11 квітня 2023 року Держдума РФ ухвалила законодавчі поправки, що передбачають створення в країні єдиного реєстру військовозобов’язаних на базі державного інформаційного ресурсу під назвою “держпослуги”.
Згідно з цими поправками, електронна повістка вважається врученою з моменту його розміщення в особистому кабінеті громадянина на відповідному інформаційному ресурсі “держпослуги”.
Ще одним нововведенням стала можливість дистанційно ставити росіян на початковий військовий облік на підставі відомостей із державних інформаційних систем.
Також військкомати зможуть за наявності підстав зараховувати військовозобов’язаних до запасу без їхньої особистої явки.
Про те, як система електронних повісток працюватиме в Росії, і чи є варіанти у громадян Росії “не повестися” на електронні повістки та уникнути гіркої участі у війні проти України в ефірі телеканалу FREEДОМ говорили:
- Євген Смирнов, російський адвокат, правозахисний проєкт “Перший відділ”;
- Олексій Барановський, адвокат, представник З’їзду народних депутатів Росії;
- Ігор Яковенко, російський опозиційний журналіст;
- Дмитро Гудков, російський опозиційний політик;
- Ольга Курносова, російська політична аналітикиня;
- Марк Фейгін, російський правозахисник, політичний діяч.
ЄВГЕН СМИРНОВ: Системи стеження допоможуть відловлювати росіян
— Є один гарантований спосіб — виїхати з країни доки ви не опинились у цьому реєстрі повісток. Юридично “відкосити” практично не вийде. Тільки на основі тих підстав, які передбачені законом. Це важка хвороба, смерть близьких родичів та інші причини, які військкомат вважає поважними.
Фактично цей закон запроваджує таку презумпцію поінформованості про те, що ти підлягаєш призову.
Якщо вийти з усіх електронних сервісів держави (таких як “моє місто”, “держпослуги”) держава матиме сім днів на те, щоб заборонити виїзд із країни. Тому що через сім днів після того, як інформація публікується у цьому реєстрі, вже починають діяти обмеження.
Усі обмеження діятимуть, незалежно від того, отримали ви це повідомлення чи ні. Достатньо для цих обмежень лише, щоб ваша інформація була розміщена в інтернеті на цьому ресурсі.
Обмежень вводиться безліч. Це, по суті, обмеження взагалі на нормальне життя в Росії — це позбавлення права керувати транспортним засобом, це заборона на проведення угод з нерухомим майном, заборона реєструватися як індивідуальний підприємець, заборона на отримання позик та кредитів у банку.
Оскільки цей цифровий реєстр буде всеоохопним, я думаю, що він буде інтегрований з усіма іншими базами. Що це означає?
У Росії є безліч систем, які стежать за росіянами. Завдяки їхнім базам призовників можуть просто відловити. Наприклад, людина купує квиток із Санкт-Петербурга до Москви, її зустрічають вже на вокзалі співробітники військкомату чи поліції та відводять до пункту мобілізації або у військкомат.
По суті, цей закон запроваджує заборону на пересування країною для тих, хто є в реєстрі. Їх буде дуже легко зловити у будь-якій точці Росії.
ОЛЕКСІЙ БАРАНОВСЬКИЙ: Видалятися із “держпослуг” не треба
— Це така російська традиція розпоряджатися своїми людьми як кріпаками. Одне із досягнень — повернення кріпосного права, але вже такого цифрового, з реєстром.
Я із “держпослуг” не віддаляюся. Чекаю, коли мені надішлють повістку. У відповідь надішлю посвідчення, що я вже майже більше року у Територіальній обороні Києва. Буде у нас таке кумедне листування, я сподіваюся.
Видалятися із “держпослуг” насправді нікому не треба, щоб бути вчасно попередженим, що держава накинула на тебе оком.
Краще все-таки отримати від них таку повістку. Якщо ти, наприклад, за кордоном, то маєш знати, що повертатися тобі точно не треба. А якщо ти ще вдома, то тобі треба кудись ховатися.
Якщо люди масово ігноруватимуть ці повістки, то жодних дільничних, поліцейських, інших сил не вистачить, щоби всіх затягти силою до військкомату.
Йде гра на залякування і люди самі туди [у військкомат] ногами приходять, а далі їх відправляють уже в армію. Ось так.
Тобто на кожному етапі ти просто не маєш потрапити у військкомат фізично будь-якими способами: ховаючись, не проживаючи за місцем прописки, роззрізаючи вени — все, що завгодно робити, але просто туди не потрапити, і не вирушити на смерть в Україну. Ось такі реалії.
Ось кажуть – пишіть заяву на альтернативну цивільну службу. Це у правовій державі можна написати заяву і не потрапити до армії. У Росії такого немає.
Зараз уже розповсюджують оголошення із такою корупційною складовою — “допоможемо ухилитися від мобілізації”. Одна з цілей задачі реєстру — подолати корупцію, щоб жоден воєнком у своєму якомусь районі не вирішував, хто йде, а хто не йде воювати.
Але є попередній якийсь список. І щоб не потрапити із цього попереднього списку до реєстру, тут виникне корупція. Нарешті зможе заробити такий багатостраждальний соціальний прошарок у Росії як лікарі, тому що від лікарських комісій тепер дуже багато буде залежати, і, відповідно, там теж з’явиться корупція.
У Telegram-каналах вже корупційні оголошення з’являються. Це означає, що якісь методи боротьби російське суспільство в собі уже розробляє. Але краще корупція, ніж йти помирати в Україну
ІГОР ЯКОВЕНКО: Росія перетворюється на величезне поле полювання на людей
— Це закон про запровадження залізної завіси для російських чоловіків. Там називають цифру в 36 млн осіб — це той самий резерв, який має бути оголошено, пронумеровано, проштамповано.
Ці люди мають спокійно чекати, коли їх відправлять на фронт. Якщо вони не збираються чекати, а збираються якось ухилятися, тоді їх позбавляють усіх прав. Насамперед, права на вільне пересування.
У регіонах можуть додатково позбавляти прав на власний розсуд.
Фактично люди позбавляються громадянських прав за підозрою у тому, що вони збираються ухилитися. Навіть не сам факт ухилення від військової служби, а за підозрою, що вони можуть ухилитися.
Країна перетворюється на таке величезне поле полювання на людинчинку, на це гарматне м’ясо.
Причина — це паніка перед очікуваним наступом української армії, якого в Росії дуже бояться, і ставляться до нього дуже серйозно.
Вважаю, що, скоріш за все, кордон буде закрито дуже швидко. Звичайно, є питання, наскільки швидко у нас складуть цей реєстр. Але, скоріш за все, можуть просто наказати завертати всіх людей, які підходять за віком під цю категорію призовників. Все ж таки прикордонники — це структура ФСБ.
Надія на те, що це здетонує усередині Росії. Те, що справді зараз відбувається у силових структурах, дає на це серйозні надії.
Величезна кількість людей зараз у зв’язку з цим полюванням за гарматним м’ясом буде іти в тінь. Люди не зможуть нормально заробляти, нормально працювати.
Величезна кількість чоловіків працездатного віку просто будуть переховуватися, і ніяких податків не платитимуть. Ця ініціатива просто є черговим прикладом ідіотизму.
ДМИТРО ГУДКОВ: Закон створює віртуальний військовий стан
— Сьогодні кожен громадянин Росії у віці придатному для служби та для участі у військових діях може отримати електронну чорну мітку — запрошення на смерть.
Якщо це повідомлення направлено через “держпослуги”, то людина вважається призваною. Якщо вона не з’явиться до військкомату протягом 20 днів, то вона дезертир.
Зараз дуже багато людей намагатимуться виїхати, хтось житиме явно не за пропискою, хтось перейде на дистанційну форму роботи, отримуватиме зарплату не на свою картку, а на картку якогось родича.
По суті, цей закон створює так званий віртуальний електронний воєнний стан.
Це в будь-якому разі матиме резонанс менший, ніж якби Путін просто прямо взяв і оголосив за допомогою всіх своїх ЗМІ мобілізацію. Не всі ж громадяни про це дізнаються. Не всі користуються цими “держпослугами”. Можуть навіть не дізнатися, що отримали такого листа. Дізнаються тільки тоді, коли у них буде, наприклад, заблокований рахунок або коли їх позбавлять водійських прав. Вони почнуть з’ясовувати, а їх потім прийдуть та схоплятьх. Тобто вони вважатимуться вже мобілізованими.
Жодних правових методів [уникнути участі бути мобілізованим] немає. Потрібно розуміти, що жодні закони не працюють. Петиції, референдуми, вибори нічого цього немає в Росії так само як немає парламенту, судів.
Знаєте, які поради починають давати поінформовані люди? Якщо вибір між тим, щоб загинути чи сісти на 10 років за дезертирство, то простіше піти в магазин постаратися вкрасти якусь коробку печива чи пляшку коньяку і отримати за це два роки.
ОЛЬГА КУРНОСОВА: Потрібно почекати, доки юристи остаточно проаналізують цей закон
— Прийняття цього закону говорить про великі труднощі із забезпеченням призову до збройних сил.
Залишилися ті, хто воювати не хоче йти, і вже незрозуміло, як на цю війну їх затягнути. Тому вживаються безпрецедентні, як на мене, заходи.
Зрозуміло, що їхні села вже всі вигребли. Тому хочеш – не хочеш, а треба призивати із міст. Інша справа, що відомі розцінки на те, щоб під призов не потрапити, а отримати військовий квиток відповідної категорії по стану здоров’я. Як кажуть обізнані люди, зараз ці розцінки сильно зросли. Якщо раніше вони були у рублях, то зараз вони виключно у євро.
Для того, щоб під не потрапити під призов, треба викласти досить кругленьку суму.
Єдине, що залишається людині, яка не хоче йти воювати, — домагатися альтернативної цивільної служби.
Велике питання: чи варто обліковий запис у “держпослугах” видаляти, чи все-таки краще знати, що з тобою збирається рідна держава робити? Коли ця повістка надходить, ти розумієш, що на тебе почалося полювання, і можна щось робити. А якщо в тебе акаунту немає, то про те, що тобі надіслали повістку, можеш і не дізнатися. Тому я думаю, що треба таки почекати, коли юристи остаточно проаналізують цей закон, і дадуть уже якісь більш розгорнуті рекомендації.
На мій погляд, найголовніше, що зараз залишається, якщо ви за станом здоров’я не потрапляєте, направляти всі документи в електронному вигляді — в цьому якраз плюс всього цього неподобства на «держпослугах». Принаймні листування може бути електронним, і можна не ходити у військкомат. Відповідно, все це доводиться виключно у листуванні.
Якщо все-таки кістлява рука держави тягнеться до твого горла, потрібно вимагати альтернативної цивільної служби.
МАРК ФЕЙГІН: По повістці не можна з’являтися в жодному разі
— Задоволених у такій ситуації небагато, але на них не звертають уваги. Там інше має значення. Вони намагаються підготуватися до наступної хвилі мобілізації, тим самим підняти явку.
Я просто впевнений, що добровольці скінчилися. Якби були добровольці, навіщо було б усе це робити? Це все від безвиході, бо люди потрібні, а бажаючих замало.
Закон із моменту підписання одразу набирає чинності. Вони ж його опублікують одразу. Це миттєво станеться. Чекати довго не треба.
Які варіанти у росіян?
Я говорив раніше і зараз скажу — по повістці не можна з’являтися ні в якому разі, ні за яких обставин.
Видалення облікового запису на “держпослугах” може відстрочити на певний момент розсилки. Але думаю, що вони поступово перейдуть до обов’язкової наявності цих облікових записів на “держпослугах”.
Тому, хто принципово не хоче опинитися в Україні на війні, треба їхати. Залишатися — це собі небезпечніше. Будуть, напевно, якісь облави: забиратимуть і насильно відправлятимуть. Тому, якщо є можливість, їдьте зараз — не чекайте.
Якщо немає можливості поїхати, намагайтеся знятися з місця, де ви проживаєте постійно. Це теж певна перешкода. Невирішальна, але перешкода для того, щоб вас довго шукали, а там “ішак чи падишах”, як то кажуть.
Читайте також: Армія вже б’ється в конвульсіях: експерти оцінили ресурси РФ на довгу війну проти України