Доходи РФ від продажу нафти і газу зросли на 80% у лютому — як таке можливо, роз’яснила експертка із санкцій

Ілюстративне фото: stock-maks.com

Доходи РФ від продажу нафти і газу, попри санкції, у лютому зросли на 80% порівняно з минулим роком. За словами глави напряму мінімізації корупційних ризиків у санкційній політиці Національного агентства з питань запобігання корупції (НАЗК) Агії Загребельської, озвученими сьогодні, 8 березня, в ефірі телеканалу FREEДОМ, це не пов’язано з тим, що Росія почала продавати більше, а з тим, що зросли ціни на енергоресурси у світі.

“Це абсолютно логічний результат, коли обмежується кількість ресурсу на ринку, відповідно, ціна на нього зростає. Оскільки змінилися торговельні потоки, оскільки Росія вже не може постачати свої енергоресурси до цивілізованих країн, той самий газ, наприклад, до свого основного покупця — Європейського Союзу, то вона починає перебудовувати ці потоки і це впливає, зокрема, на ціну. Але, з одного боку, звичайно, це неприємно, нам би хотілося, щоб енергетичні санкції були срібною кулею, яка одразу ж висушить весь російський бюджет. Але з іншого боку, з погляду законів економіки, це нормальний інерційний процес”, — пояснила вона.

На думку експертки, цьогоріч буде зовсім інша картина.

“Тому що торік почав діяти прайс-кеп. Перший час він діяв, потім ми побачили значні схеми обходу, російський тіньовий флот тощо, зокрема в Об’єднаних Арабських Еміратах судна Совкомфлота, які були зареєстровані, зокрема ми бачили судна Роснефти в Індії, та ж сама компанія Gatik. Але США, Європейський Союз та інші країни почали застосовувати вторинні санкції, почали боротися з цим флотом і сьогодні є результати боротьби. І я думаю, результати 2024 року будуть зовсім інші”, — каже Загребельська.

За її словами, коли кажуть, що санкції не діють, наводячи ці приклади, потрібно дивитися на Фонд національного добробуту Росії, що від нього залишилося, з якою фінансовою “подушкою” Росія прийшла 24 лютого 2022 року і яку має сьогодні.

“Росія “з’їдає” свою фінансову “подушку”. Вони підтримали певним чином свою економіку завдяки військово-промисловому комплексу. Об’єднання цивільної та військової частини економіки. Але це “впорскування”, яке дає ВПК в економіку, дуже тимчасове, бо воно не дає доданої вартості, не створює цінності, які можна експортувати, і найважливіше — продукти цього ВПК знищуються на полі бою, а не те, що залишається в російській економіці й працюватиме. Більше підтримувати економіку ВПК не може, у 2024-му і особливо у 2025 році ми побачимо відкат”, — підсумувала Агія Загребельська.

Читайте також: Санкції проти Росії — безпрецедентні: яка сфера постраждала найбільше, розповіла експертка

Як повідомлялося раніше, санкціями найсильнішого удару союзники Києва завдали по російському експорту нафти. Доходи від торгівлі паливом завжди були ключовою статтею доходів країни-агресора. Найбільший імпортер російської нафти, Індія, поступово переходить на сировину з інших країн, насамперед із Саудівської Аравії. До нових контрактів з “Роснефтью” в Нью-Делі ставляться з обережністю.

Прямий ефір