25 вироків ухвалили українські суди за воєнні злочини, які вчинили російські окупанти — подробиці

Ілюстративне фото: ukrinform.ua

Від початку повномасштабного вторгнення армії РФ в Україну 25 воєнних злочинців отримали вироки. Нарівні з українськими судами, вироки пізніше можуть ухвалювати й міжнародні суди. Про це сьогодні, 29 січня, в ефірі телеканалу FREEДОМ сказав правозахисник, виконавчий директор Української Гельсінської спілки з прав людини Олександр Павличенко.

За його словами, більша частина злочинів, скоєних на території України російськими військовими, розглядатиметься національними правоохоронними органами та судами.

“Національні правоохоронні органи, національна поліція, Офіс генерального прокурора, який здійснює процесуальне керівництво, інші правоохоронні органи, включно зі Службою безпеки, займаються розслідуванням безпосередньо всіх злочинів, які зафіксовано в Єдиному реєстрі досудових розслідувань, зокрема й категорії злочинів, які пов’язані з сексуальним насильством. І ухвалювати рішення щодо цих злочинів так само мають національні судові інстанції”, — пояснив Павліченко.

Правозахисник звернув увагу на те, що ті воєнні злочини, які межують із такими злочинами, як геноцид, можуть бути розглянуті Міжнародним кримінальним судом у контексті використання сексуального насильства як зброї стосовно цивільного населення та навіть щодо військовослужбовців або комбатантів.

“Такі випадки теж є. Ухвалювати рішення на сьогоднішній день можуть дві інстанції. Національні суди на сьогодні вже мають 25 вироків за статтями, пов’язаними з широкомасштабним вторгненням Росії після 24 лютого. Засуджено як конкретних виконавців, так і ухвалено вирок щодо тих, хто на зараз ще не перебуває під юрисдикцією України та судової влади України. Але, з усім тим, такі вироки є. І другий шлях — це Міжнародний кримінальний суд, який на сьогодні заявив про те, що його юрисдикція покриває три категорії злочинів, скоєних в Україні під час широкомасштабного вторгнення: це воєнні злочини, злочини проти людяності та злочини геноциду”, — сказав він.

Павліченко зазначив, що в разі, якщо в національних судових інстанціях притягнути до відповідальності вищі військові чини та керівництво Росії не є можливим, то в Міжнародного кримінального суду є повноваження притягувати й вище політичне та військове керівництво Росії, включно з президентом.

“Зараз розробляється і юридичний, і політико-юридичний інструмент притягнення до відповідальності за злочини агресії. У березні це питання розглянуть на майданчику Організації Об’єднаних Націй. Ми побачимо, можливо, рішення Генеральної Асамблеї ООН з цього питання і практичні кроки зі створення, які дадуть змогу притягнути вище керівництво Російської Федерації за вчинення злочину агресії”, — заявив правозахисник.

Читайте також: Побиття, сексуальне насильство, депортація: російські окупанти продовжують практику геноциду проти українських дітей

Прямий ефір