Одним із найулюбленіших місць для мешканців не лише Донецької області, а й усієї країни, був Святогірськ. Тут на березі Сіверського Дінця з видом на Святогірську лавру зупинялися тисячі туристів. А зараз — жодних святкових гулянь і водохресних купань. Через війну люди не приїжджають до колись затишного міста, Як зараз живе маленька Швейцарія Донецького регіону після візиту так званих визволителів, розповіла кореспондентка телеканалу FREEДОМ Альона Грамова.
Щасливі люди, водохресні купання та святкова атмосфера — так на Водохресні свята виглядав Святогірськ ще рік тому. Після російської окупації зруйноване місто не зустрічає гостей як колись.
До Святогірська приїжджали тисячі людей, це було улюбленим місцем жителів Донецької, Харківської та Луганської областей. Рівно рік тому тут зустріли переселенців із Луганської області. Це було традиційно для них приїжджати щороку на берег Сіверського Дінця до Святогірська. І не важливо, яка була температура повітря, вони занурювалися в крижану воду і говорили про те, що ось тепер матимуть повний заряд енергії на цілий рік. Нині у звільненому ще у вересні, зруйнованому російськими снарядами місті, не зустріти жодної душі.
“Шкода, звичайно, місто. Людей багато приїжджало, відпочивали. Красиво було, а зараз краси немає”, — з жалем каже житель Ярової Микола.
Розбиті пансіонати, магазини та будинки. Місто знищене на 80%. Місцеві жителі поки що не поспішають сюди повертатися.
“Мало людей повернулося в місто. Молоді поїхали всі. Тут нудно стало”, — зазначила мешканка Святогірська Вікторія.
Місцева влада і волонтери докладають усіх зусиль, щоб місто знову розквітло. Сюди привозять гуманітарну допомогу, відновлюють комунікації. А місцеві жителі все ще пам’ятають літо минулого року, постійні обстріли і жах.
“Кожен третій будинок повністю зруйнований. Мене обстрілом поранило. У мене рука перебита була повністю, висіла, а зараз хоч сумку на ній можу носити”, — розповів житель Святогірська Анатолій.
У село Богородичне, що поблизу Святогірська, заїжджали люди, повертаючись після водохресних купань. Тут є джерело, в якому набирали джерельну воду і відвідували місцевий храм — скит Ікони Божої Матері. Він був збудований ще в XIX столітті. Зараз він не підлягає відновленню. Загалом у Донецькій області з кінця лютого було пошкоджено або повністю зруйновано близько ста храмів і церков.
Читайте також: Усю окупацію залишалися лише двоє мешканців — репортаж із села-примари Богородичного Донецької області (ВІДЕО)