Китай запропонував “троянського коня” для України — розбір від експертки

Наталія Плаксієнко-Бутирська. Фото: media.az

“Мирний план” Китаю зберігає обличчя Росії і є “троянським конем” для України. Таку думку сьогодні, 1 березня, в ефірі телеканалу FREEДОМ висловила експертка з питань Східної Азії, магістерка зовнішньої політики Наталія Плаксієнко-Бутирська.

“Він взявся зберігати обличчя (Російської Федерації, — ред.) у вигляді “мирної пропозиції”. І ось це вже інша справа. Китай запропонував “троянського коня” у вигляді свого “мирного плану”. І найцікавіше, що, звичайно, нам, Україні, він абсолютно не говорить ні про що. Але Китай створює зараз “групу миру”, групу підтримки, групу тиску за мир”, — сказала експертка.

Вона окремо звернула увагу на візит самопроголошеного президента Білорусі Олександра Лукашенка до Китаю, під час якого напевно обговорюватимуть цей “мирний план”.

“Лукашенку дуже вигідно, щоб ця війна зупинилася, тому що він не буде втягнутий тоді в питання безпосередньої військової участі. І навколо Китаю, дуже авторитетної країни, зараз формуватиметься коло країн, які хотіли б, щоб війна закінчилася. І найцікавіше, що мотиви у цих країн різні. Наприклад, багато країн відчули на собі економічний тиск війни, ціни на енергоресурси, на продукти, інфляція. І ми чуємо, що з іншого боку, є пропозиція, що вони готові виступати миротворцями, але, на жаль, ці пропозиції з погляду України звучать як вступати в переговори, а не як заклики до Росії вивести війська. І ось якраз ця коаліція нейтральних країн, вона буде навколо Китаю зараз збиратися і гучним голосом закликати Україну до миру”, — вважає Плаксієнко-Бутирська.

Експертка нагадала, що буквально два дні тому Казахстан підтримав “мирний план” Китаю.

На її думку, КНР буде за допомогою свого “мирного плану” чинити певний тиск, сподіваючись, що це спрацює на користь Росії.

“Тому що на сьогодні зрозуміло, що всі заклики без того, щоб Росія вивела війська, вони не на боці України, це точно”, — наголосила Плаксієнко-Бутирська.

Вона також зазначила, що Китай не сподівався на підтримку Європейського Союзу і не ставив собі за мету стати миротворцем.

“Це буде своєрідний тиск, примус до миру, а з іншого боку, Китай виставив свій план, який буде в нього в резерві, і потім, хоч як би розвивалася ситуація, у нього завжди буде козир, що ось він пропонував мир. Йому достатньо на дипломатичному рівні, на міжнародному рівні проводити свою зовнішню політику і позиціювати себе як глобальна країна, яка має свій план, своє бачення щодо ситуації та запропонувала, як це розв’язати… Китай не мав на меті, щоб запропонувати якісь механізми”, — сказала Плаксієнко-Бутирська.

Вона зазначила, що Росія стає молодшим партнером Китаю, який буде продавати задешево ресурси й дедалі більше і більше покладатиметься на КНР.

“Звичайно, Китаю хочеться, щоб Росія була не повністю обезголовлена і приречена на світовому майданчику”, — сказала експертка.

Читайте також: Наскільки велика ймовірність постачання летальної зброї Китаю Росії — думки експертів

Прямий ефір