“Добре мати мету, добре мати горизонт”: Україна на шляху членства в ЄС (ВІДЕО)

Прапори ЄС та України. Фото: gettyimages.com

14 грудня 2023 року Брюссель оголосив про початок переговорів про вступ України до ЄС. Але шлях до євроінтеграції почався задовго до цього. 2014 року Брюссель підписав із Києвом Угоду про асоціацію, а 2016 року Україна приєдналася до Поглибленої та всеосяжної зони вільної торгівлі. У 2017 році українці отримали можливість безвізового в’їзду до країн Шенгенської зони, а у 2022 році Україна стала кандидатом у члени ЄС, повідомляє FREEДОМ.

Євроінтеграція — мета, до якої Україна йде десятиліттями. Євромайдан не був початком цього шляху. Він став точкою неповернення. Неповернення до імперії та диктатури. І декларацією пріоритету європейських цінностей для українського суспільства. Реакцією Росії стала незаконна анексія Криму 2014 року та окупація окремих районів Донецької та Луганської областей. А потім і повномасштабне вторгнення російських військ в Україну. Лише через кілька днів після його початку, 28 лютого 2022 року, президент України Володимир Зеленський підписав заявку на членство України в Європейському Союзі.

“Ми чекали цього 30 років. Сьогодні я підписав заявку на членство України в Європейському Союзі. Ми вибороли своє право бути разом з усіма в Європі. Заявка вже доставлена до Брюсселя й офіційно зареєстрована. Час настав”, — заявив Зеленський.

Другий процедурний крок — розгляд заявки України Європейською Радою на саміті в березні. За його результатами глави держав і урядів країн-членів ЄС визнали європейські прагнення Києва і доручили Єврокомісії оцінити відповідність українського законодавства актам права Євросоюзу для отримання статусу кандидата на вступ. З цією метою Комісія надіслала уряду опитувальники, які українська сторона заповнила. Статус кандидата в члени ЄС Україна отримала в рекордний термін — вже в червні 2022 року, а разом із ним і сім вимог, за підсумками виконання яких і буде ухвалено рішення про переговори.

“Для нас це подія фундаментального плану, тому що ми нарешті отримали довгоочікувану перспективу членства, чого Європейський Союз завжди уникав, знову ж таки, з огляду на геополітичні міркування і страх перед російським фактором впливу. Зараз це вікно відкрито. Для нас це реальна можливість провести всі критичні реформи”, — підкреслив старший аналітик Українського центру європейської політики Дмитро Науменко.

У листопаді 2023 року Єврокомісія оцінила виконання Україною реформ у 90% і рекомендувала Єврораді проголосувати за початок переговорів щодо вступу до ЄС. 14 грудня 2023 року Європейська Рада вирішила розпочати переговори про вступ України до Європейського Союзу.

“Це історичний момент, і він показує авторитет Європейського Союзу, силу Європейського Союзу. Рішення ухвалено. Ми відкриваємо переговори з Україною і з Молдовою. Ми даємо статус Грузії, а з Боснією і Герцеговиною ми маємо намір почати переговори, у березні буде випущено звіт, на основі якого ми ухвалимо рішення. Це дійсно важливо. Ми хочемо підтримати Україну. Це дуже потужний політичний сигнал, це дуже потужне політичне рішення”, — сказав президент Європейської ради Шарль Мішель.

Прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан, який запевняв, що накладе вето на рішення про початок переговорів щодо вступу України до ЄС, у голосуванні участі не брав. Він покинув зал, коли лідери Євросоюзу голосували за це рішення. ЄС продемонстрував, що здатен подолати деструктивну позицію Орбана.

“ЄС показав, що все-таки є бюрократичні процеси, а є екстравагантна дипломатія, яку безпосередньо проявив пан [федеральний канцлер Німеччини Олаф] Шольц і не тільки, всі інші колеги, які пояснювали пану Орбану, що це жодним чином не буде позитивом для Угорщини”, — зазначила голова Постійної делегації України в Парламентській асамблеї Ради Європи Марія Мезенцева.

Перед Україною ще тривалий шлях. Українським державним інституціям потрібно узгодити з Євросоюзом низку стандартів. Після початку переговорів з ЄС, Києву та Брюсселю, доведеться сформувати переговорну рамку і затвердити її планують у березні. Наступним кроком буде гармонізація українського законодавства з правом ЄС. За це відповідає система правових документів Європейського Союзу під назвою Acquis communautaire, яка налічує 35 глав.

“Вперше в історії наші експерти були на спеціальних тренінгах, навчаннях, уже на рівні початку відкриття цих глав. Тобто не просто щодо наближення їх до законодавства ЄС, а вже щодо конкретних технічних елементів”, — додала Мезенцева.

Переговорний процес щодо вступу до Євросоюзу унікальний для кожної країни-кандидата. У середньому він триває близько 5 років. Багато що залежить від темпів ухвалення відповідного законодавства парламентом, а також від упровадження всіх необхідних реформ. У жовтні 2023 року Мішель заявив, що Україна може приєднатися до Європейського Союзу у 2030 році, якщо будуть виконані всі необхідні умови. Водночас верховний представник Європейського Союзу із закордонних справ і політики безпеки Жозеп Боррель назвав 2030 рік “політичним горизонтом”.

“Добре мати мету, добре мати горизонт. Це політичний горизонт. Мета фіксованої дати — для того, щоб мобілізувати політичну енергію, щоб почати рухатися. Це не означає, що це буде точною датою. Якщо в нас не буде горизонту, люди почнуть думати: “Добре, у нас є час”. Але в нас немає часу”, — пояснив Боррель.

Експерти впевнені, у контексті приєднання до Європейського Союзу цінним є і сам шлях — тобто ті процеси та реформи, які здійснюватиме Україна, щоб стати повноцінним членом ЄС.

Читайте також: Як Україна разом із союзниками вибудовує нову архітектуру безпеки — подробиці

Прямий ефір