Мобілізація під виглядом “весняного призову”: як РФ змушує воювати жителів окупації

Ілюстративне фото: bbc.com

Росія не приховує планів щодо мілітаризації якомога більшої кількості людей на окупованих територій. Однак у Кремлі лукавлять, називаючи всі процеси законними. У Москви — як і раніше, великі плани, насамперед, на чоловіків, які живуть в окупації, і хлопчиків, яких там готують до дорослого життя в лавах російської армії.

До 1 червня цього року Кремль планує мобілізувати ще 300 тис. осіб. Крім того, у РФ триває весняний призов до армії. Рекордну кількість “строковиків” — 150 тис. — хочуть призвати до 15 липня 2024 року. Це — найвища квота за останні вісім років. Всупереч нормам міжнародного права, в російську армію відправляють і чоловіків з окупованих територій України.

Росія готується до літнього наступу

Кремль регулярно заявляє, що “цілі СВО будуть досягнуті”, а отже, обстріли триватимуть, як і наступальні дії російської армії на фронті. Крім техніки, для цього потрібен і живий ресурс. За оцінками експертів, для масштабних наступальних операцій Росії необхідно додатково понад мільйон військовослужбовців.

На окупованих російською армією територіях Донецької області чоловіків викликають у так звані “військкомати” під різними приводами. Найпоширеніший — “для звірки даних”. Деяких одразу відправляють на збори, а звідти — на фронт, повідомляють їхні родичі в соцмережах.

Така практика — не нова на цих територіях. Як зазначають експерти, “полювання” на чоловіків призовного віку починають вести одразу ж після захоплення території. Для цього, зокрема, проводиться паспортизація населення.

За даними правозахисників, процес незаконної мобілізації на окупованих територіях розпочався 2014 року. Тільки в окупованому Криму за цей час було проведено 17 призовних кампаній. За 10 років окупації територій Донецької та Луганської областей, а також Криму, було мобілізовано близько пів мільйона українських громадян.

“Під час широкомасштабного вторгнення Росії в Україну з 24 лютого 2022 року РФ здійснює мобілізаційні процеси на територіях, які були захоплені: Донецька, Херсонська, Запорізька області тощо. Це відбувається через роздачу російських паспортів, примушування до отримання громадянства РФ, що тягне за собою ризик мобілізації та залучення до воєнної кампанії”, — пояснив правозахисник, виконавчий директор Української Гельсінкської спілки з прав людини (УГСПЛ) Олександр Павличенко.

Коментарі експертів

Чим обернеться так званий весняний призов на окупованій території та чи можна місцевим жителям уникнути прихованої мобілізації, в ефірі телеканалу FREEДОМ розповіли:

  • Павло Лисянський, директор Інституту стратегічних досліджень та безпеки, засновник “Східної правозахисної групи”;
  • Тетяна Савчук, менеджерка з комунікацій Кримськотатарського ресурсного центру;
  • Рефат Чубаров, голова Меджлісу кримськотатарського народу;
  • Віра Ястребова, виконавча директорка “Східної правозахисної групи”, адвокатка, правозахисниця;
  • Віктор Дудукалов, заступник голови Бердянської районної ради.

ПАВЛО ЛИСЯНСЬКИЙ: Строковики» в окупації — витратний матеріал

— Окупанти збільшують кількість ув’язнених і примусово мобілізованих для того, щоб зібрати витратний матеріал для проведення широкомасштабного наступу.

Це у них називається “весняний призов”, і вони нібито кажуть, що “строковиків” не відправлятимуть на передову. Це все фейк, звісно, це тільки все і робиться тільки для того, щоб збільшити кадровий резерв, а також провести ротацію і відправити “витратний матеріал”.

“Строковики” практично нічого не вміють. Їх використовуватимуть як живий щит для того, щоб слідом проходили згуртовані підрозділи окупанта, які вже бували в бойових діях. Відповідно, цей живий щит для окупантів — витратний матеріал.

Уникнути цієї примусової мобілізації на сьогодні можна. Є ціла низка пунктів в інтернеті, як можна уникнути мобілізації. Звісно, насамперед ніде не світити свої дані. Тому що так звані відстрочки в окупантів — університети, аспірантура, профтехучилища — це все обман. Заберуть в армію і звідти. І ми знаємо, це вже неодноразово було.

Якщо дитині є 17 років, її вже не випускають з окупованої території. Можна виїхати, тільки якщо є довідка про те, що необхідно пройти обстеження на території РФ. Тоді випустять за межі тимчасово окупованої території України, але не за межі РФ.

Є ціла спецслужба, яка займатиметься розшуком “ухилянтів”. Їх розшукуватиме військова поліція міністерства оборони РФ. Це ціла спецслужба окупанта, яка вже відзначилася низкою злочинів на тимчасово окупованій території стосовно місцевих жителів.

ТАТЯНА САВЧУК: Щоб уникнути “мобілізації”, кримчани можуть тільки виїхати з території півострова

— Росіяни цілеспрямовано проводять мобілізацію в місцях компактного проживання кримських татар. Російська влада планує призвати до 15 тисяч жителів півострова до збройних сил РФ. Якщо говорити про затримання, вироки, то, звісно ж, триває це все у так званих справах “Хізб ут-Тахрір”.

Після повномасштабного вторгнення окупанти визнали батальйон імені Номана Челебіджихана терористичною організацією. І вони це зробили саме для того, щоб мати додатковий інструмент для переслідування. За нашими даними, вони затримали вже 41 людину у цій справі. Ми говоримо про затримання і в Криму, і в Херсонській області. Звичайно ж, фактично всі затримані — це кримські татари. У більшості ці люди взагалі не мають жодного стосунку до цього батальйону.

З 21 вересня 2022 року було виписано понад 60 тисяч “повісток”, а мобілізовано близько 23 тисяч осіб у Криму. Але ні кримські татари, ні проукраїнські жителі півострова не хочуть воювати проти своєї країни.

“Мобілізація” спровокувала нову масову хвилю виїзду кримських татар із Криму. Це чергова хвиля депортації з рідного Криму. Щоб уникнути “мобілізації”, кримчани можуть тільки виїхати з території півострова, по-іншому, на жаль, ніяк.

Є випадки, коли кримські татари виїжджали на вільну частину України і йшли воювати проти РФ. І, до речі, є такий міф, що кримські татари не борються зі зброєю в руках, і для того, щоб розвінчати міф, ми створили програму, в якій розповідаємо про кримських татар у лавах українських Сил оборони.

РЕФАТ ЧУБАРОВ: Росія поки що не оголошує тотальної мобілізації в Криму, але все може змінитися

— Щонайменше 35 тисяч жителів Криму за всі ці роки окупації були призвані в російську армію на строкову службу. В умовах повномасштабного вторгнення всі ці призови є прихованою формою мобілізації.

Щойно молоді люди опиняються, нехай і проти своєї волі, призваними до російської армії на території окупованого Криму, з ними починають цілеспрямовано працювати. Чиниться тиск, пропонуються певні бонуси, пов’язані і з високими зарплатами, і з якимись соціальними пільгами. Значна частина призовників не в змозі втриматися або витримати такий тиск, і вони підписують контракти.

Окупаційна або загалом російська влада поки що уникає оголошення тотальної мобілізації. Проте ми бачимо, що їм з кожним місяцем все складніше наповнювати російську армію.

І багато експертів говорять про те, що оголошення мобілізації все-таки неминуче. Багато хто прогнозує, що це може настати буквально в травні або червні.

ВІРА ЯСТРЕБОВА: Росії вигідно “утилізувати” якомога більше жителів окупації

— Репресивний режим Путіна тримається насамперед на маніпуляціях і брехні. Якщо Путін або його оточення говорять про те, що мобілізації не буде, значить, усім зрозуміло, що вона буде. І буде, можливо, в набагато більших обсягах, ніж на це розраховували песимістично налаштовані громадяни. Тому я б зазначила, що РФ як окупант проводить більш жорсткі фільтраційні заходи з виявлення потенційних солдатів для нового режиму саме на захоплених територіях.

В окупації кількість силових структур перевищує кількість населення, що дає їм змогу більш успішно проводити навіть ці рейди по домівках, по квартирах і виявляти тих, кого ще не встигли поставити на “військовий облік”.

Слід зазначити, що це не тільки в рамках “весняного призову” проводиться. У школах уже дана рознарядка і передаються списки. За це відповідальні завучі — вони інформують військкомати, яка кількість юнаків зараз проходить навчання. І тут виходить замкнуте коло. З одного боку, окупант наполягає на тому, щоб діти в окупації обов’язково відвідували школу за російськими стандартами освіти. Для того щоб мати повну статистику. І в разі відмови батьків від відвідування дітьми цієї школи буде формальний привід позбавляти батьківських прав цих людей і депортувати їхніх дітей до Росії. Такі випадки часто трапляються, на жаль.

Цей “весняний призов” за форматом схожий на те, що було в січні та лютому 2022 року, безпосередньо перед масштабним вторгненням РФ в Україну. Тобто Російська Федерація робить усе для того, щоб утилізувати місцеве населення, а саме чоловіків на окупованих територіях. Це програма утилізації, для очищення, а потім заселення лояльними громадянами РФ.

Тобто вони тепер розділяють громадян, які придбали російський паспорт за тими чи іншими програмами, такими як “Співвітчизник”, і тих, які мають цей паспорт за народженням. Тобто це такий комплекс репресивних заходів, спрямований на те, щоб укомплектувати армію окупантів, з одного боку, підготувати мобілізаційний резерв для майбутніх воєнних вторгнень, користуючись населенням з окупованих територій.

Ще одна мета — це утилізація українців, які пам’ятають, як вони жили до повномасштабного вторгнення, для того, щоб режим Путіна не мав потенційного протестного електорату чи населення. Російська влада дуже боїться українців. Тому в Кремлі хочуть винищити українців для того, щоб не мати потенційної загрози для режиму.

Росіяни не мають права здійснювати мобілізацію ні на окупованих територіях після 2022 року, ні на окупованих територіях України, захоплених у 2014 році. Але безкарність породжує рецидив.

ВІКТОР ДУДУКАЛОВ: Окупанти не в змозі контролювати суспільство

— Планів щодо мобілізації окупанти не публікують. Небезпечно публікувати свої реальні воєнні плани, до того ж усі розуміють, що вони їх не виконають.

У суспільстві на окупованій території не вважається престижним служити в російській армії. Тому що суспільство в окупації прекрасно розуміє, що армія РФ воює виключно “м’ясними штурмами”.

Тому окупанти зараз намагаються провести призов максимально в лояльному режимі, щоб, з одного боку, відзвітувати керівництву, а з іншого боку, щоб сильно не турбувати місцеве населення. Якщо почнеться тотальний призов, місцеве населення сприйме це різко негативно або буде активно залишати окуповану територію, або просто чинитиме опір окупантам, що спричинить соціальний бунт. Цього всього окупанти бояться.

Призовників немає на окупованій території. Призову підлягає певна категорія громадян. Але потрібної кількості таких людей для строкової служби в армії — немає.

Окупантам зараз залишається вербувати, залякувати мобілізацією і створювати картинку, що нібито ситуація під контролем. Насправді вони не контролюють суспільство.

Читайте також: Під виглядом призову Росія може посилити приховану мобілізацію — розбір експертів (ВІДЕО)

Прямий ефір