Бізнесмени відмовляються від громадянства Росії на тлі повномасштабної війни проти України та міжнародних санкцій. Ще двоє підприємців зі списку Forbes, Андрій Баронов і Ратмір Тимашев, стали восьмим і дев’ятим бізнесменами, які здали російські паспорти за два останні роки. Обидва підприємці давно живуть за кордоном: Баронов у Швейцарії, а Тимашев — у США. Після відмови від російського паспорта у них залишилося громадянство Кіпру, інформує FREEДОМ.
За повідомленням видання Forbes, бізнесмени Тимашев і Баронов пройшли процедуру виходу з громадянства в посольстві Росії на Кіпрі і зараз залишили єдине кіпрське громадянство.
“Андрій Баронов ініціював вихід із російського громадянства у квітні 2023 року. Це питання було вирішено в грудні того самого року, повідомив його знайомий. Із Бароновим зв’язатися не вдалося. Ратмір Тимашев вийшов із громадянства Росії в січні 2024 року, випливає з доказу, з яким ознайомився Forbes. Це також підтвердив Тимашев”, — зі статті видання “Forbes”.
2020 року Forbes оцінив статки Андрія Баронова в 770 млн дол., Ратміра Тимашева — у 680 млн дол. Основний прибуток — від продажу їхньої компанії венчурному фонду зі США за 5 млрд дол.
Приватна компанія Тимашева і Баронова спеціалізується на розробці програмних продуктів для управління даними, їхнього безпечного зберігання та резервного копіювання. У 2023 році підприємство повністю згорнуло бізнес у Росії.
“Вони намагаються врятувати свої гроші, вони намагаються зберегти життя і своїм сім’ям. Як розвиватимуться події, сказати складно, але тут має бути чітке розуміння, що всі ці так звані бізнесмени є посібниками цього режиму”, — вважає політолог, лідер міжнародного руху “Говоріть Голосніше!” Андрій Сідельников.
Раніше бізнесмен Василь Анісімов також відмовився від російського паспорта. Згідно з документами, які Анісімов надав виданню Forbes, він вийшов із російського громадянства у вересні 2022 року.
У бізнесмена, який проживає у Швейцарії, залишається громадянство Домініки та Хорватії. Анісімов стверджує, що жодних активів у Росії
У нього більше немає — свої колишні компанії він віддав під управління менеджерам. Forbes оцінює статки Анісімова в один мільярд 600 млн дол. Експерти впевнені: єдина причина відмови від російського паспорта з боку мільярдерів — прагнення уникнути санкцій.
“Тенденція зберігатиметься. Вони метушаться між молотом і ковадлом. І тут з нашого боку можна тільки посилювати питання до тих, хто ще не перебуває під санкціями”, — зазначив Сидельников.
Попит росіян на іноземне громадянство злетів до рекорду з початку війни Росії проти України. Про це повідомляє The Moscow Times, посилаючись на статистику пошукових запитів.
Так, наприкінці 2023 року кількість запитів “іноземне громадянство” від користувачів із Росії сягнула піка в понад 134 тис. за місяць. Попередній сплеск інтересу до питання відмови від російського громадянства був у грудні 2022 року.
У середині 2023 року виявилося, що нинішня хвиля еміграції з Росії стала наймасовішою з 1920-х років. Після повномасштабного вторгнення в Україну від громадянства Росії відмовилися також учасники списку Forbes: Рубен Варданян, Тимур Турлов, Юрій Мільнер, Микола Сторонський, Ігор Макаров, Олег Тіньков, Василь Анісімов.
Читайте також: Не вчителі, а ідеологи війни: як путінський режим мілітаризував російську систему освіти