“Хочу знайти”: запущено єдиний центр пошуку російських військових в Україні (ВІДЕО)

Лого проєкту "Хочу знайти". Фото: hochunaiti.com

Україна в межах проєкту “Хочу жити” провела понад 300 операцій із добровільної здачі в полон російських військовослужбовців. Ще близько тисячі буде реалізовано найближчим часом. Про це заявив речник програми Віталій Матвієнко. Він представив новий державний проєкт “Хочу знайти”, завдяки якому близькі російських військових можуть отримати достовірну інформацію про долю їхніх родичів, повідомляє FREEДОМ.

Державний проєкт “Хочу знайти” Україна запустила для громадян країни-агресора, чиї близькі стали військовослужбовцями російської армії і пропали безвісти, загинули або потрапили в полон. Проєкт із добровільної здачі російських військових у полон “Хочу жити”, куди по допомогу звернулися вже близько 30 тисяч осіб, отримував сотні дзвінків від родичів російських військовослужбовців. Вони розшукували своїх близьких. Тепер отримати достовірну інформацію можна завдяки єдиному центру пошуку російських військових в Україні.

“Росія не надає дійсним чином інформацію своїм громадянам, що ж з їхніми військовими, які на території України. Тому було ухвалено рішення запустити проєкт “Хочу знайти” якраз як єдиний центр пошуку російських військовослужбовців, надавати відповідну інформацію їхнім родинам. Щоби вони з цією інформацією йшли до представників своєї влади і вимагали, якщо в полоні — то обмінів, а якщо загинув — то повернення останків тіла”, — розповів речник проєктів “Хочу жити” і “Хочу знайти” Віталій Матвієнко.

Як повідомили в українській розвідці, були випадки, коли Росії передавали останки загиблих військових. Вони були ідентифіковані, але Москва не повідомляла родичам ні про факт смерті, ні про доставлення тіла. Крім того, від літа 2023 року аж до січня 2024-го Росія блокувала обміни військовополоненими.

“Україна неодноразово наголошувала, що ми готові віддавати російських військовополонених, які як загарбники і окупанти потрапили в український полон. Але віддавати — лише повертаючи своїх захисників і захисниць. А для цього держава Російська Федерація має їх захотіти забрати. Від матерів, жінок, сестер, від того, настільки сильно вони хочуть повернути своїх родичів додому і від того, як сильно вони хочуть дізнатися правду про те, що сталося з ними в цій загарбницькій війні проти України, і залежить доля їхніх рідних людей. І, звичайно, це має допомогти і поверненню наших захисників і захисниць додому”, — повідомив представник Головного управління розвідки Міністерства оборони України (ГУР МОУ) Андрій Юсов.

З державним проєктом “Хочу знайти” співпрацюватиме громадський рух “Наш вихід”. Співзасновниця організації Ірина Криніна стала першою дружиною російського військовополоненого, яка приїхала до України за своїм чоловіком.

“Цей проєкт тільки даватиме інформацію. Припустимо, у полоні, безвісти або тіло знайдено. І буде кнопка “Записатися на консультацію”. Далі безпосередньо з родичами взаємодіятимемо ми. Ми їздитимемо по таборах, організовуватимемо відеодзвінки, щоб вони з цим відео могли піти до влади і сказати: “Ось, ви не визнавали, що він у полоні, а я записала відео, тому визнайте його військовополоненим і поверніть”, — розповіла Криніна.

Дізнатися, чи живий родич, який вирушив на війну проти України, можна через сайт “Хочу знайти” і через чат-бот проєкту в Telegram. Надану інформацію перевірять на збіг у місцях утримання військовополонених в Україні, а також у списках ідентифікованих загиблих. Щоб збільшити шанс успішного пошуку, заявку потрібно заповнити повністю.

Читайте також: Мета — прискорити обміни військовополоненими: три росіянки в Україні заснували рух “Наш вихід” (ВІДЕО)

Як повідомлялося раніше, український державний проєкт “Хочу жити” опублікував імена російських військових, яких Москва відмовляється повертати додому. У переліку 200 осіб. Україна йде на безпрецедентний крок і готова регулярно публікувати списки російських військовослужбовців, яких РФ викреслює зі списків на обмін, пишуть у Telegram-каналі проєкту. Дружини російських військовополонених вирішили створити в Україні громадську організацію “Наш вихід”, аби допомогти жінкам знайти своїх рідних, які потрапили в полон.

Прямий ефір