Підтримка України в Криму зростає, попри посилення репресій — деталі від правозахисниці

Ілюстративне фото: ukrinform.ua

Проукраїнські настрої у Криму були завжди. Мешканці півострова підтримували Україну й після окупації Росією у 2014 році. Саме тому РФ збудувала систему переслідування кримських татар та українців на півострові. Однак, незважаючи на це, підтримка України там зростає. Про це сьогодні, 7 березня, у прямому ефірі телеканалу FREEДОМ сказала голова Кримської правозахисної групи Ольга Скрипник

Наразі проти кримчан з українською позицією активно використовуються адміністративна та кримінальна статті “за дискредитацію російської армії”. Як зазначила гостя ефіру, за адміністративною, приміром, притягують тих жителів півострова, які висловлюють підтримку Україні в соцмережах. З вересня минулого року цю статтю почали використовувати проти тих, хто співає гімн України, просто українські пісні, а також використовує слоган: “Слава Україні! Героям слава!”.

“Ми фіксували штрафи та адміністративні арешти проти тих людей, які, наприклад, на вулицях заспівали гімн чи співали пісню “Стефанія”, чи “Червона калина”, — коментує Скрипник.

Правозахисниця звертає увагу, що у Криму є активні підпільні рухи, зокрема ті, що безпосередньо діють на підтримку Збройних сил України.

“Є рух, про який багато хто, думаю, знає за Херсоном, — це “Жовта стрічка”. В принципі, щодня можна побачити нові листівки на підтримку чи Збройних сил України, чи то на підтримку України. Також, напевно, один із найгучніших випадків — прапор України, який нещодавно підняли у Севастополі. Тому цих рухів досить багато, і це справді лякає “владу”, — коментує гостя ефіру.

Нагадала вона і про реакцію кримчан на “бавовну” (вибухи, — ред.) на півострові, особливо на перші удари Збройних сил України по російських військових об’єктах у Криму.

“Була потужна хвиля підтримки таких ударів… Після цього був відтік не тільки туристів-росіян, які приїхали, які там перебувають незаконно, але ми, зокрема, спостерігали, як представники силових структур типу ФСБ чи військові вивозили частково свої сім’ї з окупованого Криму до Російської Федерації”, — зауважила Скрипник.

Вона наголосила, що на проукраїнські настрої в Криму окупаційна влада реагує посиленням репресій — переслідувань зазнали сотні кримчан. Станом на кінець 2022 року правозахисники зафіксували понад 200 справ проти мешканців півострова, яких штрафували чи обирали їм адміністративний арешт за статтею “про дискредитацію”. Тривають і кримінальні переслідування, у місцях несвободи перебувають 156 українських громадян — мешканців Криму.

“Це різні сфабриковані справи, починаючи від того, що людей звинувачують у так званому тероризмі, й закінчуючи тим, що звинувачують, наприклад, у зберіганні зброї та диверсії”, — зазначила голова Кримської правозахисної групи, додавши, що окупанти намагаються вивозити цих людей із Криму в РФ, щоб у них не було зв’язків із адвокатами та родичами.

Скрипник наголосила, що людей, які потрапили у Криму під коток російських репресій, більше, проте окупанти всіляко намагаються приховати реальні цифри. Зокрема, минулого літа у місті Сімферополь було відкрито ще однин слідчий ізолятор, до якого ФСБ звозить людей, викрадених на тимчасово окупованих територіях Запорізької та Херсонської областей.

“Ми знаємо, що там уже понад 100 людей, які незаконно утримуються. Росія деяких із них навіть не визнає. На офіційні запити Росія відповідає, що таких людей немає. Вона не відкриває проти деяких навіть кримінальних справ. Тому формально знайти цих людей практично неможливо. Але навіть незважаючи на ці обмеження, ми говоримо про сотні та сотні людей, які вже постраждали за свою українську позицію”, — наголосила Ольга Скрипник.

Читайте також: Про курортний сезон у Криму до його звільнення час забути, — Сенченко

Прямий ефір