Скорочення доходів, зростання цін і зубожіння громадян: крах економіки в РФ в огляді експертів

Ілюстративне фото: slovoidilo.ua

Повномасштабне вторгнення в Україну поставило економіку Російської Федерації на межу колапсу.

Санкції Заходу щодо держави-агресора і непомірне збільшення фінансування війни проти України обнулили економічний розвиток РФ.

Вплив війни на російську економіку

Війна проти України вкрай негативно вплинула як на добробут звичайних громадян РФ, так і на розвиток бізнесу, який до повномасштабного вторгнення працював на території Росії.

За 10 місяців 2023 року обсяг готівкових заощаджень збільшився на 470 мільярдів рублів, а з початку війни — на 2 трильйони. Це свідчить про те, що все частіше зберігають гроші “під матрацом”, не довіряючи банківській системі.

На сьогодні, згідно з даними Росстату, понад 15,5 мільйонів росіян перебувають за межею бідності. За інформацією “Левада-центру”, у кожного третього громадянина РФ немає заощаджень. Ще у 16% росіян “на чорний день” відкладено суму, меншу за місячний дохід сім’ї. При цьому фонд “Громадська думка” пише, що у 8% громадян федерації не вистачає грошей навіть на харчування.

Водночас у Росії продовжують скорочувати соціальні статті держбюджету. “Під ніж” уже потрапили медицина й освіта, а слідом за ними — і витрати на підтримку національної економіки.

“Уряд РФ наступного року має намір скоротити витрати бюджету на підтримку національної економіки на 6%, а в 2025 році — ще на 16%. Зекономлені гроші влада перенаправить на військові витрати, частка яких у бюджеті стане рекордною з радянських часів — 10 трлн 775 млрд рублів, або майже 30%”, — пише видання The Moscow Times.

Так, на статтю “національна оборона”, до якої включено витрати на армію, військову промисловість і виплати учасникам бойових дій, 2024 року з держбюджету РФ піде майже 11 трильйонів рублів, що становить третину всіх витрат. Для підтримки кремлівського режиму — на правоохоронців і внутрішню безпеку — витратять ще 3,4 трильйона. Для порівняння, витрати на соціальні програми становитимуть трохи більше ніж 7,5 трильйона рублів.

Суттєво скорочується також і Фонд національного добробуту Росії, за рахунок якого Кремлю не раз вдавалося виходити з кризових ситуацій. Скорочення відбувається через вплив санкцій Заходу щодо енергетичного сектора РФ і постійно зростаючих витрат на війну проти України.

“За ці півтора року росіяни витратили 100 млрд доларів для того, щоб підтримати свою економіку. Виходячи з цього, ті 50 мільйярдів, які зараз залишилися в цьому Фонді, максимально збережуться, особливо з огляду на те, що санкції нарешті діють, протягом півроку-року. Далі вже фінансових ресурсів у РФ не буде. Звісно, може допомогти Китай, але ми знаємо, що і в Китаю на сьогоднішній день є певні проблеми”, — зазначив економічний експерт, керівник аналітичного напрямку мережі “АНТС” Ілля Несходовський.

Крім цього, зменшилися доходи РФ від експорту товарів за кордон. Порівняно з 2022 роком, виручка від продажу сировинної продукції впала на 34%. Основні втрати —  від значних знижок нечисленним партнерам Росії на поставки “Газпрому”. Варто зазначити, що обсяг виручки у 2023 році став найнижчим із часів пандемії COVID-19.

Зокрема, за даними The Moscow Times, доходи від експорту металів скоротилися на 15%, хімічної продукції — на 35%, деревини та продуктів її перероблення — на 30%, машин і обладнання — на 25%. За даними видання, єдиною статтею експорту, за якою Федеральна митна служба зафіксувала невелике зростання доходів, стало продовольство сільськогосподарської сировини. Зокрема, продаж агропродукції приніс на 4,3% більше грошей, ніж за рік до цього.

Водночас, на тлі скорочення доходів у Росії поглиблюються внутрішні проблеми. Колапс житлово-комунальної інфраструктури — один із показових прикладів. Незважаючи на численні аварії у сфері ЖКГ, витрати на утримання інфраструктури скоротяться за два роки майже на 360 мільйярдів рублів.

“Що стосується нинішніх проблем, які переживає Росія, це було очікувано. Якщо йдеться про ЖКГ, про дороги, про забезпечення якихось базових соціальних потреб, то традиційно на це якщо і виділялися гроші, то проблеми не вирішувалися в принципі. І щоразу, коли йшлося про економіку Росії, то, як правило, ми говорили про великі числа, пов’язані з доходами, пов’язаними з експортом енергоносіїв, тоді, коли банальні, традиційні побутові проблеми не розв’язували роками”, — звернув увагу представник правління Інституту економічних досліджень і політичних консультацій Ігор Бураковський.

Читайте також: У Росії за рахунок збільшення коштів на війну і падіння доходів знижується підтримка соціальних сфер — аналіз експертів (ВІДЕО)

Думки експертів

Про те, в якому стані зараз перебуває російська економіка, і що очікує на громадян РФ у найближчому майбутньому, в ефірі телеканалу FREEДОМ розповіли:

  • Олексій Плотніков, доктор економічних наук, професор, заслужений економіст України;
  • Олег Пендзин, виконавчий директор Економічного дискусійного клубу;
  • Олександр Савченко, доктор економічних наук, професор, ректор Міжнародного інституту бізнесу;
  • Олександр Ліпсиц, російський економіст, доктор економічних наук, професор.

ОЛЕКСІЙ ПЛОТНИКОВ: Держава намагається забрати у росіян частину їхніх грошей

— Розвиток економіки РФ за рахунок грошей своїх громадян – своєрідна ідея, яку поки проголошено без механізмів. Але ми можемо згадати, як після 1945 року частину зарплати просто видавали облігаціями, які можна було покласти в якусь теку, зошит, і пишатися тим, що допомагаєш рідній країні, не отримуючи зарплату грошима.

Я не знаю, яким шляхом піде Російська Федерація: чи буде вона примусово розповсюджувати такі цінні папери, чи це буде якось по-іншому, чи ці внески можуть бути частково заморожені, і ці гроші передані на розвиток армії або оборонних підприємств.

Але в будь-якому разі, те, що задумано і Міністерством фінансів, і урядом, і те, про що почали говорити в Росії, не має жодного стосунку до добровільної свідомої участі широких верств населення в підтримці їхньої держави або підтримці війни, або підтримці розвитку економіки.

Тому що все це буде робитися примусово. Це буде робитися абсолютно недемократичними методами, методами примусу для того, щоб частину грошей, які перебувають і на руках у готівковій формі, і в банках, і десь іще, витягнути, і держава могла ними скористатися.

ОЛЕКСАНДР САВЧЕНКО: З наступного року збільшення витрат на війну стане неможливим

— Я можу порахувати кількість викликів, які зараз стоять перед економікою РФ. Припустимо, це дефіцит грошей. Так, грошей у Фонді національного добробуту залишилося дуже мало, трохи більше 50 мільярдів доларів в еквіваленті.

Є дефіцит людей. Тому що все більше Збройні сили України вбивають, калічать. І багато хто тікає з країни.

Уже з наступного року всі ці дефіцити будуть бити по економіці. І навіть збільшення витрат на війну стане неможливим. І ВВП почне падати, незважаючи на всі хитрощі статистики Міністерства фінансів.

І Путін, зрештою, наступного року муситиме визнати, що військові сили виснажуються. Я сподіваюся, в України буде все нормально, і Захід підтримуватиме по повній програмі. Ось так би я змалював реальні страхи і Путіна, і Кремля.

ОЛЕГ ПЕНДЗІН: Дефіцит робочих рук у РФ насамперед позначається на сільському господарстві

— Насамперед хвиля подорожчання торкнулася овочевої групи. З чим це пов’язано? У Росії на сьогоднішній момент спостерігається жахливий дефіцит робочої сили.

При цьому на промислових підприємствах, які перебувають під парасолькою військових замовлень, для переманювання робочої сили з цивільних галузей і сільського господарства встановлюють досить високі заробітні плати. Це, природно, працює як пилосос щодо трудових ресурсів з інших галузей.

А скажіть, яка на сьогоднішній момент галузь російської економіки є найбільш трудомісткою, при цьому, з найменшим рівнем механізації праці? Природно, сільське господарство. А в рамках сільського господарства — виробництво овочів. А в РФ навіть не існує парникових господарств. Там усе виключно на ручній праці.

Люди, йдучи з цих секторів туди, де кращий соціальний пакет, де вища заробітна плата, автоматично створюють дуже великий дефіцит робочої сили саме в цих галузях.

Уявіть собі ситуацію, коли Росія на сьогоднішній момент абсолютно чітко говорить про необхідність централізованого завезення трудових ресурсів із низки країн Південно-Східної Азії, зокрема, у сільське господарство, у будівництво, у житлово-комунальне господарство. Тобто, туди, де відчувається найбільший дефіцит робочої сили.

Хочу нагадати, що за нормального рівня безробіття в 5%, який є мінімально допустимим для такої економіки, як російська, сьогодні частка безробіття в Російській Федерації менша за 3%.

Природно, цей дефіцит робочих рук насамперед відбивається на сільському господарстві. І ми бачимо з вами наслідки цього жахливого дефіциту робочої сили. Об’єктивно зменшується виробництво, тому що немає робочих рук, щоб створювати цей продукт, який згодом надходитиме на полиці.

Тому з виникненням дефіциту і зменшенням пропозиції при більш-менш стабільному попиті ми бачимо різке підвищення цін. І якщо ви подивитеся перелік того, на що підвищилися ціни, то це здебільшого пов’язано з найбільш максимально великими витратами ручної праці.

Це овочева група. Це якоюсь мірою виробництво переробки аграрної продукції. І яйця. До них ще додаються імпортні обмеження щодо завезення антибіотиків, кормів. У будь-якому разі це все ще накладається зверху.

Тож сьогодні ми бачимо яскравий приклад тих самих процесів, які були останні десятиліття в Радянському Союзі, коли вкрай високий попит на робочу силу і великий обсяг військових замовлень призводить до відтоку робочої сили з цивільних галузей сільського господарства. У цих галузях утворюється дефіцит робочої сили, що веде до зменшення обсягу виробництва та виникнення дефіциту.

ОЛЕКСАНДР ЛІПСИЦЬ: Після виборів президента в РФ підвищать податки

— На цей рік виділено на національну оборону близько 10 трильйонів рублів. І ще приблизно приблизно 10% від усіх витрат додатково виділено на силові відомства. Щось заховано в будівництво, у науку, тому всю суму витрат ми не знаємо. Тим паче, що статті витрат засекречені.

Насправді, звичайно, витрати величезні. Зростання економіки виникає виключно за рахунок бюджету. У РФ його називають “бюджетним імпульсом”. Минулого року він був близько 8 трильйонів рублів. Щоб економіка крутилася, держава кинула величезну масу грошей.

Але ці гроші ж не з повітря беруться. Вони або друкуються, що створює інфляцію, або просто забираються у бізнесу і громадян. І бізнес уже зрозумів, що його якраз дуже активно оббирають на користь військових дій, А громадяни ще мають ілюзії, що вони не мають жодного стосунку до фінансування військових витрат.

Це досить кумедно спостерігати, оскільки люди не розуміють, як вони зі своєї кишені оплачують ракети, танки, снаряди та інші елементи для військових дій. Оскільки, коли підвищуються податки, підвищується один-другий акциз, то за це платять громадяни.

Ми зараз очікуємо, що після виборів президента будуть підвищувати податки. Мабуть, буде обговорення теми підвищення податку на додану вартість, ПДВ.

Після минулих виборів президента він був підвищений тоді з 18 до 20 відсоткових пунктів, а це відразу зростання всіх цін.

Ну і цього разу ми думаємо, що те ж саме буде, тому що тільки на війну йдуть величезні витрати. Президент заявив, що Росія готується до довгої військової кампанії.

Але це все такі гарні слова для російського військового комплексу. Але навіть його потенціал вичерпаний.

Читайте також: Росія перейшла на мобілізаційну економіку воєнного часу — наслідки (ВІДЕО)

Прямий ефір