Доносительство в Росії процвітає: добірка найрезонансніших випадків (ВІДЕО)

Ілюстративний скріншот: uatv.ua

До Росії разом із поверненням до диктаторських методів управління повернувся ще один атрибут такої системи — доноси. Скарги на співгромадян стали в Російській Федерації по-справжньому масовим явищем, до того ж одразу на всіх рівнях. Так, нещодавно триразова олімпійська чемпіонка Олена Вяльбе закликала вважати зрадниками всіх російських спортсменів, які погодяться виступити проти війни в Україні, щоб брати участь в Олімпіаді, повідомляє FREEДОМ.

Росіянка, яка побажала зберегти ім’я в таємниці, вже понад рік живе за графіком: прокинувся — написав донос, ще по доносу — вдень і перед сном. За словами юристів, вона вже написала 922 доноси на росіян. До того ж про свою діяльність жінка детально розповіла жертві одного зі своїх доносів. На російську антропологиню Олександру Архипову скаргу написали ще восени, після ефіру в опозиційному ЗМІ. Жінка зв’язалася з автором кляузи, і отримала у відповідь листа з такими тезами:

“Доносительство у мене “в крові”. Мій дід був радянським офіцером на фронті від 1942 до 1945 року. Він був сексотом НКВС… Я — професійний неоплачуваний донощик […] За перший рік спеціальної військової операції мною було направлено в електронному вигляді 764 доноси до органів влади, різних організацій (як державних, так і приватних)… Значення таких доносів як мої […] можна порівняти з ефектом від використання підводних човнів”, — ідеться в публікації Олександри Архипової у Facebook.

І ця донощиця — не унікальний приклад. Тільки за перше півріччя 2022 року росіяни написали 145 тисяч скарг на співгромадян. Тобто, на одного з тисячі росіян уже тоді було написано донос. А з урахуванням того, що донощицтво відтоді тільки популяризувалося офіційними особами, зараз ситуація може бути набагато гіршою. І за словами експертів, це — закономірний етап падіння путінської Росії.

“Російська Федерація в її нинішній архітектурі — це бездонна конструкція. Ми весь час намагаємося десь намацати тверде дно, намацати твердий ґрунт, коли обговорюємо якісь новини, епізоди, події. І ми щоразу провалюємося все нижче й нижче. Тому, я думаю, що тут шукати якусь твердиню, напевно, не має сенсу. Це чергова віха, черговий етап, про який ми говоримо, яких уже було багато насправді”, — коментує політичний коментатор, ведучий Ходорковський.Live Дмитро Єловський.

Лише за останні тижні в публічне поле потрапила інформація про доноси на акторку Лію Ахіджакову і співачку Аллу Пугачову, на 8-річну школярку з Москви за відео з російським та українським прапорами. Крім того, доноси почали приходити на затятих прихильників війни проти України. Так, скаргу на дискредитацію збройних сил Росії написали навіть на військового злочинця Ігоря Гіркіна. Причиною стала його критика генералітету й особисто Путіна за, як він вважає, занадто погане ведення війни.

“Найцікавіше, що маховик доносів, розкручуючись, практично завжди і приходить до того, хто його запускав. До тих, хто нагорі. Оскільки, з часом, Путін буде недостатньо Путіним. Адже справжній Путін робив би інакше. Шойгу виявиться теж не маршалом перемоги чи поразки, а якимось національним зрадником. І, відповідно, розвінчання культу — це наступне що йде за 30-ми роками. Згадаймо Сталіна. І зараз буде рівно те саме”, — каже політолог, співзасновник Національної платформи стійкості та згуртованості Олег Саакян.

Сьогодні донос у Росії — це перший крок до отримання людиною реального терміну. Навіть якщо причина для цього абсолютно надумана. Так, москвича заарештували на 14 діб після поїздки в метро. Там чоловік відкрив на телефоні так звані “екстремістські матеріали”. За повторний такий перегляд йому загрожує термін до 5 років.

Читайте також: Не Путін диктує на вухо росіянам “пиши-пиши”, — Романова про доноси в Росії

Нагадаємо, за словами російського адвоката і правозахисника Миколи Полозова, тенденція доносів в РФ — це російська скрепа. Очевидно, що за допомогою доносів люди щонайменше хочуть для себе додаткових гарантій безпеки. Умовно кажучи — покажу на нього, не подумають на мене.

Прямий ефір