Чому війна Росії проти України більше нагадує Першу світову, ніж сучасну? Яку тактику обрали у російській армії та чи дає вона результати? Про це в інтерв’ю в рамках марафону FREEДОМ на телеканалі UA розповів ізраїльський військовий експерт Ігаль Левін.
— Чи будуть у росіян успішні наступи найближчим часом?
— Не можна ж у майбутнє зазирнути і подивитися, будуть успішні чи неуспішні.
Очевидно, що серпень-вересень доленосні місяці, і Росія в жодному разі не захоче втрачати ініціативу.
Наразі Україна почала вести наступальні дії під Ізюмом (Харківська область), у нас там є звільнені населені пункти. І там у нас набагато більше успіхів. Просто такі речі не можна оголошувати. Тому заходи, яких вживає Україна, змушують реагувати Росію. Вони втрачають ініціативу. Але вони спробують десь почати великий наступ, багато в чому, щоб знову перехопити ініціативу.
— Чому всі кажуть, що серпень-вересень це вирішальні дати? З чим це пов’язано?
— Погодні умови здебільшого. Далі будуть дощі, бруд, бурі, зливи, болота, потопи, виходи річок, повінь тощо. Багато факторів. Війна триватиме в таких умовах. Але вона буде дуже обмеженою.
— На Херсонський напрямок росіяни перекинули дуже багато десантних військ. Це свідчить про можливий наступ. Але через підірвані мости бронетехніку передавати дуже складно. Чи ризикують російські військові наступати з мінімумом техніки, чи це буде просто розстріл піхоти?
— На мій погляд — це дурість.
Якби я був воєначальником на цій ділянці — правий берег Дніпра під Херсоном — і мені б сказали наступати, я всіляко саботував би це. Це просто знищити своїх людей.
Можна скільки завгодно перекинути техніки, але у вас пропускна спроможність ніяка. Ось ці понтони напівзаходи, це 3-5 годин для маленької купки техніки. Адже це не міст, яким ви можете гнати нескінченно ешелони. Мости під вогневим контролем ЗСУ. Але вони продовжують понтонами переправляти техніку. Це по краплі. Ви не можете по краплі забезпечувати велике угруповання. Тому я впевнений, що вони перекидають туди частини для оборони для того, щоб таки утримати Херсон.
— А якщо буде пряма вказівка з Кремля захопити більше, ніж Херсон, вони підуть з огляду на те, що техніки не так багато?
— Їх поженуть. До перших невдач і таке інше. Ми бачили, як усе було, коли вони намагалися форсувати Сіверський Донець. Їх розстрілювали, а вони гнали. Наприкінці там розстріляли просто дві БТГ (батальйонна тактична група, яка налічує приблизно 600–800 осіб особового складу, — ред.), повністю знищили.
Тому я припускаю, що така ситуація може знову статися, як було з Сіверським Дінцем. Але не слід їх недооцінювати, завжди можуть бути сюрпризи. Просто сам факт того, що вони женуть на правий берег усю свою техніку, – це дуже безглуздо.
Коли у вас проблеми з логістикою, ви навпаки відходите, перегруповуєтесь, щоб налагодити свої логістичні можливості, а не відправляєте туди ще більше техніки та людей, щоб ускладнити всю систему постачання.
— Чи можна сказати, що Україна веде якусь нову війну?
— Фактично, ми бачимо, що все дуже схоже на Першу світову. Ми маємо фронт, який дуже повільно рухається, а часто взагалі не рухається. У нас є величезна кількість артилерії, яку використовує Росія, і ми бачимо тактику вогневого валу.
Це Перша світова війна. Ми бачили цей місячний ландшафт, на який Росія перетворює цілі міста, знищуючи їх вщент.
Але у нас є також присутні нотки сучасної війни, нової. Це високоточні системи – вони можуть нівелювати та кардинально змінити картину на полі бою. Це стосується і всієї зброї, яку передають Україні західні партнери.
— Поговоримо про зброю. Ось на озброєнні України та Росії є ракетний комплекс “Точка-У”, якщо її порівняти з американською ракетною системою “Хаймарс” – у чого більше переваг?
— “Точка-У” добиває до 120 км. А “Хаймарс” можна зарядити тактичною балістичною ракетою класу “земля – земля” ATACMS, дальність її ураження – до 300 км.
“Точка-У” має розліт в околі 100 метрів. Вона годиться, щоб бити по якихось великих скупченнях техніки та піхоти. “Точки-У” у Радянському Союзі планували як ракети тактичного призначення для ударів по скупченню ворога.
“Точка-У” – це зброя 1970-х років, тому вона не може конкурувати з новітніми системами.
— Росія має достатню кількість озброєння і людей, чому вони не можуть захопити нові території?
— Не вистачає людей насправді. Для таких великих фронтів потрібно більше людей. А у них не вистачає людей.
— А вони оголосять мобілізацію?
— Вони не мають інфраструктури, немає командирів для цього. Нехай оголошують. Це буде фарсом. Путін божевільний, він може будь-що оголосити. Нехай оголошує. Подивимося, як це все виглядатиме.
— Захід припускає, що Путін повторить спробу захоплення Києва?
— Так, припускає, звичайно. Шанси сьогодні малі, що на Київ підуть. Але вони є.
Поки що триває повномасштабна війна з Росією, під загрозою усі міста України.
Про звірства росіян мають розповідати ті, хто пройшов через полон. Інтерв’ю з парамедиком Тайрою
Читайте також: Війська РФ обстріляли студентське містечко в Краматорську — подробиці від кореспондентки UA