Держпереворот у Молдові руками Кремля: як Кишинів та Захід планують протистояти Москві (ВІДЕО)

Прапор Молдови. Фото: ukrinform.ua

Президентка Молдови Мая Санду заявила про те, що Росія готує державний переворот у країні, а саме хоче змінити владу, щоб використати Молдову у війні проти України. Наскільки реальні такі плани, і як на це реагує Захід, інформує FREEДОМ.

Дванадцятьом сербським футбольним уболівальникам відмовили у в’їзді до Молдови. Вони приїхали на гру між збірними Молдови та Сербії. Прикордонники пояснили відмову тим, що серби не виконали всіх умов для в’їзду. А ось депутати в керівній партії Молдови “Дія і солідарність” стверджують, що це були не фанати, а диверсанти.

“Завдяки зусиллям Служби інформації та безпеки, вжитим задовго до того, як з’явилася інформація, надана президентом України Володимиром Зеленським, збірна Сербії гратиме з порожніми трибунами, тому що планували привезти диверсантів”, — заявив в ефірі телеканалу Jurnal TV представник комітету з нацбезпеки, оборони та громадського порядку в парламенті Молдови Андріан Кептонар.

У Белграді заперечують, що серби можуть брати участь у підготовці провокацій для дестабілізації ситуації в Молдові. Аналогічні заяви пролунали й у Кремлі.

“Ми просимо молдовську владу терміново передати всю наявну в неї інформацію, тому що ми ніколи не отримували такого повідомлення від Республіки Молдова. Ми не допустимо, щоб репутація Сербії та дружні відносини з Молдовою постраждали”, — сказав у коментарі сербським ЗМІ міністр закордонних справ Сербії Івіца Дачич.

Раніше президентка Мая Санду заявила, що Росія планує організувати державний переворот у країні, зокрема, з “диверсіями та залученням людей із військовим вишколом, замаскованих під цивільних”. Про так званий план російських спецслужб Кишинів попередив Київ.

“Документи, отримані від наших українських партнерів, вказують на місця і логістичні аспекти організації цієї підривної діяльності. Цей план передбачав в’їзд до Молдови громадян Росії, Чорногорії, Білорусі та Сербії з метою спробувати спровокувати протести в спробі змінити законний уряд на незаконний, контрольований Російською Федерацією”, — заявила президентка Молдови Мая Санду.

Водночас Санду запевняє, що ситуація перебуває під контролем. Крім того, президентка Молдови закликала новий уряд вжити заходів для більш ефективної боротьби із загрозами.

“Зараз через те, що Україна воює дуже добре і не допускає, щоб Російська Федерація робила те, що хоче, тільки через це в Республіці Молдова панує більш-менш спокійна ситуація. Але Російська Федерація не залишає свого задуму захопити нас”, — зазначив міністр оборони Молдови (2009-2014 рр.) Віталій Маринуца.

14 лютого повітряний простір Молдови порушили розвідувальні безпілотники. Через інцидент країна закрила свій повітряний простір на кілька годин.

“Нещодавно небо над Республікою Молдова було закрито через те, що, як пояснили керівні органи, один або два російських неконтрольованих дрони увійшли в повітряний простір. Тобто, в принципі, постійна загроза є. Здебільшого вона не військова, але зсередини — це п’ята колона, це проросійські партії й проросійські організації та мас-медіа, які останнім часом стали дуже активними”, — звернув увагу Віталій Маринуца.

Повідомлення про російську змову з метою повалення уряду Молдови викликають стурбованість і у Вашингтоні.

“Ми повністю підтримуємо молдовський уряд і молдовський народ. У нас немає жодних незалежних підтверджень цьому, але ми не сумніваємося у спроможності росіян, і в тому, що Путін спробує це зробити. Це його сценарій”, — наголосив представник Білого дому з національної безпеки Джон Кірбі.

Верховний представник Європейського Союзу із закордонних справ і політики безпеки Жозеп Боррель заявив, що ЄС має намір допомогти Молдові протистояти тиску Кремля.

“Ми знаємо, під яким величезним російським тиском перебуває Молдова. У 2023 році країна прийматиме зустріч Європейської політичної спільноти. Це буде чудова нагода показати підтримку Кишиневу, щоб протидіяти російському тиску, який щодня посилюється”, — зазначив у коментарі журналістам перед міністерською зустріччю НАТО в Брюсселі Жозеп Боррель.

Проте, за словами експертів, призначення нового уряду в Молдові може свідчити про те, що до попереджень із Києва в Кишиневі поставилися серйозно. Водночас у нового прем’єр-міністра країни Доріна Речана буде непросте завдання — протистояти впливу проросійських сил.

Читайте також: Росія готує держпереворот у Молдові: Санду виклала план, наданий українською розвідкою (ВІДЕО)

Прямий ефір