Якщо пошкодження “Північних потоків” — справа рук Кремля, то це частина війни РФ проти України, — експерт (ВІДЕО)

"Північний потік-2". Фото: sm.news

Нещодавній вихід з ладу трьох із чотирьох ниток газопроводів “Північний потік-1” та “Північний потік-2” насамперед вигідний Росії. Якщо це справа рук Кремля, то це частина їхньої енергетичної війни, а також війни проти України. Таку думку озвучив експерт енергетичних програм Українського інституту майбутнього Андріан Прокіп в ефірі телеканалу FREEДОМ.

“Якщо це справа рук Москви, то зрозуміло, що це частина енергетичної війни, і це безпосередньо частина війни Росії проти України”, — сказав експерт.

Він нагадав, що у Європейській комісії заявили про те, що це не якийсь випадковий інцидент. Це, по суті, диверсія з людським втручанням. І розслідування має визначити, що зрештою призвело до аварії.

“Я думаю, що є досить високі шанси встановити, що ж трапилося, оскільки вибух стався в економічній зоні Швеції та Данії. І як-не-як — п’ять країн на узбережжі Балтійського моря. Висока ймовірність того, що засоби військового стеження таки покажуть певні результати, що там могло бути”, — сказав Прокіп.

Щодо подальшого формату відповідальності, то він ще не визначений. За словами експерта, 30 вересня відбудуться чергові екстрені збори міністрів енергетики країн Європейського Союзу, на яких вони, зокрема, обговорюватимуть цей інцидент.

“Але ми, власне, вже бачимо, вже позиція Європейського Союзу досить жорстка щодо майбутнього російського постачання енергоносіїв. Тобто ЄС вже декларує свій намір відмовитися від російських енергоносіїв до 2027 року. Ми можемо бачити, я думаю, як таке собі мирне покарання максимальне скорочення економічних зв’язків з Росією. Ну, і зрозуміло, що тоді варто очікувати на збільшення і військових бюджетів країн Європи та загалом вищої готовності до різних терактів і саботажів”, — вважає Прокіп.

Він також наголосив: для Росії дуже важливо, щоб Європа почала відчувати серйозні труднощі та проблеми у проходженні цієї зими.

“Ще 1,5-2 місяці тому, коли я розмірковував про те, на які кроки може піти Росія ось у цьому своєму підвищенні ставок, для себе не виключав того, що можна очікувати тих чи інших терактів, диверсій на об’єктах у Європі. Тому що для Росії досить важливо, щоб Європа почала відчувати дуже серйозні труднощі та проблеми у проходженні цієї зими. Адже якщо Європа може пройти нинішню зиму навіть із цим тиском з боку Росії, тоді постає питання, а навіщо все це було для Москви? Тобто навіщо вони повністю знищили свою репутацію? І Європа повністю від них відмовляється, якщо вони зрештою не змогли досягти цієї своєї мети”, — сказав експерт.

Читайте також: Ситуація з “Північним потоком”: Путін залишився без головного інструменту шантажу

Нагадаємо, дном Балтійського моря пролягають дві труби газопроводу “Північного потоку-1” та дві труби “Північного потоку-2”. І з цих чотирьох труб одразу три вийшли з ладу.

Так і не введений в експлуатацію газопровід “Північний потік-2” розгерметизувався в економічній зоні Данії 26 вересня. Одразу після цього полому на обох нитках “Північного потоку-1” впав тиск газу.

Як повідомлялося раніше, ремонт труб “Північного потоку” може тривати кілька місяців.

Читайте також: Аварії на ПП-1 та ПП-2, відкриття Baltic Pipe: ситуацію з газом у Європі оцінили експерти

Прямий ефір