Куди зникли чотири мільйони росіян? Населення Росії скорочується величезними темпами. Влада кричить про демографічну катастрофу і вимагає народжувати — якомога більше, якомога раніше. Навіть школяркам. Народжувати для влади нових солдатів. Російських чоловіків у країні стає менше — вони сотнями тисяч гинуть на війні або масово тікають від мобілізації за кордон. У країні — дедалі менше дітей, тому що народжувати їх в умовах невизначеності та бідності росіяни не хочуть.
Чи вдасться Путіну збільшити чисельність населення? Чи подіють заборона абортів, податок на бездітність і обіцянки заплатити сотні тисяч рублів за кожну дитину? І що насправді може врятувати РФ від демографічної катастрофи? Відповіді на ці запитання у “Спеціальному репортажі” на телеканалі FREEДОМ шукав кореспондент Максим Урлапов.
Баби ще народять?
На початку 1990-х у Росії мешкало 149 мільйонів осіб. Зараз — 145 мільйонів. Кудись зникли 4 мільйони. І люди масово зникають саме в останні роки.
2021 року, за даними Росстату, населення Росії скоротилося на мільйон осіб. У 2022 році — ще на 55 тисяч. У 2023 році РФ втратила ще 600 тисяч осіб. І, за прогнозами того ж Росстату, до кінця поточного року росіян стане менше ще на 700 тисяч осіб.
Втрати Росії на війні в Україні становили вже понад 400 тисяч осіб. Ще близько мільйона чоловіків із РФ рятуючись від мобілізації виїхали за кордон.
“Сумарно втекло через війну, мобілізацію і потрапило на фронт і звідти не повернулося поки що приблизно 5% чоловіків віком від 20 до 40 років. Вони не працюють, не зачинають дітей, не перебувають поруч зі своїми жінками, не перебувають у сім’ях”, — розповів російський демограф Олексій Ракша.
Причому за кордон виїхали насамперед високоосвічені росіяни — програмісти, вчені, підприємці. І продовжують бігти і зараз.
Невпевненість у завтрашньому дні. А раптом чоловіка заберуть на війну? А чи буде на що жити? Ціни зростають, рубль падає. Грошей не вистачає. Доводиться влазити в борги, брати кредити під шалені відсотки. Навіть сім’ї, які хотіли дитину, відкладають свою мрію. У результаті 2022 року народжуваність у Росії знизилася до мінімального рівня з початку століття.
Винні жінки?
Замість того, щоб вирішувати проблему, влада займається мракобіссям. Головними винними в демографічному колапсі оголосили жінок, які роблять аборти. Їх називають дітовбивцями. Хулять з екранів телевізорів і високих трибун.
Мер Невинномиська Михайло Міненков закликає жителів міста рятувати країну від демографічної катастрофи так: “Чоловікам чому б не взяти сьогодні ввечері до своєї коханої і не підкрастися. А рівно через 9 місяців народити не 700 осіб, а 10 тисяч”.
Дедалі більше і більше росіян відкладають зачаття дітей. І причина — політика Кремля. Третину бюджету країни пустили на оборонний комплекс, тобто на війну в Україні. Усе це — за рахунок економії на людях. Витрати на дитячу охорону здоров’я скоротили майже вдвічі. Урізали програму фінансування поліклінік. Відтепер ліки потрібно купувати за власні гроші.
Та й народжувати в Росії стає дедалі страшніше. У пологових будинках — застаріле обладнання, у персоналу — низькі зарплати. Люди пишуть скарги в МОЗ. Але міністру до якості та доступності медичних послуг немає діла. Його хвилює інше — низька народжуваність у країні. І винні в цьому жінки, які не хочуть ставати матерями в ранньому віці. Вони думають про кар’єру.
“Абсолютно порочна практика. У суспільстві сформувалося хибне переконання, що жінка повинна здобути освіту, далі зробити кар’єру, потім матеріальну базу собі забезпечити і тільки після цього піклуватися про дітонародження”, — заявив міністр охорони здоров’я Росії Михайло Мурашко.
Через це жінки не встигають народити хоча б трьох-чотирьох дітей, обурюється міністр.
Ще далі пішла депутатка Держдуми Вероніка Власова, яка закликала школярок народжувати.
“Роль жінки — це або бути вагітною, або годувати дитину, або готуватися до наступної вагітності”, — заявила Власова.
Збільшення популяції стало ідеєю фікс і особисто для Путіна.
“Якщо дві людини продукують тільки одну, то кількість населення зменшується. Навіть якщо двох, то залишається на горизонтальній планці. А для того, щоб забезпечити зростання народонаселення, щонайменше потрібно, щоб у сім’ї було три дитини”, — заявив Путін російським студентам.
Дві людини мають народити трьох, збільшити популяцію, дітородну функцію. Схоже, що для російської влади її громадяни — всього лише організми, які зобов’язані віддати борг батьківщині — розмножитися. Не виключено, що скоро замість слова “популяція” почнуть використовувати “поголів’я”.
Фейкові стимули
Путін недовго поміркувавши, уже закликає народжувати по вісім дітей.
“У багатьох наших бабусь, прабабусь дітей було і по сім, і по вісім осіб, і того більше. Давайте ці чудові традиції зберігати і відроджувати. Багатодітність, велика сім’я мають стати нормою”, — заявив він.
Ні добробут, ні житлові проблеми сімей його не хвилюють.
Заохочувати народжуваність влада намагається “плюшками”: завів дітей — отримай пільгову іпотеку. Але на практиці для більшості сімей навіть перший внесок — непосильний. Не кажучи вже про щомісячні виплати за кредитом — вони непорівнянні із зарплатою.
“Вигоди для сім’ї від того, що є іпотека для багатодітних сімей, навряд чи буде. Це настільки важкі умови для більшості росіян — незрозуміло, чи зможуть вони в поточному режимі гасити витрати з погашення іпотеки, та ще й сім’ю годувати. Тож у цьому сенсі сподіватися на якийсь сплеск народжуваності завдяки якійсь пільговій іпотеці для багатодітних родин, мені здається, доволі ілюзорно”, — міркує російський економіст Ігор Ліпсіц.
Такий самий сумнівний стимул — обіцяні державою гроші за кожну народжену дитину.
“На першу дитину 600 тисяч рублів, на другу — 200 тисяч і 800 тисяч на другу, тільки якщо на першу ніколи не отримували. На жаль, Росією керують трієчники”, — констатує Ракша.
І найголовніше, що ці гроші не отримаєш на руки. І за них не купиш ні продукти, ні ліки, ні дитячий одяг. Їх можна використати для купівлі житла. Але 600 тисяч рублів — сума, неспівмірна з вартістю нерухомості. Середня вартість квартири в Росії становить 8 мільйонів 500 тисяч рублів. Материнський капітал можна спрямувати і на добровільне пенсійне страхування батьків. Ось тільки підуть вони в нікуди. Накопичувальні пенсії росіян заморожені вже 10 років.
Але Путін про це замовчує, закликаючи народжувати якомога раніше і якомога більше. Демографи від таких заяв хапаються за голови. У Росії 38% дітей ростуть без батьків. Борги за аліментами становлять 150 мільярдів рублів. За межею бідності живуть 20 мільйонів людей. Більше половини з них — це якраз жінки з дітьми, багатодітні сім’ї. Але у Путіна — паралельна реальність, адже йому влаштовують костюмовані шоу на камеру — привозять багатодітні сім’ї з Сибіру.
Для пропаганди материнства і багатодітності — всі засоби хороші. Путін відновлює нагороду, що існувала за часів СРСР, — “Мати-героїня” і засновує виплату в мільйон рублів для жінок, які народили десять і більше дітей. І відразу ж вручає її дружині глави Чечні Рамзана Кадирова. У цієї сім’ї з грошима і житлом проблем точно немає на відміну від сотень тисяч російських сімей.
Росії потрібні не нові люди, а солдати
Народжувати потрібно, тому що країні потрібні солдати. Адже росія розв’язала криваву війну і загрузла в ній.
“Росія намагається звести всіх своїх громадян до біологічної функції: до солдата, який не думає ні про що, і до жінки-інкубатора”, — розповіла російська громадська активістка Леда Гаріна.
Представники Російської православної церкви вже активно долучилися до пропаганди. Патріарх Кирило прямо каже, що жінки, які не бажають народжувати, — злочинниці.
Священики вважають, що росіянки повинні народжувати, а якщо їхніх синів уб’ють на війні, вони народять нових. Так у РФ виправдовують безглузду загарбницьку війну. Дуже схоже на фразу, яку приписують маршалу Жукову, що бездумно кидав тисячі солдатів на вірну смерть, — “Бабы еще нарожают”. У гітлерівській Німеччині для жінок були “діти, кухня, церква”. Потім Гітлер прибрав церкву і говорив: “Світ німецької жінки — це її чоловік, її сім’я, її діти”.
Німецькій армії були потрібні маленькі арійці. Режиму Путіна потрібне гарматне м’ясо. І, кажучи словами російського диктатора, “виробляти” дітей він хоче так само, як штампує зброю на заводах.
По всій країні вже розвішують рекламні плакати з дітьми у військовій формі та закликами народжувати. Тих, кого не вдається переконати, потрібно змусити. По всій країні МОЗ обмежило продаж препаратів для переривання вагітності. А патріарх Кирило направив звернення до Держдуми з вимогою заборони абортів. Для початку в приватних клініках. Ідею підхопили пропаганда і чиновники.
“У Росії така практика призводить до високої смертності серед жінок. Тому що ніхто не відмовляється від абортів, усі займаються нелегальними абортами в домашніх умовах. А це — підвищена смертність молодих жінок фертильного віку. Часто це жінки, які вже мають дітей. Тобто ці діти залишаються сиротами”, — розповіла Леда Гаріна.
У Держдумі заговорили про необхідність повернути податок на бездітність, який був у Радянському Союзі. Коли бездітні чоловіки і жінки повинні були відраховувати 6% від зарплати державі.
Проти опонентів і критиків влади та антивоєнних активістів масово відкривають кримінальні справи, забирають майно і нерухомість. Позбавляють будь-яких прав. Усе це унеможливлює повернення тих, хто виїхав назад у РФ, провокує новий відтік людей і посилює демографічну катастрофу. А вона бумерангом б’є по ринку праці. Працювати нікому.
Громадян ближнього зарубіжжя почали теж забирати на фронт. Мігранти — вихідці з Узбекистану, Таджикистану і Киргизстану — масово тікають із Росії. І не тільки тому, що рятуються від мобілізації. Їм ще й працювати тут тепер не вигідно. Курс рубля впав, значить і зарплата в перерахунку на валюту країн Центральної Азії теж зменшилася. Але путінський режим уже знайшов цим мігрантам заміну. Наприклад, робоча сила з Кенії.
РФ не створювала умови для благополуччя і розвитку суспільства, а лише посилювала репресії і дедалі більше пригнічувала свій власний народ з кожним роком правління Путіна. А війною проти України згубні демографічні тенденції тільки посилилися. За прогнозами ООН, через низьку народжуваність, високу смертність і відтік людей через 50 років чисельність населення РФ може становити всього 120 мільйонів.
Зупинити демографічну катастрофу може лише припинення війни і відхід тоталітарного режиму.
Читайте також: Скорочення доходів, зростання цін і зубожіння громадян: крах економіки в РФ в огляді експертів