Ситуація з “Північним потоком”: Путін залишився без головного інструменту шантажу

Ілюстративне фото: Getty Images

Причиною одночасних витоків на газопроводах “Північний потік-1” та “Північний потік-2” може бути навмисна диверсія. Подібні аварії трапляються вкрай рідко, заявляють експерти, а поломки одразу в кількох місцях — тим більше дивний збіг, повідомляє FREEДОМ.

Поки що зрозуміло, що причиною стали кілька потужних підводних вибухів.

“Причини, через які ми впевнені, що це були саме вибухи, полягають у співвідношенні кількості газу, що витік, і часу, за який це сталося. Зазвичай це відбувається не так швидко”, — пояснив сейсмолог Упсальського університету Пітер Шмідт.

Прем’єр-міністр Польщі Матеуш Моравецький без вагань відкинув природний чи якийсь інший чинник, окрім диверсії. За його словами, можливо, це означає новий крок до ескалації війни Росії проти України.

Саботажем назвала подію й прем’єр-міністерка Швеції Магдалена Андерссон.

За словами експертів, після першої поломки ще можна було сказати, що ця подія — випадковість.

“Були перші підозри, що це природні порушення герметичності газопроводу. Але потім були повідомлення від данської та шведської влади про те, що те саме відбувається з трубами “Північного потоку-2″. Тобто з чотирьох труб, які йдуть Балтикою — ” Північний потік-1″ дві труби і “Північний потік-2″ дві труби, — три труби вийшли зараз з ладу”, — сказав експерт з нафтогазового ринку Михайло Крутіхін.

Аварія сталася напередодні опалювального сезону в Європі, а також на тлі нових загроз, зокрема ядерних, російського президента Володимира Путіна.

Москва почала скорочувати газові постачання до Європи ще минулого літа, а з початком повномасштабного вторгнення в Україну оголосила справжню газову війну європейцям. У вересні перекачування “Північним потоком-1” впало до історичних мінімумів. Це, на думку аналітиків, свідчить про намір дій.

“Найбільша ймовірність, як мені зараз кажуть фахівці, — подивитися, кому це вигідно. А вигідно це лише одному гравцеві — “Газпрому”. Як відомо, “Газпром” за політичною вказівкою з Кремля скорочував майже до нуля постачання газу до Європи. Оскільки це порушує контрактні зобов’язання, то “Газпром” ризикував, що проти нього порушать спочатку арбітражні справи, а потім і судові справи, і знімуть з нього кілька мільярдів”, — вважає Крутіхін.

У день аварії норвезьке відомство, яке займається безпекою нафтогазових об’єктів, попередило, що над морськими платформами помічені невідомі літаючі об’єкти, найімовірніше, дрони.

“Якщо подивитися на складність такого теракту та можливість його виконання, то приходимо до висновку, що тут, найімовірніше, задіяна державна особа. А в Прибалтиці вона лише одна, в якій об’єднані можливості та мотивація. І це, очевидно, Росія”, — зазначив голова Центру морської стратегії та безпеки Кільського університету Йоганнес Петерс.

А ось колишній міністр закордонних справ Польщі Радек Сікорський на подію відреагував загадково. У своєму Twitter політик написав лише кілька слів: “Дякую, США”.

Раніше, ще 2016 року, він критикував запуск “Північного потоку-2” і назвав його “новим пактом Молотова — Ріббентропа для Європи”.

ЗМІ миттєво згадали про заяву президента США Джо Байдена, який ще 7 лютого 2022 року сказав, що “якщо Росія вторгнеться в Україну, “Північного потоку-2″ не буде, ми покладемо цьому кінець”.

Таку заяву зробила і заступниця держсекретаря США Вікторія Нуланд наприкінці січня.

“Я хочу бути чесною з вами сьогодні. Якщо Росія вторгнеться в Україну тим чи іншим способом, “Північний потік-2″ не працюватиме”, — сказала вона.

Хто б не стояв за диверсією, зрозуміло одне, кажуть фахівці, тепер Європа втратила не лише найбільший газопровід із Росії, на який до війни ставила як на головне джерело газу на десятиліття, а й загалом надію на постачання російського трубопровідного газу. Отже, Путін залишився без головного інструменту енергетичного шантажу Європи.

Читайте також: Аварії на ПП-1 та ПП-2, відкриття Baltic Pipe: ситуацію з газом у Європі оцінили експерти

Нагадаємо, дном Балтійського моря пролягають дві труби газопроводу “Північного потоку-1” та дві труби “Північного потоку-2”. І з цих чотирьох труб одразу три вийшли з ладу.

Так і не введений в експлуатацію газопровід “Північний потік-2” розгерметизувався в економічній зоні Данії 26 вересня. Одразу після цього полому на обох нитках “Північного потоку-1” впав тиск газу.

Як повідомлялося раніше, ремонт труб “Північного потоку” може тривати кілька місяців.

Прямий ефір