Дергачі в Харківській області будуть комфортнішими та сучаснішими: як місто оговтується від ударів РФ (ВІДЕО)

Скріншот: uatv.ua

У п’ятірці найбільш постраждалих внаслідок бойових дій регіонів України — Харківська область. Там зруйновано або пошкоджено близько 5 тисяч об’єктів інфраструктури та понад 4 тисячі житлових будинків. 150 тис. мешканців регіону залишились без даху над головою. Минуло більше року після деокупації області від російських військ та багато жителів регіону почали повертатися додому. Для цього необхідна реконструкція та будівництво нових об’єктів: лікарень, шкіл та будинків культури. Про те, як відбувається відновлення у прифронтовій Дергачівській громаді, — репортаж журналістів FREEДОМ.

У ніч із 12 на 13 травня 2022 року російська ракета “Іскандер” була націлена на будинок культури у Дергачах. Фасад та актову залу будівлі було знищено. Коли місцеві побачили результати обстрілу — були шоковані.

“Це був осередок культури Дергачівщини по факту — це була будівля, яку знали всі і у Дергачах, і у Солоницівці, і у Малій Данилівці, тобто в тих громадах, які входили до нашої. Тут відбувались різні культурно-масові заходи, проводились фестивалі, тут на площі біля цієї будівлі щороку святкували день міста, тому звичайно це була культова будівля, яка мала величезне значення як для жителів міста, так і громади”, — каже начальник інформаційного відділу Дергачівського. міської ради Олександр Кулик.

Після деокупації Харківської області почали розробляти проєкти щодо відновлення зруйнованих внаслідок російських обстрілів об’єктів. Готовий і проєкт реконструкції триповерхової будівлі у центрі Дергачів.

“Будинок культури буде відбудований не як комунальна установа — будинок культури, а як будівля, оскільки у цій будівлі знаходиться велика кількість соціальних закладів — а це і служба у справах дітей, і центр дитячої та юнацької творчості, і центр сімей та соціальних служб і ще багато установ, які до війни займали приблизно 80% цієї будівлі, і лише 20% безпосередньо комунальна установа будинок культури. То це завдання є пріоритетним, оскільки відновлення нормальної роботи цих служб безумовно покращить надання соціальних послуг нашим мешканцям”, — каже Кулик.

Місцеві жителі кажуть, що незважаючи на близькість до лінії фронту вірять, що місто зможе стати комфортнішим та сучаснішим.

Розробивши проєкти для відновлення та складання кошторису, територіальна громада Дергачів подала їх на розгляд до Державного агентства відновлення та розвитку інфраструктури України. Поки що схвалили проєкти двох об’єктів.

“Наразі розглядається фінансування двох проєктів — адміністративна будівля, яка стоїть у центрі міста Дергачі, і мерія зруйнована — це центр для дітей із особливими потребами. Один об’єкт передбачає, якщо я не помиляюся, 77 мільйонів гривень, а інший об’єкт — 62 мільйони гривень”, — розповів начальник Дергачівської міської військової адміністрації В’ячеслав Задоренко.

Зустріч із головами прифронтових громад та будівельними компаніями команда агентства відновлення та розвитку інфраструктури України провела у Харкові.

“Наша мета — показати, що з нами можна працювати — з державним замовником можна працювати, що наші вимоги — це нормальні людські вимоги, що це не спроба висушити, витрусити нашого підрядника, це не спроба зробити умови, за яких на тендери можуть приходити тільки знайомі, друзі, товариші, а це реально відкритий конкурс, і наше прохання — величезне прохання до ринку — будь ласка, приходьте на ці тендери! Без ринку, без приватних компаній, без будівельних компаній ми не відбудуємо країну”, — заявив голова Державного агентства відновлення та розвитку інфраструктури України Мустафа Найєм.

Коли договори з будівельними компаніями буде підписано, у Дергачах почнуть готувати об’єкти до реконструкції. Розпочати роботи розраховують уже цього року, а до весни 2025 року відновлені об’єкти планують здати в експлуатацію.

Прямий ефір