Доноси, провокації в тюрмах і адміністративні штрафи — нові факти репресій путінського режиму (ВІДЕО)

Ілюстративний скріншот: uatv.ua

Штраф за те, що назвала президента Зеленського красивим. Пенсіонерка з Москви сказала кілька фраз на підтримку України, розмовляючи в санаторії з іншими відпочивальниками, і на неї написали донос. Адміністрація колонії, де відбуває покарання російський опозиціонер Олексій Навальний, влаштувала провокацію: в’язня побили й оголосили про порушення проти нього нової кримінальної справи, повідомляє адвокат політика. А в Петербурзі батьки школяра написали донос на дитячого письменника, у книзі якого герой, на ім’я Олексій сидить у в’язниці, інформує FREEДОМ.

70-річну пенсіонерку з Москви Ольгу Слєгіну засудили й оштрафували за приватну розмову в санаторії, де вона відпочивала 2022 року, пишуть російські ЗМІ. Під час вечері вона перекинулася парою фраз про Україну і зробила комплімент Зеленському, назвавши його “красивою молодою людиною з хорошим почуттям гумору”. Уже за кілька днів до її номера прийшов чоловік у цивільному і заявив, що троє людей написали на неї заяву в “органи”. Суд тривав 5 хвилин — Слєгіну визнали винною у справі “про дискредитацію російської армії” і призначили адміністративний штраф у розмірі 40 тис. рублів.

На початку засідання захисниця від “ОВД-Инфо” Лідія Аносова клопотала про відкладення судового засідання. Слєгіна проходить лікування у лікаря-невролога і терапевта, оскільки у жінки сильні болі в ногах, і вона не може бути присутньою на засіданні. Аносова просила долучити до матеріалів справи довідки від лікарів. Суддя вирішила, що лікування — це не поважна причина: “Слєгіна ж не в реанімації лежить. Ходить, жива, здорова”, — з повідомлення Центру з прав людини “Меморіал”.

Видання “Настоящее время” пише, що в Росії почастішали випадки доносів на людей з антивоєнними поглядами. За даними Роскомнагляду, за 2022 рік росіяни написали майже 145 тис. доносів. Так, на дитячого письменника із Санкт-Петербурга донесли батьки школяра. Чоловік виступав перед його класом. Хлопчик купив книжку письменника “У гонитві за привидами Петербурга”. Одного з персонажів звати Олексій і він сидить у в’язниці. Батьки провели паралелі з політиком Олексієм Навальним і написали гнівного листа в адміністрацію школи, повідомила виданню дочка письменника Юлія.

“У ньому йшлося про те, що батьки стурбовані ситуацією, що склалася: “Таких людей, як Микола, не можна пускати до школи. Він начебто на вигляд хороша людина, книжки для дітей пише, але через літературу пропагує свою позицію. Добре б повідомити про нього у відповідні органи, щоб ним зайнялася прокуратура, і донести про це директору, щоб цю людину більше ніколи не пускали до школи”, — сказала вона.

А справжнього Олексія Навального, який зараз відбуває термін у Покровській колонії у Володимирській області, побили й оголосили йому про порушення нової кримінальної справи за дезорганізацію роботи колонії. Як написав у себе в Twitter його адвокат Вадим Кобзєв, до Навального в камеру підселили засудженого, який має серйозні проблеми з особистою гігієною. 

Зі слів Навального, запах у камері був такий, що увійти туди було неможливо, і він відмовився це робити. Вимагав помістити його в інше місце і забезпечити безпеку. Натомість до Навального було застосовано силу і порушено кримінальну справу за статтею 321 КК РФ. Адвокати заявили про провокацію, але реакції з боку влади поки не було.

“Захист Навального обурений такою відвертою, нахабною і цинічною провокацією. Ми вимагаємо негайного реагування від керівництва ФСВП (Федеральна служба виконання покарань, – ред.) і прокуратури. Висловлюємо розчарування і обурені тим, що уповноважений з прав людини в РФ Москалькова, як і уповноважений з прав людини у Володимирській області, будучи письмово повідомленими про провокацію, не вжили жодних заходів, тим самим надаючи підтримку керівництву колонії”, — зазначив адвокат Олексія Навального Вадим Кобзєв.

Олегу Орлову, співголові Центру з прав людини “Меморіал”, висунули обвинувачення в повторній “дискредитації армії”. Його і ще вісьмох правозахисників 21 березня допитували і провели обшуки в офісах “Меморіалу”.

“Зараз я переведений зі статусу підозрюваного в статус обвинуваченого. Обрано запобіжний захід — підписку про невиїзд. Підставою для порушення кримінальної справи щодо дискредитації став мій пост, де я перепостив мою ж статтю, яка називалася: “Вони хотіли фашизму, вони його отримали”, — підкреслив Орлов.

Лінгвістична експертиза, проаналізувавши його статтю, дійшла висновку, що він “займає правозахисну антиросійську позицію”. Як повідомили юристи “Меморіалу”, експертизу робили вчитель математик Наталія Крюкова і політолог-перекладач Олександр Тарасов. Обидва працюють у “Центрі соціокультурних експертиз”, який не раз складав експертизи для справ політичних в’язнів. Орлову загрожує до 3 років в’язниці.

“Автор тексту позиціонує себе як людина, що займає правозахисну антиросійську позицію, займає її він усвідомлено (автор є учасником правозахисного руху в пострадянській Росії, головою ради правозахисного центру “Меморіал”)”, — з експертного висновку Крюкової і Тарасова.

За даними опозиційного видання “Медіазона”, 2022 року в російські суди надійшло майже 6 тис. справ про “дискредитацію” армії Росії. Загальна сума штрафів за ними понад 150 млн рублів. А до середини квітня 2023 року в російські суди надійшло вже понад 6,5 тис. протоколів про “дискредитацію” армії. Щонайменше 503 людини, за підрахунками “ОВД-Инфо”, стали фігурантами кримінальних справ через антивоєнну позицію.

Читайте також: Сім років в’язниці Свідкам Єгови: у Росії переслідують вірян не православних напрямків (ВІДЕО)

Як повідомлялося, 2023-й буде роком повернення у Росії смертної кари. Парламент із задоволенням підтримає це рішення, вважає директорка фонду “Русь Сидяча” Ольга Романова. 

Прямий ефір