фейків про спецоперацію в Україні”. У Росії шкільні вчителі доносять на учнів, студенти — на викладачів і випадкові попутники — на сусіда в метро.

“Доноси створюють повну взаємну підозрілість, повну недовіру. Їхнє повернення знаменує собою пробудження тоталітарних інстинктів у російському суспільстві. Люди починають поводитися точно так само, як за сталінських часів”, — сказав старший науковий співробітник Фонду Карнегі за міжнародний мир Андрій Колесніков у коментарі Financial Times.

Широко відомою стала історія 11-річної Варі Галкіної, яку затримала поліція за доносом вчителів її школи. Причина — пропуск уроків з російського патріотизму та проукраїнська аватарка в одному з месенджерів.

А не так давно на Камчатці стосовно айтішника завели кримінальну справу про “заклики до екстремізму” — за одне повідомлення в робочому чаті. За інформацією Telegram-каналу ASTRA, він нібито написав слова: “Слава Україні! Окупантів на гілляку”. На нього донесли колеги.

“Російські соціологи сперечаються про мотиви інформаторів. Деякі вказують на корисливість: осуд когось може дати можливість соціального просування, особливо тим, хто перебуває на узбіччі суспільства. Але часто чіткої нагороди немає. Доноси можуть бути способом просто показати державі й самому собі, на чиєму ви боці”, — пише Financial Times.

Історія доводить — ті, хто доносять, нічого не виграють за авторитарного режиму. Завтра вони можуть опинитися на місці своїх жертв. Кремль рано чи пізно добереться до всіх — як до простих росіян, так і до тих, хто зараз при владі.  

“Закручувати можна ще довго. Поки що репресії мають точковий характер. І багато тут простору для правоохоронних органів і в пошуку ворогів усередині самої влади. Завжди логіка репресій призводить до того, що рано чи пізно силові структури починають репресувати когось всередині влади, які їм здаються менш лояльними”, — сказав заступник головного редактора російського видання “Верстка” Олексій Левченко.

Читайте також: Все рухається в напрямку узаконення розстрілів, — правозахисник про репресії режиму Кремля

Як повідомлялось раніше, у Росії набирає популярності феномен, який фахівці називають “ритуалом провини і ганьби”. Після початку повномасштабної війни Росії проти України силовики у Федерації знаходять все нові покарання для інакомислячих. Штрафи, кримінальні терміни і публічні приниження людей.

Прямий ефір