Арабські країни можуть допомогти Україні, замінивши російську нафту своєю – експерт

Арабські країни відіграють неабияку роль у протистоянні України російській агресії. Таку думку висловив експерт-міжнародник Євген Добряк під час марафону “FreeДОМ” на телеканалі UA. Також і війна Росії проти України впливає життя багатьох східних країн. Експерт докладно пояснив, у чому полягає взаємозв’язок.

— Я мимоволі проводжу паралелі між Україною та Сирією. Зрозуміло, не хочеться навіть думати про те, що Україні доведеться так довго боротися за порятунок країни. Як Ви оцінюєте ситуацію?

— У питанні країн Близького і Середнього Сходу є кілька аспектів. Перший аспект — це, звичайно, голосування в Генеральній Асамблеї ООН з резолюції про Україну. Майже всі арабські держави підтримали цю резолюцію. Це Йорданія, Саудівська Аравія, Оман, Ємен, Катар, Кувейт, Бахрейн, Лівія, Єгипет, Туніс, Ліван. Єдині, хто утримався, це Іран, Ірак та Алжир. Не голосували Ізраїль та Марокко. Ми повинні тут обов’язково сказати з приводу того, що Ізраїль, як країна Близького Сходу, також підтримала цю резолюцію.

Зараз важливо, щоб країни Перської затоки ухвалили своє рішення, і в рамках ОПЕК (експортерів нафти), і між собою щодо того, щоб замінити російську нафту на зовнішніх ринках. Насамперед це, звичайно ж, європейський ринок, який найбільше постраждає від браку нафти і газу з Російської Федерації, якщо буде ембарго.

І друге питання – це газ. Якщо вони ухвалять консолідоване та чітке рішення про те, що готові збільшити видобуток нафти, що говорить про те, що вони викинуть більшу кількість нафти та компенсують ті питання, які пов’язані з нестачею. І щодо газу, це насамперед позиція Катару. Якщо він зможе за зовнішніми угодами замінити левову частку російського газу на ринку, то, звісно, це вже буде велика перемога для тих санкційних пакетів, які Євросоюз, Сполучені Штати та інші держави ухвалили проти Росії. Це дуже важливий фактор.
З іншого боку, звісно, ми маємо враховувати, що у регіоні Близького та Середнього Сходу дуже складні глобальні та локальні процеси. Ми не повинні забувати, що це все-таки перманентні конфліктні ситуації, які йдуть у Лівії, Сирії, Іраку, плюс бойові дії йдуть в Ємені. Це питання, пов’язане з курдами, це палестино-ізраїльська ситуація тощо. І це теж важливий фактор.

Третій аспект — весь арабський світ зараз здригнувся, бо вони чудово розуміють, що стоять на межі продовольчої катастрофи. І це може дуже складно та важко вплинути на ситуацію у регіоні. Ми пам’ятаємо 2010 рік, коли був неврожайний рік, і, в принципі, тоді ж почалася так звана “арабська весна”, невдоволення по всіх регіонах Близького та Середнього Сходу та Північної Африки. Тому тут наша головна позиція — це заміщення енергоносіїв, це буде найбільша і безцінна підтримка.

— Паралельно з цим не вщухає інформація про те, що в Україну можуть прибути сирійські найманці. Навіщо? Може, вони взагалі, як кажуть зараз у ЗМІ, через Україну, можливо, спробують пройти на територію Європейського Союзу.

— Справа в тому, що ефективність так званих “сирійських найманців”, яких хоче запросити Путін, є досить низькою. До того ж, сама сирійська армія налічує близько 115 тисяч людей. Башар Асад не готовий дати 40 тисяч бійців, це все примарно. Тому що після перших заяв Путіна моментально активізувався ІДІЛ, який ударив по позиціях сирійської армії. Заледве вони зберуть тисячу людей. Частина, як Ви кажете, спробує втекти до Євросоюзу. А частина просто залишиться лежати у наших полях. Тому, я думаю, цей задум не слід розглядати. Тому що, по-перше, вони не підготовлені до бойових дій за умов України. У них перемоги без Російської Федерації на цьому фронті не було б взагалі. Там, переважно, хто воював? Воювали курди, це справді бійці. Воювали турки, воювали американці, і, звісно, по-звірячому воювала Російська Федерація у вигляді авіації. Вони технічно їх не зможуть відправити, Ви чудово розумієте.

Нагадаємо, головний директор ІМК Алекс Ліссітса під час марафону “FreeДОМ” на телеканалі UA висловив думку, що повномасштабне вторгнення РФ до України призведе до продовольчої кризи у багатьох країнах світу.

Зеленський: Формат компромісу з РФ має бути обрано на референдумі

Верещук: 22 березня евакуюватимемо людей з Маріуполя за трьома маршрутами

Читайте також: Політолог Володимир Фесенко під час марафону “FreeДОМ” на телеканалі UA зауважив, малі альянси нового формату можуть діяти набагато ефективніше, ніж ті організації та країни, які сьогодні не наважуються на потужну підтримку України у відбитті російської агресії. При цьому експерт не заперечує важливу роль НАТО.

Прямий ефір