Аварія на газопроводі “Північний потік” вигідна саме “Газпрому”, — експерт

Вихід газу на поверхню через аварію на "Північному потоці". Фото: twitter.com

Російський “Газпром” — єдиний гравець енергетичного ринку, якому вигідні поломки газопроводу “Північний потік”. Таку думку сьогодні, 27 вересня, в ефірі телеканалу FREEДОМ висловив експерт із нафтогазового ринку Михайло Крутіхін.

Спочатку з’явилося повідомлення про те, що впав тиск в одній із труб “Північного потоку-2”. Крутіхін зазначив, що першим припущенням було, що це природне порушення герметичності, пов’язане з тим, що тут просто погано зварили труби.

Тому що роботи з укладання на цій ділянці проводили російські фахівці за допомогою краново-монтажного трубоукладного судна “Академік Черський”. Крутіхін наголосив, що це судно не було обладнане для роботи з трубами великого діаметра. Поки “Академік Черський” дійшов місця виконання робіт, можливо, його модернізували, але явно, що недостатньо.

“А друге судно, яке там працювало, це була трубоукладальна баржа. Вона повинна працювати тільки на мілководді, вона не може працювати в умовах Балтійського моря”, — додав експерт.

Але потім були повідомлення від данської та шведської влади про виявлення двох витоків на газопроводі “Північний потік-1” у Балтійському морі.

Крутіхін уточнив, що дном Балтійського моря йдуть дві труби “Північного потоку-1” і дві труби “Північного потоку-2”. І з цих чотирьох труб зараз три вийшли з ладу.

При цьому вимірювальні станції у Швеції та Данії зареєстрували сильні підводні вибухи в тому ж районі, де стався витік газу з газопроводів. Експерт зазначив, що могло бути кілька причин цих вибухів.

По-перше, це справді може бути природна причина.

По-друге, це можуть бути штучні вибухи.

“Всім відомо, що в Балтійському морі ще за часів Першої світової війни, а потім і Другої світової війни затонули каравани суден із невикористаними боєприпасами. Це також ймовірність”, — сказав Крутіхін.

Але найбільша ймовірність, за його словами, ґрунтується на тому, кому це вигідно.

“А вигідно це лише одному гравцю. Це “Газпром”. “Газпром” за вказівкою з Кремля повинен був скоротити майже до нуля постачання газу до Європи. Але це було б порушенням контрактних зобов’язань, що “Газпрому” загрожує арбітражними справами, судовими справами та виплатами штрафів, мабуть, у десятки мільярдів євро. Щоб якось виправдатися, необхідно було надати докази причини — технічна проблема, якась аварія. І єдиний, хто міг спровокувати цю аварію, це, можливо, сам “Газпром”, — вважає експерт.

Читайте також: За одночасними поломками на трьох нитках газопроводів “Північного потоку” стоїть ФСБ РФ, — Пономарьов

Нагадаємо, одразу три нитки газопроводів “Північний потік” вийшли з ладу. Так і не введений в експлуатацію газопровід “Північний потік-2” розгерметизувався у економічній зоні Данії 26 вересня. Після цієї поломки на обох нитках “Північного потоку-1” впав тиск газу.

Читайте також: “Північний потік”: що сталося з газопроводами в Балтійському морі

Прямий ефір