Балансувати дефіцит в енергосистемі України допомагає імпорт із країн ЄС — подробиці від експерта

Ілюстративне фото: ukrinform.ua

Імпорт електроенергії з країн Європейського Союзу допомагає балансувати дефіцит в енергосистемі України, який виник внасідок масованих російських атак. Про це сьогодні, 22 квітня, в ефірі телеканалу FREEДОМ розповів експерт Центру економічного відновлення Володимир Бужан.

Він зазначив, що найбільші атаки РФ здійснила на об’єкти української електрогенерації, насамперед — на теплову генерацію.

“Теплова генерація забезпечує пікове споживання електроенергії в години, коли воно різко зростає, й атомні енергоблоки не встигають покрити цей дефіцит, який виникає в енергосистемі. Це йдеться про ранкові періоди, наприклад, 9-10 ранку, і про вечірній час, коли велика кількість людей вдома вмикають прилади. Якщо говорити про ці проміжки, то дійсно на сьогодні спостерігається дефіцит. І він нерівномірний, тому що є такі регіони, насамперед, це східні області та південні області України, в яких сьогодні обмежується споживання електроенергії не стільки в межах планових обмежень енергосистеми, скільки через руйнування, зокрема, інфраструктури, трансформаторних підстанцій тощо”, — сказав Бужан. 

За словами експерта, сьогодні допомагає балансувати цей дефіцит в енергосистемі імпорт електроенергії з країн ЄС — Румунії, Польщі, Словаччини. Крім цього, допомагає оптимізація споживання всередині країни, тобто обмеження споживання. Уряд активно закликає громадян скорочувати споживання в пікові години, переносити його на нічні періоди часу, коли навантаження не таке велике.

“Ще важливий елемент енергетичного сектору — це тепло. Загалом, опалювальний сезон уже завершено, але велика кількість атак відбувається якраз на ТЕЦ, особливо в тих містах, які близько до зони бойових дій. Це насамперед Харків, Дніпро, Запоріжжя та велика кількість невеликих міст, які розташовані в цих областях. У деяких містах уже було повністю зруйновано ТЕЦ, і це означає, що їхнє відновлення триватиме доволі довго, є ризик не встигнути підготуватися до опалювального сезону, бо виготовити таке обладнання, його замовити, доставити в Україну — це довго”, — сказав Бужан. 

Експерт також погоджується з думкою, що блекаутів в Україні поки що не передбачається.

“Я думаю, що довести до блекауту буде досить складно. По-перше, тому що вже енергетики навчилися призупиняти систему в моменти ударів, щоб не було різкого перепаду напруги в енергосистемі: блекаути якраз відбуваються саме через це, насамперед. А по-друге, є велика кількість допоміжного обладнання, зокрема переносні станції, які можуть у разі атаки на об’єкти в окремих районах швидко замінити їх певним об’ємом енергії в систему та таким чином збалансувати енергію. Тому конкретно сьогодні й взагалі поточного року, наприклад, я не бачу потенціалу повністю вивести енергосистему. Об’єкти були атаковані маневрової генерації, гідроелектростанції зокрема, і здебільшого йдеться про те, що справді буде обмеження у споживанні, особливо в пікові години споживання. Але ніхто не бачить сьогодні загроз повного блекауту енергосистеми”, — вважає Бужан.

Читайте також: Росія масовано атакує енергетику: із відновленням енергосистеми Україні допоможуть союзники (ВІДЕО)

Нагадаємо, 18 квітня під час спеціального засідання Європейської Ради президент України Володимир Зеленський заявив, що Росія знищила майже всю теплову електрогенерацію України. Не виключена загроза українським атомним станціям.

Прямий ефір