Україна посилила дипломатичне крило у Великій Британії: призначення Залужного послом обговорили експерти

Валерій Залужний. Фото: facebook.com/CinCAFofUkraine

Україна та Велика Британія продовжують тісну співпрацю. Особливо в контексті відбиття російської агресії. Тепер офіційний Київ у Лондоні має представляти колишній головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний. Його кандидатуру на посаду посла України у Великій Британії на початку березня погодив президент України Володимир Зеленський.

Посол із військовим бекграундом

Валерій Залужний зможе принести велику користь Україні не тільки з погляду двосторонніх відносин із Великою Британією, а й для взаємодії з країнами Азії, Африки та Латинської Америки, вважає міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба.

“Президент довго шукав сильного кандидата на посаду посла в Лондоні. І однією з ключових вимог було саме розуміння військового контексту. Тому що Велика Британія — один із лідерів у військовій допомозі Україні. Це країна, яка має бачення військової стратегії. Тому новий посол повинен був мати глибокий військовий бекграунд”, — пояснив очільник української дипломатії.

Наразі Київ очікує на офіційну відповідь Лондона.

Після погодження кандидатури в традиційному вечірньому зверненні президент України прокоментував своє рішення.

“Генерал Валерій Залужний говорив мені саме про такий напрям для себе — дипломатичний. Міністерство закордонних справ України направило відповідний запит на агреман. Наше союзництво з Британією має тільки зміцнюватися”, — заявив він.

До цього Володимир Зеленський пояснив відставку головкому ЗСУ необхідністю “перезавантаження”.

“Таке перезавантаження управління Верховного головнокомандувача Збройних сил — це нам дуже було потрібно. Не йдеться про якесь перезавантаження напрямку наших дій. Ми просто говоримо, що деякі речі не змінилися за останній час”, — сказав він в інтерв’ю FOX News.

Призначення Залужного на посаду посла збіглося з візитом міністра оборони Великої Британії до Києва. Грант Шаппс оголосив, що Лондон надасть Україні понад 10 тис. безпілотників. Таким чином до раніше оголошеного пакету допомоги в 200 млн фунтів стерлінгів (257,2 млн дол.) додасться ще 125 млн фунтів стерлінгів (161,7 млн дол.). Велика Британія також планує посилити українську протиповітряну оборону (ППО) і далекобійні можливості ЗСУ. Йдеться і про запуск спільного виробництва зброї.

“Я в Києві, щоб підняти тривогу на весь демократичний світ. Ми маємо переконатися, що Україна виграє цю війну. Сполучене Королівство зробило більше, ніж будь-коли, надаючи найбільший на сьогодні пакет військової підтримки. Тепер кожна нація повинна зробити те ж саме і забезпечити перемогу свободи над тиранією”, — заявив Шаппс.

До слова, саме з Британією Україна підписала першу двосторонню угоду про гарантії безпеки. Документ діятиме до вступу Києва до НАТО.

Ексголовнокомандувач ЗСУ не має досвіду дипломатичної служби. Але 2020 року він отримав диплом магістра за спеціальністю “Міжнародні відносини”. Тому його призначення на посаду посла міністр закордонних справ дипломати називають логічним кроком.

Загалом Залужний має три вищих освіти. Закінчив загальновійськовий факультет Одеського вищого об’єднаного командного училища (1997), Національну академію оборони України (2007), Національний університет оборони України імені Івана Черняховського (2014).

Пройшов усі етапи військової служби: від командира взводу до комбата. Його військова кар’єра розпочалася 2007 року, коли його призначили начальником штабу — першим заступником командира 24-ї окремої механізованої бригади в Яворові Львівської області. З 2009 року очолював 51-шу окрему механізовану бригаду у Волинській області. З липня 2014 року командував сектором С під час вторгнення РФ на Донбас.

У 2017 році призначений начальником штабу — першим заступником командувача військ оперативного командування “Захід” сухопутних військ ЗС України. З 2018 до 2019 року був начальником об’єднаного оперативного штабу ЗСУ — першим заступником командувача об’єднаних сил. З 2019 року командував військами оперативного командування “Північ”. Влітку 2021 року призначений головнокомандувачем збройних сил України.

Коментарі експертів

Про те, чим зумовлене призначення Валерія Залужного на дипломатичну посаду і чи можна це називати “засланням”, як пишуть в окремих медіа, в ефірі телеканалу FREEДОМ міркували:

  • Михайло Подоляк, радник голови Офісу президента України;
  • Ігор Попов, експерт Українського інституту майбутнього.

МИХАЙЛО ПОДОЛЯК: Залужний узяв на себе важкий напрямок роботи

— Велика Британія — найважливіша ланка у вибудовуванні монолітної проукраїнської коаліції. На цьому ринку потрібно працювати активно, тому що підтримка буде тільки, якщо ти працюєш. І там потрібно працювати авторитетним людям.

Безумовно, це рішення президента. Він чітко озвучив свою мотивацію, що надав можливість Валерію Залужному самому приймати ті чи інші рішення.

Тобто це двосторонній рух, це не примус. І це не така робота, яка мало кому потрібна, мало кому цікава тощо. Це якраз можливість себе проявити на цьому напрямку. Тобто Залужний готовий узяти на себе роботу з подальшої модерації, відносини з ключовим союзником.

Якщо США — ресурсний ключовий союзник, то Велика Британія — це світоглядний ключовий союзник, головний балансир сучасного світу, який точно розуміє, чому Росія має програти. Британія є світоглядним монолітом, який формує коаліцію навколо України, не дає їй похитнутися вліво чи вправо.

Це оптимальне рішення держави, президента, який дав можливість Валерію Федоровичу продумати свою подальшу кар’єру. І це оптимальне рішення самого Залужного, який бере на себе важкий напрямок роботи і буде, на мій погляд, абсолютно медійним, публічним. Він буде активно модерувати процеси у Великій Британії.

На мій погляд, усі питання чітко зафіксовано, відповіді на них отримано, акценти розставлено. Конспірологія про те, що для Залужного ця посада — заслання, принижує репутацію Української держави.

ІГОР ПОПОВ: Залужний може бути залучений до передачі стратегічної зброї Україні від партнерів

— Рішення Зеленського призначити Залужного послом у Лондоні — це рішення, від якого виграють усі сторони. Україна отримує сильного посла. Британія отримує дуже статусного перемовника. У Британії розуміють і публічну вагу Залужного в Україні, і його професійні якості. Україна як країна отримує сильного посла і зможе продовжити співпрацю і розвивати її далі.

Для самого Залужного це буде правильне рішення. Певне переключення необхідне, і там він отримає чудові зв’язки. Лондон — один із центрів світової політики. Залужний — молодий громадський і державний діяч в Україні, тому він розвиватиме інші свої компетенції.

Усі джерела в дипломатичних колах кажуть, що це було їхнє спільне рішення. Це підсумок переговорів Володимира Зеленського та Валерія Залужного.

Можливо, Валерій Федорович не відразу ухвалив це рішення, але я смію припустити, що на це міг вплинути останній місяць після його звільнення. І я можу підозрювати, що до нього приходили найрізноманітніші відвідувачі і намагалися його втягнути в певні процеси, які, найімовірніше, могли суперечити його баченню майбутнього України і його цінностям. І тому, бачачи, що, залишаючись у Києві, ці візитери і далі приходитимуть зі своїми дивними пропозиціями, то, виїхавши до Лондона, він отримає стратегічний рівень контактів. І ці контакти він використає і безпосередньо зараз, і в стратегічному майбутньому в ім’я інтересів України.

Залужний буде супроводжувати виконання двостороннього договору про безпеку, який [прем’єр-міністр Великої Британії] Ріші Сунак і Зеленський підписали.

Посол може бути залучений до оригінальної схеми, коли Велика Британія обміняє в Німеччини ракети Storm Shadow на ракети TAURUS, щоб передати їх Україні. Багато в чому формування позиції британської делегації теж буде йти за участю посла України.

Тому оборонне співробітництво, оборонно-промисловий комплекс, дрони, розвідка, інформація — це те, на чому Залужний чудово розуміється і справді зможе цим займатися, зокрема з нашими британськими партнерами.

Те, що Залужний не став миттєво коментувати своє призначення, можливо, підтверджує, що він обрав на найближче майбутнє як мінімум не кар’єру політика.

Адже політик має з будь-якого приводу одразу ж виступити з коментарями. А ось військові, розвідники, дипломати тримають паузу завжди і з коментарями виступають набагато рідше. Але я впевнений, що ми побачимо публічні реакції і, можливо, навіть стратегічні тексти.

Можливо, оскільки це рішення ухвалювали доволі нещодавно, все-таки він збирається з тим, щоб виступити відразу ж зі своїми пріоритетами в роботі посла, можливо, вивчаючи двосторонні відносини.

Все-таки крім військового співробітництва у нас є ще низка питань.

Велика Британія прийняла 150 тисяч українських біженців. Ми дуже вдячні за це. Водночас там зараз триває перегляд програми Homes for Ukraine (“Житло для України”), і вже є скарги про те, що деякі біженці втрачають програми допомоги. Це теж багато в чому лягає на посольство. Або це може бути розвиток двосторонньої торгівлі.

Читайте також: Нові гарантії безпеки для Києва від різних країн: на яку допомогу Заходу варто розраховувати Україні

Прямий ефір