Унікальну обсерваторію під Харковом відновлюють після окупації РФ — репортаж FREEДОМ (ВІДЕО)

Астрономічна обсерваторія під Харковом. Скріншот: uatv.ua

Під Харковом розташована унікальна астрономічна обсерваторія з найбільшим у світі радіотелескопом. До повномасштабного вторгнення РФ це був один із найбільших центрів астрономії в Україні. Однак на початку березня 2022 року обсерваторія опинилася в окупації і російські військові зламали там усі господарські та наукові приміщення, викрали обладнання, а з бібліотеки зробили тир. Після того, як ЗСУ звільнили Харківщину і територію спостережної станції частково розмінували, науковці почали збирати кошти на відновлення та намагаються відновити її роботу. Деталі — у репортажі FREEДОМ.

Обсерваторії Чугуївської спостережної станції НДІ астрономії Харківського національного університету ім. В. Н. Каразіна — понад пів століття. Вчені займалися зоряною астрономією, досліджували Місяць, тіла сонячної системи і планети.

70-сантиметровий телескоп АЗТ-8 був головним інструментом обсерваторії. Таких в Україні всього три екземпляри. Харківський телескоп розташовувався в башті, що обертається і забезпечує точне наведення на зірку або планету, за якою відбувається спостереження.

Російські окупанти викрали електричні приводи, які забезпечували процес, купол пошкодили осколками, і понад пів року телескоп перебував фактично просто неба.

“Інструмент зараз законсервований, оптика залишилася, але вся електроніка, і система управління, і приймачі випромінювання поки що відсутні. Ми поки що не можемо вести спостереження, необхідне відновлення оптики”, — розповів директор науково-дослідного інституту астрономії Харківського національного університету ім. В. Н. Каразіна Вадим Кайдаш.

Російські окупаційні війська використовували обсерваторію як місце дислокації, бо в ній є підземні колектори, автопарк, гаражі та склади. Усе, що загарбники не вважали цінним — знищили, а бібліотеку перетворили на тир.

“Ми знаходимося біля стіни однієї з будівель, яка була перетворена на стрілецький тир окупантами. Кулі зі стрілецької зброї я зі співробітниками витягував із цієї стіни. Окупанти вирішили — все, що їм заважало, залишки апаратури, весь, як вони казали, мотлох знесли сюди, щоб звільнити будівлю. І ось залишки розбитої апаратури, на жаль, бачимо тут. Те, що було не так пошкоджено, ми відвезли в місто”, — поділився Вадим Кайдаш.

У житлових приміщеннях, куди до війни приїжджали українські астрономи, досі лишається повний безлад, який росіяни залишили по собі.

Разом із запасом вугілля з котельні обсерваторії загарбники вивезли відеокамери, комп’ютери та цінне оптичне обладнання, частини якого харків’яни знайшли на інтернет-аукціонах у Російській Федерації. Хотіли навіть купити, щоб після передати це як доказ злочинів до Міжнародного суду ООН, каже директор науково-дослідного інституту.

“Але купівлі не відбулося, тому що люди, які торгували нашим обладнанням, щось запідозрили мабуть. Гірко від того, що люди, які намагалися це продати, не знали цінності, не знали, що це, справді, важливе для науки, для спостереження. І продавали їх за ціною кількох кілограмів м’яса”, — розповів Кайдаш.

Опалення та електрики на станції досі немає. Вціліле обладнання з обсерваторії вивезли, вікна — забили, а замість покрівлі спорудили тимчасовий захист. Харківські астрономи створили фонд відновлення Чугуївської спостережної станції та звернулися по допомогу до всієї світової та наукової громадськості з проханням про допомогу.

На те, щоб відновити інфраструктуру комплексу, необхідно близько 10 мільйонів гривень, а на купівлю нової техніки — сотні тисяч доларів.

Читайте також: Перша українська машина для розмінування виходить у поля — репортаж із Харківської області (ВІДЕО)

Прямий ефір