Злидні та бідність росіян, зростання цін і підвищення податків: економіка РФ в огляді експертів

Війна проти України нещадно б'є по економіці РФ. Фото: ukrinform.ua

Війна Російської Федерації проти України істотно позначилася на житті громадян держави-агресора.

Участь росіян у безглуздій війні проти сусідньої країни відчутно б’є не тільки по соціальній сфері РФ, а й катастрофічно впливає на економіку Росії.

Криза в економіці РФ

Після початку повномасштабної війни Росії проти України в РФ стабільно продовжують зростати ціни. Зокрема, у 2024 році близько 80% російських компаній планують підняти вартість своїх товарів і послуг.

Крім цього, російський бізнес має намір розширити географію своєї роботи на окуповані території, а також на такі “дружні держави”, як КНР, Індія та країни Африки.

За інформацією Forbes, збільшити ціни приблизно на 10% планують близько 36% російських компаній, до 15% – 30% підприємств, на 15-25% — 8%, на чверть і вище — 4%. При цьому, тільки 22% організацій мають намір зберегти ціни на поточному рівні.

Експерти з посиланням на результати опитування фінансових директорів і топ-менеджерів компаній з річним оборотом від 1 млрд до 100 млрд рублів різних сфер вважають, що ця тенденція пов’язана зі зростанням інфляції, витратами бізнесу на логістику, закупівлю сировини, фонд оплати праці, оренду.

При цьому, президент Росії Володимир Путін намагається всіляко задобрити своїх співвітчизників. Так, у своєму посланні Федеральним зборам російський диктатор оголосив про додаткові виплати багатодітним сім’ям. Йдеться про суму до 2,8 тисяч рублів на другу дитину і до 6 тисяч — на третю.

Таким чином Путін запевняє, що сім’я з трьома дітьми щомісяця зберігатиме у своєму бюджеті 1,3 тисячі рублів. Однак, як пише “Сирена”, для багатодітної сім’ї цієї суми не вистачить практично ні на що.

“Уже в липні 2022 року продуктовий кошик середньої російської сім’ї (сім’я з трьома дітьми, вочевидь, споживає більше) коштував 1 908 рублів, подорожчавши з початку війни більш ніж на 700 рублів. Відтоді ціни на багато продуктів, без яких майже ніхто не обходиться, серйозно зросли. Особливо подорожчали курка і яйця… Іншими словами, економія, обіцяна сьогодні Путіним, не покриє навіть тижневого запиту російської сім’ї”, — передає видання.

Крім цього, Путін вирішив збільшити податкове навантаження для громадян Російської Федерації, які мають високий прибуток. На думку аналітиків, таким рішенням президент хоче знайти кошти на продовження війни з Україною і вкотре задобрити росіян.

“Зросла частка найбільш забезпечених у сукупних грошових доходах населення. За минулий рік вона скоротилася у чотирьох із п’яти груп крім тієї, у якої доходи найбільші. Її частка зросла з 45,6% до 46,3%, у всіх інших групах вона зменшилася на 0,2 відсоткових пункти”, — інформує The Moscow Times.

Читайте також: Передвиборчі маніпуляції Путіна: ціни і податки зростають, незважаючи на обіцянки (ВІДЕО)

Думки експертів

Про те, як війна знищує російську економіку, і як змінилося життя звичайних росіян після повномасштабного вторгнення Росії в Україну, в ефірі телеканалу FREEДОМ розповіли:

  • Олександр Савченко, ректор Міжнародного інституту бізнесу;
  • Ілля Несходовський, економічний експерт;
  • Максим Блант, економічний оглядач, публіцист;
  • Ігор Яковенко, екс-депутат Державної Думи РФ, російський опозиційний журналіст.

ОЛЕКСАНДР САВЧЕНКО: Росіяни після виборів битимуться за огірки і помідори

— Що довший горизонт планування, то менше шансів бути реалізованим. Це трюк Путіна. Він же на початку 2000-х років будував плани, що через 10 років РФ житиме краще, ніж Сполучені Штати. І давав завдання, будували графіки, як вони будуть рости, і все буде добре. Усе стало з точністю до просто до навпаки.

Така ж ситуація буде і зараз. Він надавав обіцянки побороти бідність, побороти розрив між багатими і бідними, дати “зелене світло” бізнесу, особливо малому бізнесу. Знову ж таки, він хоче побудувати рай за шість років. Але не можна в пеклі обіцяти рай. І, напевно, у нього дуже вдячна публіка, поки вона слухає. Але навіть у цій країні не вдасться брехати нескінченно.

Що Путін робить? Він знижує стандарти бідності, придумує різні схеми. Остання вигадка – це перерахунок усього за паритетом купівельної спроможності. Наприклад, ви отримали зарплату, припустимо, 10 тисяч рублів, а він каже, що це насправді не 10 тисяч, а 30 тисяч рублів за паритетом купівельної спроможності.

Він же не тупий, він розуміє, що він бреше, що це розрахунковий показник, який показує бездарність керівництва влади. Занижений курс його валюти, тому що допускаються постійні помилки. Але ось купівельну спроможність у кишеню не покладеш і на хліб не намажеш. Ти будеш витрачати саме 10 тисяч рублів, зокрема навіть на купівлю озброєнь. І він придумує всякі фінти.

Як розрахувати поріг бідності? Це приблизно 100 доларів на місяць. Ось якщо у вас 100 доларів на місяць на члена сім’ї випадає, то це вже бідність. Одна справа 100 доларів в Африці, а інша справа в Росії, де холоди, де треба платити за опалення, за бензин. І тому для Росії 200 доларів на людину на члена сім’ї — це значить, бідні.

Середня заробітна плата в РФ — 24 тисячі рублів на працюючого. Знаючи курс долара, можна порахувати кількість бідних. Мої розрахунки показують, що зараз бідних у Росії приблизно 30%. Я впевнений, що через шість років їх буде 50%, якщо не більше.

30% — це сакральне число, тому що у них 30% квартир не мають каналізації. Бідність буде наростати і переслідувати. Після цього впаде курс. Мій прогноз — курс десь буде 110 рублів за долар протягом місяця-двох після виборів.

Ось і порахуємо середню зарплату. Це означає, що вся країна буде бідна. Тому що за цим стрибком курсу піде стрибок інфляції, і все подорожчає знову, і бідність буде переслідувати. Уже будуть тільки гадати, за що битимуться народи цієї країни: за огірки, помідори чи олію.

ІЛЛЯ НЕСХОДОВСЬКИЙ: Росіяни беруть кредити, щоб прогодувати сім’ю

— У росіян просто-напросто відсутні гроші. Іншими словами, навіть тієї зарплати, яку вони отримують, недостатньо для того, щоб купити собі основні продукти. І тому вони змушені брати кредит. І навіть виникали такі реклами типу кредиту на продукти харчування, на оплату комуналки, на повсякденні речі. Це не нормальне явище в економіці.

У нормальній економіці кредити здебільшого беруть на довгострокові покупки: житла, автомобіля, побутової техніки, щоб ти зараз уже користувався всім цим.

Таким чином, ти зі своєї майбутньої заробітної плати виплачуєш кредит. Ти розумієш, що в тебе майбутнє стабільне, і як результат, ти, відповідно, отримуєш якість свого життя. Так працює ринкова економіка.

Але в Росії це не так. У Росії кредити беруть від зарплати до зарплати. Тобто, навіть на повсякденні речі в тебе просто-напросто не вистачає. Тепер треба купити щось, щоб прогодувати себе, щоб оплатити проїзд. Це для росіян дуже негативна тенденція.

МАКСИМ БЛАНТ: Найбільше в РФ через війну страждає середній клас

— Від підвищення податків у Росії постраждають усі. У РФ традиційно, ще починаючи з 1990-х років, інфляція і девальвація рубля дуже швидко наздоганяють будь-які межі.

Якщо встановите планку, з якої починаються високі податки, на рівні мільйона рублів, через рік на цей мільйон можна буде сходити в булочну. Ми це все проходили в 1990-х. У 2014 році, відразу після анексії Криму, рубль подешевшав удвічі. І в серпні минулого року, якщо порівнювати з курсом, який був за рік до цього, то теж удвічі.

Тут просто рано чи пізно — скоріше рано, ніж пізно — все це торкнеться основної маси населення. Якщо так дивитися на всю ситуацію, за два роки війни найсильніше страждає середній клас. У Росії це найбільш закредитована частина населення. Для них ці кредити боляче б’ють по бюджету.

А після того, як торік Центральний банк підвищив ставку рефінансування, жити, перекредитуватися і брати новий кредит, щоб погасити і розплатитися по-старому, вже не виходить. Відсотки зростають набагато швидше, ніж навіть ті зарплати, які, в принципі, в Росії дійсно зростають.

Це, звичайно, загрожує інфляцією. Тому Центробанк буде знову посилювати грошово-кредитну політику. Вони спробують якимось чином зробити так, щоб населення витрачало поменше. Пропонуватимуть якісь фінансові інструменти, високі ставки за депозитами.

Путін запропонував запровадити новий фінансовий інструмент — це безвідкличні ощадні сертифікати, за якими буде вища ставка. Тобто, ти кладеш гроші мінімум на три роки, і забрати протягом трьох років їх не можеш.

І, відповідно, це буде інструментом для того, щоб зайві гроші, які ведуться в економіці завдяки фінансуванню військово-промислового комплексу, де працюють люди, які теж ходять до магазину і купують не танки та снаряди, а те, що можна з’їсти, на себе вдягнути. Ось для того, щоб люди поменше цих грошей витрачали, і вводиться така історія.

Якщо ми згадаємо радянський досвід, то облігації виграшної позики дуже швидко стали добровільно-примусовою історією. Приходиш у касу з грошима, а бухгалтер каже: “Ми цього місяця 10% облігаціями отримуємо”.

Потім люди ними обклеїли стіни, бо дочекатися погашення цих облігацій могли в кращому разі онуки. А в багатьох досі в скринях десь вони залишилися. У моєї бабусі, залишилися до початку перебудови.

ІГОР ЯКОВЕНКО: Росіяни провалюються в повне зубожіння

— У Росії на сьогоднішній момент економіка розділилася на дві частини: це військова і цивільна економіки. І військова економіка явно пожирає цивільну: все, що перебуває в соціальній сфері, все, у сфері забезпечення життя, дуже сильно просідає. І тому, природно, росіяни це відчувають на собі. Це подорожчання товарів і взагалі життя.

Це вихід із зони комфорту для дуже багатьох людей різних соціальних груп. Життя погіршилося. Люди з достатком навіть трохи вищим за середній рівень відчувають дискомфорт від погіршення загалом умов життя. А люди, які перебувають за межею бідності, провалюються в повне зубожіння і так далі.

Люди стали почуватися гірше, але жодним чином це не конвертується в протест і вплив на політику.

Що стосується так званого “суспільного договору”, то це все абсолютно не за адресою. Немає в Росії інституту під назвою “суспільний договір”.

Суспільний договір, безумовно, був колись на самому початку, коли Путін щойно прийшов до влади, і коли щойно почав формуватися фашистський рейх, а він почав формуватися одразу з першої секунди, щойно Путін прийшов до влади. Тоді ще була якась імітація суспільного договору.

Суть її полягала в тому, що Путін заявляв про те, що влада не лізе взагалі в особисте життя громадян, а громадяни не звертають увагу на те, що робить влада. Тобто, таке невтручання одне в одного. Певною мірою так і було.

Дійсно, на початку-середині 2000-х років росіяни, звісно, ніколи не жили так рясно, так добре в матеріальному плані. Це було завдяки гігантському стрибку нафтових цін, жодної заслуги Путіна тут не було. Так співпало, що пішов так званий “путінський фарт”, на який він ніяким чином не заслужив.

Але після того, як Путін вимкнув світло і звук, ліквідував свободу ЗМІ, знищив НТВ, ліквідував повністю залишки незалежності судової влади, ліквідував якісь навіть незначні елементи відносної незалежності, пройшовся по громадянському суспільству, то умов для суспільного договору ніяких уже не було.

Адже суспільний договір укладається, як і будь-який договір, укладається тоді, коли в кожної зі сторін є ресурси для того, щоб цей договір був виконаний. Тобто, ви робите те-то, а ми робимо те-то, і ми не робимо нічого, що суперечить цьому договору.

Але коли в однієї зі сторін немає абсолютно жодних можливостей вплинути на іншу, то тоді цей договір не потрібен. Ця ситуація склалася саме зараз. Який суспільний договір? З ким домовлятися, коли населення Росії повністю перебуває в окупації, і фактично не має жодної можливості вплинути на владу?

Тому, звісно, ніякого “суспільного договору” немає, але є якісь слова, якась імітація для вигляду, що все нібито відбувається. Ось приблизно так виглядає якась, я б сказав, імітація суспільного договору. Це те, що не є ніяким суспільним договором. Ну, Путін намагається вселити, що він є.

Читайте також: Бізнесмени відмовляються від російського громадянства — подробиці (ВІДЕО)

Прямий ефір