“Довгострокова значимість” для України в отриманні винищувачів F-16 в оцінці Майкла Макфола

Винищувач F-16. Фото: lockheedmartin.com

У недалекому майбутньому Україна стане однією з найбільш підготовлених, оснащених і найбільших армій у демократичній Європі. Про це у своїй статті “Довгострокова значущість” для України в отриманні винищувачів F-16″ пише Майкл Макфол, експосол США в Росії, співкерівник міжнародної експертної групи Єрмака — Макфола з розробки санкцій проти РФ. FREEДOM пропонує переклад цієї публікації.

Як ви вже знаєте, у відповідь на варварське вторгнення Путіна в Україну я рішуче виступав за надання Україні більшої кількості зброї і якомога швидше. У статті для The Washington Post від 16 березня 2022 року я писав:

“Для негайного припинення війни необхідно більше військової допомоги Заходу, особливо зброї, яка може збивати російські літаки і ракети або знищувати артилерію. Далекобійна артилерія в пріоритеті”.

Щодо F-16 я писав у січні 2023 року в Foreign Affairs таке:

“Українські пілоти також повинні почати навчання польотам на винищувачах F-16. Зрозумійте, для посилення стримування після війни ВПС України необхідно буде перейти з літаків радянського виробництва на американські винищувачі”.

Що раніше Україна отримає зброю, необхідну для ураження російських сил, як я стверджував від самого початку війни, то швидше закінчиться війна. Переговори з Путіним не обговорюються доти, доки в нього є гроші та люди, щоб продовжувати боротьбу. Він сяде за стіл переговорів тільки тоді, коли відчує, що програє цю війну.

Минулого тижня президент Байден дозволив українцям тренуватися на F-16, що стало першим кроком до дозволу союзникам по НАТО відправляти F-16 в Україну. Будемо сподіватися, що Сполучені Штати в кінцевому підсумку зроблять те саме.

Очевидно, що ці винищувачі американського виробництва не прибудуть швидко, щоб їх можна було використовувати в очікуваному контрнаступі України. Українцям доведеться розпочати свою військову операцію без значної авіації — серйозний недолік, який можна було б виправити, надавши F-16 раніше.

Однак рішення Байдена щодо F-16 має довгострокове стратегічне значення. Це показує, що Сполучені Штати та інші країни НАТО прихильні справі модернізації Збройних сил України в довгостроковій перспективі. На всіх основних платформах озброєнь Україна наразі відмовляється від своїх систем радянської епохи та натомість приймає на озброєння зброю американського і натовського виробництва. Війна прискорила цей перехід, який тепер триватиме роками й десятиліттями, поки Збройні сили України не стануть одними з найпотужніших у Європі.

Замість того, щоб покладатися на МіГ-29 радянського/російського виробництва, ВПС України незабаром повністю перейдуть на F-16 і, можливо, інші винищувачі виробництва НАТО.

Західний світ також повинен дозволити Україні отримати, а потім купити передові безпілотники, такі як американські моделі Grey Eagle і Reaper, для підвищення її обороноздатності. Замість радянських/російських танків Т-64 українські бронетанкові бригади в кінцевому підсумку використовуватимуть тільки танки Abrams і Leopard, а також інші виробництва США і НАТО, включно з американськими M2 Bradleys і Strykers, французькими AMX-10 RC, і німецькими Marders.

Що стосується артилерії, то Україна в майбутньому відмовиться від усієї техніки радянських часів і використовуватиме тільки гаубиці американського виробництва, високомобільні артилерійські ракетні системи HIMARS, британські крилаті ракети Storm Shadow, і щойно Байден дозволить, армійський тактичний ракетний комплекс MGM-140 (ATACMS). Замість ЗРК С-300 Україна використовуватиме тільки Patriots і національні зенітно-ракетні комплекси (NASAMS), а також французькі системи Crotale.

Україна також повинна прагнути додати ще один рівень протиповітряної оборони — THAAD і, можливо, навіть перехоплювачі SM-3 Block 1B, які наразі базуються в Румунії та Польщі.

І очевидно, що для всіх цих систем Україні потрібно буде купувати боєприпаси натовського виробництва.

Україні знадобляться роки, якщо не десятиліття для завершення переходу від радянської зброї до стандартів НАТО. Але цей процес уже почався. Прийняття на озброєння цих систем дасть змогу глибше інтегрувати Україну в НАТО і прискорить її відділення від Росії. Після закінчення війни послідовний перехід України на озброєння НАТО також створить сприятливі умови для спільних навчань з арміями НАТО. А коли війна закінчиться, Україна має бути озброєна на стільки, щоб стримати будь-який майбутній напад з боку Росії.

Україна, будучи спочатку партнером НАТО, а потім членом НАТО, зрештою вийде з цієї жахливої війни як одна з найкраще підготовлених, найкраще озброєних і найбільших армій у демократичній Європі — життєво важлива бойова сила для стримування атак Росії.

Зрештою, можливо, Україна могла б підписати угоди про спільне виробництво з виробниками зброї НАТО і стати ключовим компонентом єдиної військово-промислової бази для всієї Європи. Попутно Україна перетвориться з одержувача військової допомоги на постачальника зброї та боєприпасів іншим країнам.

Оговтавшись від війни, Київ купить системи американського і натовського виробництва — у виграші будуть усі, крім Росії.

Путін у своєму зверненні 21 лютого 2022 року пояснив, що “демілітаризація” була однією з його ключових цілей під час вторгнення в Україну. Його незаконна, нічим не спровокована, варварська війна призвела до прямо протилежного результату.

Прямий ефір