Негативний іміджевий слід завдає більшої шкоди, ніж прямі втрати: про вихід західних компаній з російського ринку розповів Новак

Андрій Новак. Фото: latifundist.com

Уже майже 400 зарубіжних компаній покинули Росію, а орієнтовно 1200 — у процесі виходу з російського ринку. Цей процес триває, оскільки компанії несуть великі іміджеві ризики через роботу в країні-агресорі. Про це сьогодні, 28 квітня, в ефірі телеканалу FREEДОМ розповів фінансово-економічний експерт Андрій Новак.

Він зазначив, що для будь-якої західної компанії відхід із російського ринку — це великі збитки. Тому що компанія, по-перше, втрачає цей об’ємний ринок. По-друге, вона втрачає частину вартості активів, оскільки російська влада змушує компанії, які виходять з РФ, продавати ці активи за півціни.

Проте процес виходу іноземних компаній з Росії триває.

“Йдуть навіть ті компанії, які досі залишалися на російському ринку. Тому що зараз працювати в Росії і з Росією дуже токсично для будь-якої компанії, яка дбає про свою репутацію. Цей негативний іміджевий слід завдавав компаніям більшої шкоди, ніж прямі втрати через вихід з російського ринку. Тому вони, хочі і через деякий час, але ухвалюють рішення покинути РФ, навіть попри величезні фінансові втрати”, — пояснив Новак.

Експерт вважає, що у РФ залишаються працювати ті іноземні компанії, для яких російський ринок є найбільшим у їхній діяльності.

“Ось ці максимально ще тримаються за російський ринок, тому що він для них головний. Ті ж, хто працює по всьому світу, для яких російський ринок був лише одним із багатьох (навіть якщо вагомою частиною), або вже пішли, або в процесі виходу. Зараз у процесі виходу перебувають 1200 компаній, а близько 400 уже вийшли. Але ця тенденція буде продовжуватися з продовженням військових дій, тому що в інформаційну еру весь світ дедалі більше бачить справжнє обличчя Росії. І якщо раніше вони ставилися до цієї країни з якимось пієтетом, то зараз із кожним днем дедалі більше розкривається вся внутрішня гниль Росії”, — пояснив експерт.

Але багато компаній продовжують торгівлю з РФ, тим самим забезпечуючи економіку країни-агресора. Зупинити це може введення жорсткіших санкцій — повне торгове ембарго, тобто заборона на торгівлю з Росією.

“На цьому етапі було б непогано зробити хоча б повне енергетичне ембарго. Тобто забороняти Росії продавати свої енергоресурси, оскільки саме продаж енергоресурсів — це головна стаття її прибутків, які потім перетворюються на засоби вбивства українців і руйнування української території. Але поки що ні до енергетичного ембарго, ні тим паче до повного торгового ембарго питання навіть не наближаються”, — зазначив Андрій Новак.

Читайте також: Виробник будівельних матеріалів Knauf завершує свою діяльність на російському ринку — деталі (ВІДЕО)

Нагадаємо, Київська школа економіки веде реєстр присутності іноземних компаній на ринку РФ. Повністю пішли з російського ринку понад 378 зарубіжних компаній, близько 1200 — у процесі призупинення діяльності та виходу з РФ, а понад 500 скорочують діяльність або зупиняють інвестиції. І ще близько 1700 продовжують працювати в Росії, як і раніше.

При цьому прокуратура Німеччини проводить розслідування через співпрацю німецького концерну Knauf з російською владою у відновленні зруйнованого окупованого Маріуполя. Про співпрацю з РФ стало відомо з розслідування німецьких журналістів.

Прямий ефір