Закрити небо України: як західні союзники об’єднуються для прискореного постачання ППО, проаналізували експерти

Система ПВО Patriot. Фото: twitter.com/oleksiireznikov

У Європейському Союзі формується коаліція з прискореного постачання в Україну систем протиповітряної оборони (ППО). Таких домовленостей вдалося досягти низці країн під час саміту лідерів ЄС у Брюсселі, який тривав два дні. 

Крім того, на заході погодили прискорити доставлення зброї. Зокрема йдеться про артилерійські боєприпаси та ракети. Низка окремих держав заявили про те, що допоможуть Україні з системами ППО. 

Коаліція протиповітряної оборони

На попередньому засіданні лідерів ЄС, проведеному напередодні, президент України Володимир Зеленський закликав допомогти у зміцненні ППО країни, зазначивши, що багато держав Євросоюзу і НАТО вже надали підтримку в цьому питанні у відповідь на ракетні атаки Ірану проти Ізраїлю.

“Тут, в Україні, в нашій частині Європи, на жаль, немає того рівня захисту, який ми всі бачили на Близькому Сході кілька днів тому. Коли завдяки об’єднаним силам союзників їм вдалося збити майже всі ракети та безпілотники, які атакували Ізраїль. Ми, як і раніше, переконані, що нам необхідно захистити Європу від балістичних ракет і “Шахедів”, від крилатих ракет і бомб, як це сталося в небі Ізраїлю та інших країн регіону. Наше українське небо і небо наших сусідів заслуговують на однаковий рівень безпеки”, — наголосив лідер України.

Союзники почули заклик українського президента і знайшли кілька шляхів, як відправити додаткові системи Patriot (“Петріот”) в Україну. 

Так, країни Євросоюзу планують запустити ініціативу з постачання ППО, аналогічну чеській ініціативі з постачання снарядів для української армії. 

“У Німеччині є ця ініціатива з протиповітряної оборони, і я вважаю, що вона може працювати аналогічно чеській ініціативі. Щоб ми могли купувати за межами ЄС те, що необхідно Україні, коли ми не можемо знайти це в Євросоюзі”, — заявила прем’єр-міністрка Латвії Евіка Сіліня.

Союзники прогнозують, що додаткова допомога для зміцнення української системи ППО надійде в Україну протягом тижнів. 

“Це не питання місяців, це питання днів і тижнів. Дуже важливо, щоб ми виконували свої обіцянки. І я можу запевнити вас, що всі зацікавлені сторони, всі дійові особи — роблять усе можливе, щоб прискоритися і докласти більше зусиль. Ви знаєте, що за дуже короткий період часу ми збільшили наші оборонні спроможності з погляду виробництва і виробничих потужностей. Але цього недостатньо. Нам потрібно зробити більше і ми також прагнемо до того, щоб використати всі наявні запаси, особливо в галузі систем ППО”, — запевнив президент Європейської Ради Шарль Мішель.

Під час засідання Ради Україна — НАТО глава Міністерства оборони Нідерландів Кайса Оллонгрен оголосила про виділення понад 200 млн євро на нові ініціативи для постачання Києву засобів протиповітряної оборони (ППО) та артилерійських боєприпасів. 

“Засоби ППО та артилерійські боєприпаси вкрай необхідні Україні. Ситуація загрожує стати критичною. Ресурси, до яких зараз вносяться Нідерланди, вже перебувають на європейському континенті та якнайшвидше надійдуть в Україну. Зараз ми всі маємо зробити все можливе, щоб підтримати Україну”, — заявила Кайса Оллонгрен.

Так, 150 млн євро виділено на підтримку ініціативи Німеччини з пошуку засобів ППО для України. Також 60 млн євро виділено на закупівлю засобів ППО ближнього радіуса дії, які можуть бути використані зокрема для протидії дронам.

Канцлер Німеччини Олаф Шольц заявив, що НАТО може поставити Україні 6 ЗРК Patriot. А генсек Альянсу Єнс Столтенберг повідомив, що в НАТО зараз працюють над відправленням Україні більшої кількості систем ППО.

“Ми зібрали дані про різні системи ППО, які є в НАТО, і зосередилися на системах Patriot. І ми працюємо з союзниками, щоб вони передали частину своїх систем Україні”, — цитує Єнса Столтенберга агентство Reuters.

За його словами, Україні також можуть передати й інші системи ППО, зокрема зенітно-ракетні комплекси NASAMS. 

Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг у рамках зустрічі міністрів закордонних справ країн “Великої сімки” також заявив, що вітає майбутнє голосування Конгресу США за пакет допомоги Україні в розмірі 61 млрд доларів. Крім того, Столтенберг підтримав нещодавні фінансові зобов’язання Нідерландів і Данії та оголошення Німеччиною постачання нової ракетної батареї Patriot для України.

Глава зовнішньополітичного відомства України Дмитро Кулеба 18 квітня перед зустріччю міністрів закордонних справ G7 в Італії та під час переговорів з американським держсекретарем Ентоні Блінкеном заявив, що Україні терміново потрібні додаткові системи протиповітряної оборони Patriot і SAMP/T. 

Кулеба зазначив, що йшлося про спільні глобальні зусилля, спрямовані на надання Україні більше систем протиповітряної оборони Patriot і ракет до них якнайшвидше. Також очільник Міністерства закордонних справ України та держсекретар США наголосили на нагальній необхідності ухвалення американським Конгресом додаткового пакета допомоги для України.

“Сьогодні я тут головним чином для того, щоб поговорити про надання Україні більшої кількості систем ППО і ракет. І G7 має можливість зробити це. G7 приймає деякі екстраординарні рішення. G7 зацікавлена в захисті світу, який захищає Україна, від нападу Росії. Єдине питання, яке стоїть у моєму порядку денному на міністерській зустрічі “Великої сімки” — це протиповітряна оборона. І зі зрозумілих причин роль США в питанні ППО є основоположною. Я також хотів би закликати членів Палати представників підтримати доповнення, яке в буквальному сенсі, без перебільшення, допоможе врятувати українців від російських ракетних атак”, — заявив Дмитро Кулеба.

Державний секретар США Ентоні Блінкен наголосив, що вкрай важливо, щоб усі друзі та прихильники України максимально доклали зусиль, щоб надати Україні все, що їй потрібно, щоб продовжувати ефективно захищатися від цієї російської агресії.

“Для Сполучених Штатів це означає ухвалення додаткового запиту на додатковий бюджет, який президент зробив для України. І я б просто нагадав, наскільки велика зацікавленість Сполучених Штатів в успіху України. Якщо Путіну дозволять діяти безкарно, ми знаємо, що він не зупиниться в Україні. І ми можемо сміливо прогнозувати, що його агресія продовжиться. Інші потенційні агресори в усьому світі візьмуть це до відома і розв’яжуть свою власну агресію, і ми матимемо світ конфліктів, а не світ миру і безпеки”, — наголосив держсекретар США.

Верховний представник Європейського Союзу з міжнародних справ і політики безпеки Жозеп Боррель наголосив, що допомога Україні має бути негайною, а Європейський Союз не повинен покладатися виключно на США.

“Найближчими днями мають бути ухвалені конкретні рішення, щоб направити в Україну більше засобів ППО. Ми не можемо покладатися тільки на США, ми повинні взяти на себе відповідальність і перестати говорити: “О, США зроблять усе”. Ми повинні зробити! У нас є Patriot. У нас є системи протиракетної оборони. Ми повинні про всяк випадок підготувати їх і відправити в Україну, де йде війна. І я впевнений, що ми це зробимо, але робити це треба швидко”, — акцентував Борель.

Думки експертів

Чи варто сподіватися на те, що західні союзники нададуть Україні необхідну кількість засобів ППО? Скільки потрібно систем ППО для того, щоб захистити від російських ракет усю територію країни? На ці запитання в ефірі телеканалу FREEДOM шукали відповіді: 

  • Михайло Подоляк, радник голови Офісу президента України; 
  • Владислав Селезньов, військовий оглядач, ексспікер ЗСУ;
  • Дмитро Снєгирьов, військово-політичний аналітик;
  • Олег Лісний, віцепрезидент аналітичного центру “Політика”; 
  • В’ячеслав Потапенко, керівник Центру внутрішньополітичних досліджень Національного інституту стратегічних досліджень.

МИХАЙЛО ПОДОЛЯК: Україні потрібно 25 систем Patriot, щоб захистити всю територію

— Було застосовано низку ефективних технологічних рішень в Ізраїлі під час іранської атаки. Ця атака була ідентичною тим, які регулярно проводить Росія в Україні. Точно в такій самій кількості можна збивати ракети, які застосовує РФ. Це називається пасивним захистом, коли ти не атакуєш територію країни-агресора, а таким чином захищаєш виключно з гуманітарних міркувань повітряний простір суверенної держави. 

Після того, що було в небі над Ізраїлем, тепер виглядає дуже дивним те, як демократичний світ спокійно дивиться на російські удари по цивільній та критичній інфраструктурі України. Відбувається це тому, що ще є відблиски страху перед Росією. 

Україна має отримати той обсяг допомоги, який дасть змогу повністю перекрити весь простір і забезпечити захист цивільного населення. 

Нідерланди готові частково закупити для нас системи Patriot, якщо деякі країни не готові їх безплатно передавати. Я думаю, що частково буде передача систем, частково — оренда і частково буде закуповувати. Більш інтенсивно працюватиме протиракетна коаліція. Я думаю, що ми будемо отримувати той обсяг ППО, який необхідний для перекриття всієї нашої території. 

Росія намагається в цей проміжок часу до моменту постачання всіх необхідних нам інструментів використати для різкого посилення геноциду і психологічного тиску на українців. 

Україні потрібно близько 20-25 систем Patriot для покриття всієї території. Саме цей комплекс найбільш ефективний проти балістики, яку Росія останнім часом активно застосовує. Крім самих пускових установок потрібні ще ракети. Зрозуміло, що можуть бути різні комбінації. 

Щойно додадуться винищувачі F-16, то ситуація виглядатиме ще стабільнішою і перспективнішою, бо вони зможуть працювати й по дронах, й по керованим авіаційним бомбам.  

ВЛАДИСЛАВ СЕЛЕЗНЬОВ: У США є системи Patriot у достатній кількості

— Сумарно, я думаю, 12-13 систем протиповітряної оборони класу Patriot або аналогів змогли б надійно закрити небо над територією України. 

Я більше прихильник історії, яку зараз реалізують наші німецькі партнери — протягом найближчих тижнів вони планують передати нам чергову систему IRIS-T середнього радіуса дії. А напередодні представник німецького уряду заявляв, що вони готові вишукати резерви та поставити нам ще одну батарею Patriot. 

Я сподіваюся, що в США найближчим часом проголосують за пакет військової допомоги Україні. У них є достатня кількість систем Patriot і, я сподіваюся, вони дадуть нам додаткові батареї. 

ДМИТРІЙ СНЄГИРЬОВ: Західні території України могло б прикривати ППО Румунії та Польщі

— Слова і заяви вищого політичного керівництва Німеччини не розходяться з ділом. Саме ця країна заявила про передачу систем Patriot. У складі делегації, яка приїхала до Києва разом із вищими посадовими особами уряду Німеччини, були представники компанії, що виробляє системи ППО середнього радіуса дії. Крім того, Німеччина веде низку переговорів, зокрема з країнами Перської затоки, про можливе постачання систем ППО для України.  

На мій погляд, зараз Україні слід порушувати питання використання вже наявних систем ППО на озброєнні армії Румунії та Польщі для прикриття певних ділянок української території — критичної інфраструктури західних областей. 

Це б значно полегшило ситуацію і дало можливість перекинути системи ППО на інші неприкриті ділянки української території, наприклад, до Харкова. 

ОЛЕГ ЛІСНИЙ: Обіцянки західних партнерів мають перетворитися на реальність

— Як показала ця війна, все, що стосується зброї, – це завжди дуже повільно. Але основна причина — це політична воля. Іноді вона присутня, а іноді вона ховається за острахом ескалації. Але важливо розуміти, що йдеться не про напад на Росію, а про захист. 

Деякі системи ППО дійсно припадають пилом на складах у США та європейських країнах. Коли нам хочуть їх передати, то виявляється, що вони потребують модернізації або ремонту. Це теж потребує певного часу. Також важливо, щоб логістика, яка використовується для постачання озброєння, була невідома нашому ворогу. 

Мене тішить риторика наших західних партнерів. Генсек НАТО вряди-годи заявив, що в них достатньо різних засобів ППО, тож потрібно їх якнайшвидше передати Україні. 

У світі достатня кількість систем Patriot, вони є в тих країнах, де немає загроз — наприклад, у Японії. З такими країнами потрібно працювати на дипломатичному рівні. 

Я хочу, щоб усі слова, які ми чуємо щодо військової допомоги, перетворилися на реальність. 

В’ЯЧЕСЛАВ ПОТАПЕНКО: ППО — це захист цивільного населення

— Я думаю, є всі шанси, що постачання ППО Україні буде прискорено. Нам у цьому допомагає виборчий процес у Євросоюзі та Європарламенті, тому що депутати готові проявляти активність. Проблема полягає в тому, що все-таки озброєння і системи ППО перебувають у віданні військових відомств і необхідно досить багато погоджень.  

Я думаю, що країни Євросоюзу поступово усвідомлюють ті ризики, які для них безпосередньо несе війна і російська агресія. Вони будуть дедалі активніше залучатися до процесу підтримки України, зокрема до питань щодо постачання озброєння. 

Засоби протиповітряної оборони — це захист цивільного населення, в першу чергу. І це більше вписується в європейські гуманітарні концепції, ніж будь-які інші види зброї.  

Читайте також: Російський удар по Дніпропетровщині вже забрав вісім життів, понад 20 людей постраждали: кадри з місця атаки (ВІДЕО)

Прямий ефір