Унікальна і засекречена технологія — як Україна створює перший у світі флот морських дронів

Морські дрони. Фото: itc.ua

Україна створює перший у світі флот морських дронов. За допомогою ініціативи UNITED24 на виробництво такої техніки станом на 12 листопада вдалося зібрати понад 120 млн гривень. Про це у своєму Telegram-каналі повідомив віце-прем’єр-міністр України — міністр цифрової трансформації України Михайло Федоров, інформує FREEДОМ.

Вартість одного дрона, за даними фандрайзингової платформи, становить близько 10 млн гривень. У планах Києва — накопичувати кошти на створення 100 одиниць техніки. Серед іншого, морські дрони можуть брати участь у дальній і ближній розвідці, супроводжувати торговий суд і коригувати ракетні удари.

“Це унікальна і засекречена українська технологія. У вартість входять: дрон, оснащений системою автопілотування, відеопідсистемами, в тому числі нічного бачення, спеціальним зв’язком, захищеним від впливу ворожих засобів РЕБ, резервними модулями зв’язку і бойовою частиною. А також наземна автономна станція управління, система транспортування та зберігання, центр обробки даних і кілька особистих сюрпризів для наших ворогів”, — написав Федоров у Telegram.

На сайті фандрайзингової платформи UNITED24 кожен бажаючий може пожертвувати гроші на унікальну українську розробку. Довжина дрону — 5,5 метрів, дальність ходу — до 800 км, а максимальна швидкість — 80 км на годину.

“Він є маломірним судном. Грубо кажучи, велике каное, в якому в носовій частині розміщується вибуховий пристрій і знаходяться два детонатори контактних. Фактично це контактні детонатори від 250-кілограмової авіабомби. Найбільша складність морських дронів порівняно з повітряними саме полягає в управлінні. Тому що повітряні дрони високо і з ними досить легко підтримувати радіозв’язок, а морські дрони рухаються або по поверхні води, або підводні чи ті, що притоплюються. Ось тут і полягала вся проблема в тому, як ними здійснювати управління на великій дистанції”, — розповів керівник військових програм Центру глобалістики “Стратегія ХХІ” Павло Лакійчук.

Як повідомляють у Генштабі Збройних сил України, з початку повномасштабного вторгнення до 11 листопада російські військово-морські сили втратили 16 військових кораблів — у тому числі затоплений флагманський крейсер “Москва” та пошкоджений фрегат “Адмірал Макаров”. Фахівці з морського озброєння стверджують, що наразі російський Чорноморський флот у море не виходить. Обидва фрегати класу “Адмірал Григорович” перебувають у бухті.

“Після перших успішних застосувань “Нептунів” і “Гарпунів”, навіть флагман Чорноморського флоту пішов на дно. Противник був змушений збирати манатки і йти під прикриття берегів Кримського півострова, під прикриття протиповітряної оборони, а після застосування морських дронів йому доводиться відступати ще далі”, — сказав Лакійчук .

Експерти впевнені, що безпека морської акваторії є одним із ключових завдань для України. Оскільки через анексію Криму український флот втратив до 80% кораблів, армія дронів допоможе збройним силам захистити узбережжя від супротивника.

“Наші вхідні двері — це наше узбережжя. Перше, що він заблокує, це не дасть економіці розвиватися, він почне просто захоплювати території. Він же не може захопити території України, заходячи через Атлантичний океан, ні, він піде через північно-західну частину Чорного моря. Те, що зараз сталося з Україною у лютому цього року, — це класика. Перше — вони заблокували всі наші порти, вони, скажімо, зупинили всю нашу економіку, вони порвали всі наші зв’язки на той момент економічні з нашими партнерами”, — сказав голова Українського інституту морського права та безпеки Андрій Риженко.

Кожну п’яту ракету у мирних українських містах російська армія запускає з моря. Після того, як кораблі перестали виходити з бухт, обстріл узбережжя Чорного моря значно скоротився.

Морські дрони вже є на озброєнні низки країн. Основне завдання більшості – розвідка. Функціонал українських дронів набагато ширший, при цьому вони порівняно недорогі.

Читайте також: Асиметричний вплив на Чорноморський флот РФ — ефективність морських дронів у використанні ЗСУ оцінив Романенко

Прямий ефір