“Не можемо повторити”: чому РФ частково скасувала паради на 9 травня, пояснили експерти

Акція "Безсмертний полк" у РФ у 2015 році. Фото: dw.com

Чиновники РФ на різних рівнях вирішують, чи проводити масові заходи з нагоди 1 і 9 травня. Саме

День перемоги в Росії охрестили головним святом. Але воно вже давно спотворене риторикою війни, а не миру: гасла “Можемо повторити”, як і раніше, актуальні як серед простих росіян, так і серед державних службовців.

День перемоги в змішаному форматі

Через рік війни проти України дата 9 травня не втратила своєї актуальності для кремлівського режиму — Москва, як і раніше, хоче прив’язати так звані “перемоги” на фронті до дати, яка має зовсім іншу історію. Втім, у військово-політичного керівництва РФ поки що нічого не виходить.

Ба більше, у деяких областях і на окупованій території свято довелося скасувати. Таким чином, Російська Федерація, яка напала на Україну, не може повноцінно і традиційно відсвяткувати весняні дати вже другий рік.

У Москві також вирішили не проводити традиційні мітинги 1 травня — у свято весни і праці. Чиновники пояснили це тим, що нібито зберігається “підвищений рівень терористичної небезпеки”.

За словами заступника голови Федерації незалежних профспілок РФ Олександра Шершукова, “досить високий рівень терористичної небезпеки” є навіть у регіонах, розташованих далеко від місця проведення “військової спецоперації”.

Вирішено, що День перемоги в Москві та інших містах Росії пройде в змішаному форматі. Наприклад, очної ходи “Безсмертний полк” на 9 травня цього року не буде. У яких саме заходах братиме участь російський президент Володимир Путін поки що теж неясно.

А ось військових парадів точно не буде в Курській і Бєлгородській областях РФ. Рішення ухвалено у зв’язку з близькістю до українського кордону, нібито скупчення військової техніки “може спровокувати Збройні сили України”.

З тієї ж причини не буде свята на окупованих територіях, зокрема, на Кримському півострові.

Окрім цього, урядовці спираються на досвід попереднього року — напередодні 9 травня 2022 року, в різних містах Росії відбулися антивоєнні мітинги. На акції “Безсмертний полк” у Москві, Пітері та Королеві затримували людей, які прийшли з антивоєнними плакатами. Щоправда, ці випадки через рік вголос не обговорюють.

Є і ще одна очевидна причина. У британській розвідці зазначають, що повідомлення ризикують викликати дедалі більшу тривогу серед росіян, адже недалекий момент усвідомлення того, наскільки погано організовано і провально військову кампанію РФ в Україні.

“Вшанування полеглих попередніх поколінь може легко перетворитися на викриття масштабів недавніх втрат, які Кремль намагається приховати”, — вважають у Міноборони Британії.

Думки експертів

Що стоїть за скасуванням парадів та інших святкових заходів з нагоди сакральних для РФ дат — цю тему в ефірі телеканалу FREEДОМ обговорили:

  • Рефат Чубаров, голова Меджлісу кримськотатарського народу;
  • Дмитро Снєгирьов, військово-політичний експерт;
  • Ольга Курносова, російська політична аналітикиня, головна редакторка порталу After Еmpire;
  • Ігор Ейдман, російський соціолог, журналіст;
  • Марк Фейгін, російський правозахисник, політичний діяч.

РЕФАТ ЧУБАРОВ: Скасування парадів у Криму означає швидке звільнення півострова

— Скасовано святкування 1 травня і 9 травня, яким в окупованому Криму завжди надавали особливо важливого значення, починаючи з підготовки до цих заходів, куди залучалися діти і представники різних установ.

Не маючи можливості публічно це обговорювати, жителі Криму одразу все це сприймають, як страх окупаційної адміністрації перед майбутнім звільненням півострова.

Російські окупанти не наважуються проводити масові заходи, не тому, що вони шкодують людей. Ні, вони шкодують себе, бо ці святкування вимагатимуть їхньої особистої присутності. Вони цього бояться.

Скасування цих заходів ще раз підтверджує те, що Крим уже став прифронтовою територією, і за цим, можливо, вже тільки лише його звільнення.

ДМИТРО СНЄГИРЬОВ: Військові РФ ще не побачили міць українських безпілотників, але вже злякалися

— Голова Ради національної безпеки і оборони України Олексій Данілов заявив про те, що “Укроборонпром” проводить успішні випробування українського безпілотника з дальністю ураження до 3 тисяч кілометрів. Тобто ми можемо говорити про те, що всі тилові райони РФ — бази накопичення, летовища, об’єкти критичної інфраструктури і, відповідно, так звані центри ухвалення рішень — перебувають під прицілом Збройних сил України.

І невипадково, до речі, напередодні 9 травня в РФ [і на окупованих територіях] скасували військові паради. Адже це сакральна дата для Кремля, яка лежить в основі всієї ідеології так званої “спеціальної військової операції”.

Це свідчить про те, що російська влада розписалася у власній безпорадності, навіть ще не побачивши успішного результату випробувань українських безпілотників на своїй території.

Я нагадаю, наразі основними ударними безпілотниками [у ЗСУ] є ще радянські “Стрижі”, молодший вік яких — до 35 років, але які приводять у панічний стан військово-політичне керівництво РФ.

ОЛЬГА КУРНОСОВА: Пропагандисти РФ бояться, що до 9 травня їм не буде про що говорити

— Напередодні українського наступу зросла тривожність у редакції російських пропагандистів. Вони, напевно, дуже бояться, що 9 травня будуть зовсім не ті результати, які можна буде якось озвучувати і пропагувати.

І я думаю, що поки що вони взагалі не розуміють, що їм робити в цей день.

Кругом вороги. І не тільки в Курській і Бєлгородській областях, а й узагалі скрізь.

В останньому слові перед винесенням вироку суду російський опозиційний політик Володимир Кара-Мурза говорив, що риторика прокурора, який виступав у нього на процесі — це пошук ворогів народу. Тому у Кремля всі навколо — вороги.

ІГОР ЕЙДМАН: Побєдобесіє — головна релігія кремлівського режиму

— У разі українського наступу буде вже не до параду не тільки в Бєлгороді, а й у Москві. Взагалі це може дуже сильно поламати їхнє головне релігійне свято, адже 9 травня в Росії — це не історична пам’ятна дата, як 8 травня в європейських країнах.

Ні, це таке головне державне свято такої релігії як побєдобєсіє. Великдень, Різдво і навіть Новий рік у РФ відзначають набагато менш активно, ніж 9 травня.

Якщо в цей момент Україна буде наступати, буде потужний моральний удар по всій цій релігійно-ідеологічній російській конструкції, яка тримається на тому, що вони — народ-переможець.

Саме обвалення цієї конструкції призведе до фатального краху режиму, тому що він втрачає свою легітимність, яка спирається саме на асоціації з якоюсь перемогою.

Якщо ситуація буде приблизно така сама, як зараз, то в Росії, найімовірніше, проведуть парад у Москві. Як і минулого року не буде військово-повітряного параду, але звичайний буде. Усе визначиться на фронті.

МАРК ФЕЙГІН: Російське суспільство не буде бунтувати через скасовані свята

— У Росії просто бояться, що прилетять дрони. Я думаю, вказівки розсилають — якимось містам дозволяють проявляти активність, якимось — ні.

Із Москвою не все ясно. Їм діла немає до того, чи загинуть прості люди, чи військовослужбовці. Ось якщо сам Путін буде на Красній площі — може шарахнути чи ні — інше питання.

Усе залежатиме від ступеня оцінки небезпеки, яка виникає для Путіна у зв’язку з цими подіями.

Якщо святкування скасують, суспільство теж проігнорує. З цього приводу ще не бунтують.

Можливо, у Москві той самий “Безсмертний полк” пройде скромніше і буде менш численним. А ось якісь масові заходи спробують зробити безпечними для самого Путіна, якщо він братиме в них участь. Зі страху, недовірливості та параноїдальності можуть спробувати цього уникнути.

Читайте також: Кіно для внутрішнього споживання: що не так із візитом Путіна “на фронт” (ВІДЕО)

Прямий ефір