Молдова обговорює питання відмови від нейтралітету й модернізації армії за допомогою НАТО, — політичний аналітик

Олексій Тулбуре. Фото: btv.md

Молдова через загрозу безпеці з боку Російської Федерації обговорює питання відмови від нейтралітету і модернізації своєї армії за допомогою НАТО. Про це в ефірі телеканалу FREEДОМ сказав політичний аналітик, колишній представник Молдови в Раді Європи та в ООН Олексій Тулбуре.

Він зазначив, що зараз через загрозу безпеці президентка Молдови Майя Санду попросила парламент законодавчо дозволити силовим органам країни діяти більш автономно.

“Безпосередньо щодо останніх загроз, щодо документа, який озвучила пані президентка, вона звернулася до парламенту з проханням внести поправки до законодавства, які б дозволяли спецслужбам і прокуратурі, Службі інформації та безпеки Молдови діяти більш автономно. У цих умовах, зокрема, певних заходів уже було вжито. До Молдови не було допущено вболівальників сербської команди, яка мала зустрічатися з нашою футбольною командою. Матч, по-моєму, сьогодні або завтра повинен мати місце. Не були допущені спортсмени з Чорногорії, тому що серби і чорногорці були згадані в документі, про який говорила пані Санду. Ми вважаємо, що вона мала на увазі той документ, який отримала від президента України Зеленського”, — сказав Тулбуре.

За його словами, Молдова дуже серйозно ставиться до питань безпеки після вторгнення Росії в Україну, оскільки не хоче, щоб у країні Росія “наводила порядок”.

“Якщо говорити про більш загальні заходи щодо зміцнення безпеки, ми всерйоз обговорюємо зараз у країні можливість відмови від нейтралітету. Чому? Тому що він нас не захищає. В України теж був нейтралітет, але він, на відміну від нашого, був закріплений і гарантований Будапештським меморандумом. Це не допомогло. Один із гарантів цього Будапештського документа порушив усі свої зобов’язання і вторгся на територію України. У нас навіть цього немає. Ми вписали нейтралітет у Конституцію, але в нас нейтралітет односторонньо заявлений, продекларований, за ним нічого не стоїть. Ну і успішно 30 років Російська Федерація цей нейтралітет ігнорувала, зберігаючи свої війська на території нашої країни”, — сказав Тулбуре.

Політичний аналітик звернув також увагу на те, що Молдова не модернізувала армію і тільки зараз почала цим серйозно займатися.

“Ведуться переговори і консультації на двосторонній основі та багатосторонній основі, зокрема, з НАТО, про переозброєння національної армії Молдови. Над нами пролітають, порушуючи наш повітряний простір, російські ракети. Нам нічим їх збивати, тому що в нас немає ППО. Це не нормально. Ми не думали, що якісь зовнішні загрози будуть на початку XXI століття. Ми помилялися, а тепер ми цим займаємося. Була заява генерального секретаря НАТО Єнса Столтенберга про те, що Молдова отримає додаткову допомогу від НАТО в питанні переозброєння національної армії. Це заходи, яких ми зараз вживаємо для того, щоб уникнути найгіршого, для того, щоб бути готовими до атак з-за кордону”, — зазначив він.

Тулбуре також констатував, що в Молдові є досить велика кількість людей, які підтримують РФ, — це наслідок впливу проросійської пропаганди на телебаченні. Наразі уряд успішно бореться з проросійськими медіа, які діють в ідеологічному руслі Кремля, зокрема й позбавляючи їх ліцензій. Він переконаний, що реформи та виконання Молдовою зобов’язань, необхідних для вступу до Європейського Союзу, — це найкращий спосіб для країни в боротьбі з впливом РФ.

Політичний аналітик також підкреслив, що вже зараз багато громадян Молдови розуміють, що країна зберігає свій суверенітет багато в чому завдяки стійкості українців та їхньому опору російській агресії.

Читайте також: Держпереворот у Молдові руками Кремля: як Кишинів та Захід планують протистояти Москві (ВІДЕО)

Раніше політолог Володимир Фесенко висловив думку, що президент РФ Володимир Путін хоче дестабілізувати ситуацію в Молдові, щоб розпалити новий конфлікт по сусідству з Україною й розосередити допомогу західних партнерів.

Прямий ефір