Що довше Росія вестиме війну і завдаватиме збитків Україні, то довше росіянам доведеться оплачувати репарації, — Буроменський

Ілюстративне фото: biz.nv.ua

Для компенсації Росією збитків, завданих Україні та українцям, буде використовуватися кілька каналів надходження коштів. Про це в ефірі телеканалу FREEДОМ розповів професор кафедри міжнародного права Інституту міжнародних відносин Київського національного університету ім. Тараса Шевченка Михайло Буроменський.

Він нагадав, що сьогодні на заморожених рахунках Росії в різних країнах зосереджено близько 300 млрд доларів. І є кілька юридичних механізмів, як ці кошти можна практично використати для допомоги Україні.

“На сьогодні називають суму в близько 300 млрд доларів на заморожених рахунках Росії, основна маса яких знаходиться в країнах Європейського Союзу. І фахівці шукали юридичні механізми, як цими коштами скористатися. Тому що одна справа — заморозити кошти, а інша — отримати до них юридичний доступ, щоб можна було ними скористатися”, — сказав Буроменський.

Наразі Європейський Союз уже ухвалив рішення про використання на користь України не самого тіла заморожених активів, а дивідендів, прибутку від них.

“Ці кошти лежать у банках, і вони так чи інакше працюють, від них надходять відсотки. Зараз ідеться про доступ до цих відсотків. Але перспектива — це все-таки повноцінний доступ до самих заморожених активів. Поки що йдеться про те, що відсотки від цих активів підуть у міжнародний Реєстр шкоди, [заподіяної внаслідок агресії РФ проти України], і українці, які постраждали від війни, з квітня вже можуть подавати до нього заявки”, — зазначив Буроменський.

Водночас на міжнародному рівні збитки, завдані Україні, обчислюються сумою в 500 млрд доларів, що набагато більше, ніж обсяг заморожених російських активів. Тому кошти стягуватимуться з Російської Федерації не тільки із заморожених активів.

“Очевидно, що наступним кроком може бути стягнення з доходів, які Росія отримує від торгівлі нафтою та газом. Торгівля йде, вона мінімальна з європейськими країнами, але йде торгівля з Індією, Індонезією, африканськими країнами, Китаєм. І буде створено механізм, щоб доходи від такої торгівлі йшли на відновлення України”, — припустив Буроменський.

Експерт наголосив, що зрештою буде розроблено інноваційний механізм із відшкодування Росією збитків, який буде значно ширшим.

“Цей механізм не буде обмежений виключно замороженими активами. Йдеться про повноцінне стягнення з Росії всіх тих коштів, які Україна витратить на відновлення. Щодо цього ні в кого немає сумнівів. Цей механізм буде розроблятися дуже серйозно. Юридичні механізми будуть знайдені, можна в цьому не сумніватися. Зокрема механізми для отримання Україною цих 300 млрд доларів заморожених росактивів”, — упевнений він.

І зрештою виплати репарацій ляжуть на плечі багатьох поколінь росіян.

“Населення РФ буде змушене оплачувати не тільки витрати Росії на війну, а й кошти, які Україна повинна буде вкласти у відновлення своєї економіки, своїх міст, житла та майна громадян. Що довше ця війна триватиме, що більше Росія завдасть збитків, то довше її населенню доведеться це все оплачувати. Ми бачили, як за підсумками Другої світової війни репарації лягали на країни гітлерівської осі, і вони були виплачені. Тому надходження цих коштів в Україну — це лише питання часу”, — резюмував Буроменський.

Читайте також: Конфіскація держактивів РФ і використання їх на відновлення України: який механізм запропонували в ПАРЄ (ВІДЕО)

Прямий ефір